Sloupek reprezentanta: Daniel Vandas
Dnes je 20.01.2020

Orientační běh | Sloupek reprezentanta | 15.11.2019

Daniel Vandas vybojoval na loňském JMS dvě medaile, a tak do sezóny 2019 vstupoval jako mladá naděje, která může překvapit na různých závodech. Jak se s premiérovou sezónou v kategorii dospělých vyrovnal? O tom se Bandaska rozepsal v dnešním Sloupku reprezentanta.

První sezóna v kategorii dospělých

Sezóna je fuč a to včetně „náročné“ pár týdenní pauzy nic nedělání, která proběhla na výbornou. Ale jak to bylo vlastně loni? Přesně rok je tomu tak, co jsem vstoupil do dospělé kategorie, úvodním soustředěním s českým týmem.
Tedy pěkně od začátku. Plán byl takový, se z toho ne to a nějak solidně vybudovat základ, na kterém se bude dát stavět. Nasát co nejvíce informací, zkušeností a rad od ostřílených borců, kteří kosí jednu sezónu za druhou, ať už na domácí nebo světové scéně. Soustředění přes zimu bylo několik, objel jsem řadu míst v České republice, navštívil jsem také Maďarsko v rámci „soustředění na jihu“ a tamní cukrárny mě tedy dali zabrat. Poté jsem dostal super možnost načerpat zkušenosti na sprintovém MOC campu v Itálii, který byl velmi intenzivní a hodnotím ho velmi pozitivně. V tu dobu, kdy kemp probíhal, jsem měl v sobě už pár měsíců tréninku, ale spokojen jsem bohužel nebyl. Nedařilo se dodržet plán, kvůli ostatním povinnostem, které jsou stále na prvním místě a mají stále přednost před biegiem na orientację.

Dan Vandas v cíli MČR ve sprintu 2019. Foto: Jiří Čech.

Následovalo skoro 14tidenní norské soustředění, které bylo asi jedno z nejlepších letos, hned po O-ringenu. Hromada nádherných technických tréninků na severu, co víc si přát. Dále jsem běžel Jukolu a pomalu se blížil můj „vrchol“ sezóny, tedy nominační závody na MS, kde jsem chtěl ukázat, že nejsem žádný pívo. Tento půlroční cíl, který jsem si stanovil, mi zkřížila hlava má, protože jak jsem dostal razítko dospělé kategorie a ještě české reprezentace, mapová technika a porozumění mapě jsem nechal někde jinde a to hodně daleko a hodně hluboko. Od úvodního soustředění jsem dělal strašné mapové chyby, někdy mi i bylo jedno, kudy a kam běžím, prostě to najednou bylo vše naruby. Spokojený po sezoně 2018 jsem myslel, že se má mapová technika bude rozvíjet jenom k lepšímu, ale bohužel tomu tak nebylo ani zdaleka. Začala nová sezóna, vítačka mezi dospělé a já absolutně netušil, jak jít čistě nebo alespoň tak, jak jsem to pár měsíců zpět uměl. Na každém kempu jsem dělal hloupé chyby, ztrácel jsem koncentraci, prostě jsem nevěděl, co se děje. To samé se dělo, i když začala domácí o-sezóna. Žádný závod jsem nešel tak, abych byl spokojený. První závod, který se mi povedl podle představ, bylo Akademické MČR v Brně, kdy jsem v obřím horku zaběhl konečně skoro čistý závod. Následně proběhly nominačky v Norsku, které se nezadařily a čekal mě O-ringen, což byl jako druhý vrchol sezóny. Lehce jsem se toho bál, ale možná až tady jsem posbíral všechny ty zkušenosti za předchozí půlrok a lehce je zúročil.

Vítězství na krátké trati na Akademickém MČR v OB v Brně. Zdroj: FB OK Kamenice.

Poslední cíl pro sezónu bylo se nominovat na SP do Švajcu. Nominačky se zadařily a dostal jsem možnost mít premiéru. Celkově jsem se svým konáním na SP velmi spokojený, protože jsem konečně běžel, jak jsem chtěl. Od pátého pípnutí na startu až po cílovou čáru. Triumf na MČR s klubem OK99 byl už jenom takovou třešničkou na dortu. Kdybych to měl v krátkosti shrnout, tak facek jsem za ten rok dostal celkem hodně, možná až moc, ale to nevadí. To se holt v chlapech neodpouští. Konkurence na domácí scéně je aktuálně na hodně vysoké úrovni, takže si člověk může porovnat síly s ostatními i na oblastním žebříčku, protože i je tam kvalitní konkurence. O světové konkurenci asi psát nemusím a tak mě nečeká nic jiného, než se připravit na příští rok o mnoho líp a zúročit doposud nasbírané zkušenosti.

Daniel Vandas

Vítězství s OK 99 na MČR klubů byl pro Bandasku sladký bonbonek na závěr sezóny. Foto: Petr Kadeřávek.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *