Sloupek reprezentanta: Alexandra Svobodová
Dnes je 17.01.2020

MTBO | Sloupek reprezentanta | 26.04.2019

Za týden začíná po zimě sezóna MTBO prvními závody Českého poháru. Proto v následujících dvou týdnech dostane přednost právě toto odvětví orientačních sportů. Dnes dostala pozvání sepsat Sloupek reprezentanta plzeňská juniorská reprezentantka Alexandra Svobodová. A popisuje svůj příběh, jak se dostala až do reprezentace MTBO.

Orienťák jsem pro zábavu dělala už od té doby, co si pamatuju. Můj taťka běhal také od mala, a tak jsem díky němu vyrůstala mezi orienťáky, nebyl pro mě však prioritou. Věnovala jsem se plavání, běžeckému lyžování a hlavně biatlonu, který pro mě byl číslo jedna. Před dvěma lety jsem se rozhodla odjet na rok studovat do Francie a potom bylo těžké znovu naskočit do tréninku.  MTBO a hlavně kolo mě vždycky bavilo. Závodila jsem na MTBO 5 days, které pro mě jako plzeňáka byly povinností a zkusila i pár dalších závodů.
V roce 2016 jsem vyhrála žebříček a to mě postrčilo k trénování společně se skvělou partou lidí, která se v tomhle sportu pohybuje.

Sprint na JMS v Rakousku, kde Saša obsadila pěkné 14. místo. Zdroj: Foto Burgmann.at.

První “pořádná” sezona však nebyla vůbec podle mých představ. Nevěděla jsem, jak trénovat. Proto jsem se rozhodla poprosit o pomoc olympionika Milana Spěšného. Milan vede v Plzni cyklistický klub a sám má na kontě několik skvělých výsledků. Pod jeho vedením jsem se vrhla do roku 2018, který byl pro mě zatím tím nejúspěšnějším. Začátek byl těžký. Začínala jsem od nuly a poznala, jak je samotná cyklistika náročný sport.
Postupem roku se ale všechno zlepšovalo a já jsem sama na sobě cítila velký pokrok. Moje přípravy směřovaly k nominačním závodům na JMS. Ty pro mě  byly totální katastrofou. Moje nohy nestačily dohnat, to co jsem kazila na mapě. Ale i přes nepovedený závod, jsem na mistrovství světa do Rakouska v létě odjela.
Jsem odjakživa hrozný nervák a moc si nevěřím, proto jsem neodjížděla s moc velkými ambicemi, ale hlavně s cílem si závody užít. Takové výsledky jsem rozhodně nečekala a všechno bylo ještě korunované zlatou medailí, kterou jsme s holkama získaly ve štafetách. Výsledky z loňské sezóny jsou skvělou motivací do letošního roku.

Krátká trať na JMS v Rakousku znamenala pro Sašu 18. místo. Zdroj: Foto Burmann.at.

Za týden začínají první závody tohoto roku a já musím říct, že jsem se svojí letošní přípravou nad míru spokojená a vím, že jsem do toho dala všechno, co jsem mohla. Přes zimu jsem zapracovala na svých mapových schopnostech. Mám za sebou silniční soustředění v Itálii. Na konci března jsme s juniorskou reprezentací odletěli trénovat do tepla na Mallorcu, kde jsme strávili 10 dní a nasbírali mnoho cenných kilometrů. Minulý týden jsme odcestovali do Dánska na mapové soustředění trénovat do terénů, kde se v létě pojede mistrovství světa. Není to rozhodně jednoduchý terén, ale o to hezčí. Během dvou let tréninku s Milanem se také výš posunula moje technika, která se v dánských terénech neztratí.
Doufám v co nejlepší výsledky, ale hlavním cílem je teď pro mě maturita, která se nezadržitelně blíží. V tréninku však zatím nepolevuji a moje očekávání jsou do nové sezóny vysoká.

Alexandra Svobodová

Zlato ze štafet na JMS v MTBO 2018 společně s Vilmou Královou a Veronikou Grycovou. Zdroj: Foto Burmann.at

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *