Školení kartografů po třech letech opět ve Zderazi

od | 18. 11. 2021 | Mapařina, Metodika, Orientační běh, Reportáže

Minulé dva ročníky byly kvůli malému zájmu a koronaviru zrušeny, letos si již po dvacáté sedmé Školení začínajících kartografů nenechalo ujít téměř 30 mapařů z celé republiky. Na takřka tradičním místě, ve Zderazi u Skutče, se konalo uplynulý víkend. Jako každý rok se současně se školením sjeli i jednotliví krajští kartografové na schůzi Mapové rady ČSOS.

Foto: Martin Vik

Program začínal už v pátek před obědem krátkou přednáškou. Odpoledne se pokračovalo praktickou částí – mapováním sprintové mapy v okolí areálu hotelu Renospond, ve kterém celé školení probíhalo. Po setmění následovala další teoretická část a večer překreslování mapy do počítače. Někteří nadšenci zůstávali oba dny v učebně až do pozdních nočních hodin.

V sobotu byla na pořadu lesní mapa v měřítku 1 : 15 000. Krom dalších přednášek bylo práci v terénu věnováno hodně času, nicméně velká část mapařů svou mapu do západu slunce stejně nestihla dokončit. Někteří pobíhali v lese ještě za tmy, s čelovkami i bez nich. Večer následovala opět úprava mapy v počítači.

Neděle byla věnována teorii o finálních úpravách, revizi a tisku. Krátce před obědem šli všichni na společnou procházku do mapovaného lesa a společně si vysvětlili, jak by se problematická místa mapovala. Odjezdu v 15 hodin předcházelo krátké vyhodnocení jednotlivých map. Od školitelů i účastníků na ně přicházely pochvaly i konstruktivní kritika.

Program byl dost nabitý, a tak nezbyl téměř žádný volný čas na průzkum pěkného okolí. Myslím, že by nikomu z přítomných nevadilo školení ještě o pár dní prodloužit a zmírnit tempo. To je ale v pracovním týdnu uprostřed listopadu téměř nemožné.

Foto: Martin Vik

Školení se účastnili jak úplní nováčci, tak i pokročilejší mapaři, kteří už mnohé věci uměli, a mohli tak poradit svým začínajícím kolegům. Většina z kartografů zvolila moderní a jednodušší metodu mapování do mobilu/tabletu, zbylí čtyři vyzkoušeli klasické mapování pentelkami na destičku.

V teoretických přednáškách se probíraly například mapové klíče, souřadnicové systémy, mapové podklady, ovládání mapovacích programů, směrnice pro evidenci map, vybavení kartografa, georeferencování, mapové symboly i barvy a mnoho dalšího.

Mapování na destičku, foto: Martin Klein
Foto: Martin Vik
Foto: Martin Vik
Foto: Michal Žejdlík
Foto: Michal Žejdlík
Foto: Martin Vik

Ukázky mapy

Na následujícím obrázku můžete vidět mapy dvou hlavních lektorů – Luďka Krtičky (Krtek) a Zdeňka Lenharta (Meďa). Vpravo dole přikládám svou mapu, kde na mojí obranu musím říct, že hustníky jsem mapoval až po setmění a tu nejzelenější oblast jsem stihl projít jednou tam a zpátky.

Krtek mapoval digitálně, Méďa na destičku. Já jsem se s destičkou učil poprvé. Všichni tři jsme nicméně mapovali velice rychle a bez revize. Proto mapy neodpovídají takové kvalitě, jakou bychom si představovali a jakou bychom požadovali při tvorbě závodní mapy.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 29. 2. 2024
a svátek má Horymír.