Seriál: Světové poháry v Česku – díl 2 (1986)

od | 2. 3. 2023 | Orientační běh, Zpátky do minulosti

Světový pohár v orientačním běhu bude v srpnu po 5 letech hostit opět Česko. Zároveň letos uplyne přesně 40 let od prvního neoficiálního ročníku Světového poháru. Pojďme se podívat v seriálu O-News.cz na historii těchto závodů na území Česka. Během zimy a jara 2023 nabídneme pohled do zákulisí všech těchto mezinárodních akcí. Dnes pokračujeme rokem 1986.

V minulém dílu jsme se věnovali historii Světového poháru v roce 1984, a to zejména tomu, který proběhl v Dolánkách u Turnova. Připomeňte si ho.

1986: Poprvé oficiálně

Jak již bylo zmíněno v minulém dílu, i když se u nás závod Světového poháru konal v roce 1984, stále se jednalo o neoficiální podnik. To se změnilo právě v roce 1986, od kdy se datuje historie světových pohárů. Probíhaly každé dva roky, a to až do roku 2004, kdy se seriál závodů ustálil na každý rok. A jak to v roce 1986 vypadalo? První závod se konal v kolébce orientačního běhu – v Norsku. Druhý a třetí závod byl pořádán v zámoří (Hamilton a New York). Francouzské Lorraine přivítalo závodníky na čtvrtém kole, švédský Halland pak na pátém.  Šestý závod se konal u nás na Branžeži a zbývající dva měli dějiště v Egeru (Maďarsko) a v Pfannenstielu (Švýcarsko).  

logo Světového poháru

SP opět součástí pětidenních

Jičín v roce 1986 pořádá další pětidenní, tentokrát na Branžeži,  a součástí těchto velkých závodů během 3. etapy je i závod Světového poháru. Běhá se kolem hradu Valečov, kde se v posledních letech konají populární vícedenní závody na mapách velkých měřítek. I zde na tehdejší poměry se běželo na mapě podrobného měřítka: 1 : 10 000, kterou připravili Josef Borůvka a Petr Uher. “Start byl přímo na hradě. Byla tam skupina historického šermu a zbrojnoši startovali závodníky zvednutím zkřížených mečů. Snažili jsme se, aby každý závod byl něčím zvláštní,” zavzpomínal tehdejší ředitel Jaroslav Havlík v časopise OB v roce 2006.

Mapa se všemi kontrolami: 3. etapa pětidenních 1986.

Češi tentokrát bez medaile

Do pořadí na bedně tentokrát žádný český závodník nepromlouvá, i když těsně. V mužích vyhrál Kent Olsson. Necelé 3 minuty ztrácel čtvrtý Vlastimil Uchytil, sedmý byl pak Jaroslav Kačmarčík. “Nebylo to špatné, ale fyzicky to nebylo ono,” přiznal v cíli Kačor. V ženách zvítězila Švédka Sofie Ellen Olsvik, nejlepší z Češek byla pátá Ada Kuchařová, na osmém místě dokončila závod Eva Bártová.

Vlastimil Uchytil v cíli byl nejlepší z českých závodníků.

Krásné reportáže z tehdejší doby

Díky zdigitalizovaným reportážím se můžete podívat na tehdejší průběh závodu i reakce českých závodníků a vítězů. Vše najdete na Youtube kanálu SPORTCENTRUM Jičín a níže si připomeňte celé dějství Světového poháru 1986 na Valečově.

V příštím dílu se podíváme na SP 1988, které proběhlo na Silické planině.

1 komentář

  1. Avatar

    Malé upřesnění: Pětidenní měly centrum na motokrosové závodišti v Dolním Bousově, ale dvě etapy a cíl závodu SP byly na Branžeži.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.