Seriál: Světové poháry v Česku – díl 1 (1984)

od | 7. 2. 2023 | Orientační běh, Zpátky do minulosti

Světový pohár v orientačním běhu bude v srpnu po 5 letech hostit opět Česko. Zároveň letos uplyne přesně 40 let od prvního neoficiálního ročníku Světového poháru. Pojďme se podívat v seriálu O-News.cz na historii těchto závodů na území Česka. Během zimy a jara 2023 nabídneme pohled do zákulisí všech těchto mezinárodních akcí.

Jak se psala historie

Světový pohár se koná od roku 1986. Předtím proběhly dva ročníky (1983 a 1984), které byly neoficiální. Právě jeden ze závodů (v roce 1984) uspořádalo Československo, konkrétně v Dolánkách u Turnova. O dva roky později, kdy už byly závody oficiální, se Světový pohár vrátil znovu do Českého ráje, tentokrát na Branžež. Od roku 1986 se Světový pohár konal každé dva roky. Změnu přinesl až rok 2004, od kterého se závodí ve Světovém poháru každý rok. V roce 1988 se koná jedno kolo Světového poháru znovu na území Československa, tentokrát však ve slovenské Silici. V samostatné České republice se vrací Světový pohár na Jičínsko do Prachovských skal, a to konkrétně v roce 1994.

Logo tehdejšího závodu v roce 1984

Mimo pískovce

Na další Světový pohár jsme si počkali 8 let. Ten měl centrum v Brně a běhalo se třeba i na Špilberku. Mistrovství světa v Olomouci konané v roce 2008 bylo též zařazeno do kolotoče Světového poháru. V roce 2011 byl dvojzávod Světového poháru situován do Liberce. Nejen pamětníci si vzpomenou, v jaké formě zde běhala Dana Šafka Brožková, která vyhrála úvodní závod na krátké trati a na nedělní klasické trati s hromadným startem brala stříbro. Poslední Světový pohár na našem území se odehrál první říjnový víkend 2018 v Praze a severních Čechách. Na triumfy Vojtěcha Krále v premiéře KO sprintu nebo Miloše Nykodýma na krátké trati si každý z nás určitě vzpomene.

Neoficiální ročník

Jak již bylo v úvodu řečeno, v roce 1984 se jednalo ještě o neoficiální ročník Světového poháru, byť již druhý rok za sebou. V tomto roce bylo dohromady 6 sérií závodů, které pořádalo Maďarsko, Švýcarsko, Francie, Dánsko, Československo a Švédsko. V Československu se Světový pohár uskutečnil v Dolánkách, na mapě Klokočí v nádherném skalnatém terénu. Pořádal ho oddíl z Jičína (předsedou organizačního výboru byl Jaroslav Havlík) a současně byl 1. etapou populárních závodů 5 dnů OB – Jičín, kde startovalo téměř 3500 účastníků (podívat se na vítěze v jednotlivých kategoriích můžete na stránkách Sportcentrum Jičín). Divácká kulisa těchto závodů byla vynikající. Účastníci vícedenních závodů startovali ve stejném prostoru ve stejný den po doběhu SP. 

Část mužské trati na mapě Klokočí. Skvělou mapu připravil Josef Borůvka.

Domácím divákům udělala radost Ada Kuchařová. Nedala žádnou šanci pronásledovatelkám a závod vyhrála. Trať dlouhou 8,1 km zvládla za 63 minut. “Udělala jsem sice pár drobných chyb, ale nestálo mě to moc minut. Dvakrát jsem tu na pětidenních již zvítězila, tak jsem si i dnes věřila,” řekla v cíli šťastná vítězka. Na stupně vítězů ji doprovodila třetí Jana Hlaváčová (později Galíková), mezi Češky se ještě vklínila Švédka Karin Rabe. Do nejlepší  desítky se dostala Eva Bártová (9. místo), která udělala velkou chybu hned na první kontrolu. V mužích vyhrál Nor Morten Berglia (v té době úřadující mistr světa), nejlepší z Čechů byl pátý Jaroslav Kačmarčík.“Udělal jsem jen jednu větší chybu. Pak jsem se to snažil stahovat, ale fyzicky to bylo těžké a ta chyba, ta byla na 4 minuty aspoň.“ A jaká to byla? “No zbytečná úplně, začátečnická chyba, fuj,“ uvádějí reakci Kačora dobové anály. Na sedmém místě skončil Jiří Hlaváč, hned další příčka za ním patřila Jozefu Pollákovi. Do TOP 10 se ještě vklínil Luděk Pavelek.

Televizní reportáž ze závodu

Zajímavostí byl obrovský kemp v Dolánkách, kde kromě závodníků jičínských pětidenních spali ve stanech i českoslovenští reprezentanti, na snímku níže můžete vidět vlevo Evu Bártovou.

V příštím dílu se podíváme na SP 1986, které proběhlo na Valečově.

1 komentář

  1. Avatar

    To bola krásne čitateľná mapa. Podobne aj Drábovna.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 5. 2024
a svátek má Zbyšek.