Senzace v Číně: Historické medaile pro domácí
Dnes je 20.01.2020

OB ve světě | Reportáže | 29.10.2019

Tak by asi měl znít správný palcový titulek. Ale – je tady několik “ale”. Vynikající výkony nejen českých závodníků v dnešním sprintu bohužel zahalují jisté otazníky, jak je to s fair play u domácích závodníků…

Tweet Ivara Lundanese mluví poměrně jasně, nicméně protest proti jakémukoliv ovlivnění závodů nikdo nepodal, výsledky jak mužského, tak ženského sprintu jsou oficiální, tak si pojďme závod shrnout po výsledkové stránce!

Ženy: Zlato pro Čínu, Janošíková pátá!

Kdo se před závodem podíval na starou mapu závodu, tušil, že se poběží v úzkých četných uličkách vesnice Songtang. I předzávodní video pořadatelů ukazovalo, že některými uličkami se závodníci sotva protáhnou. Na všechny tyto nástrahy skvěle natrénovala domácí závodnice Hao Shuangyan, která dokázala závod téměř ovládnout způsobem start-cíl. Jedinou závodnicí, která ji tuto statistiku překazila, byla česká Tereza Janošíková. Terka na první kontrole vedla a až do patnácté kontroly se průběžně objevovala na medailových umístěních. Osudnou se jí bohužel stala kontrola č. 16, na které ztratila 20 vteřin, které ji pak chyběly na třetí místo.

Ztrátová Terčina obíhačka, která ji stála třetí místo

Krom Terky ale skvěle rozběhla závod i Švýcarka Simona Aebersold, která jako jediná dokázala sekundovat vítězné Číňance. Byť v úvodní hodně členité pasáži trochu ztrácela, v půlce závodu už měla Hao na dostřel sedmi vteřin. V závěru však vystřihla ještě jednu chybku a v cíli z toho byla celková ztráta deseti vteřin. Na třetí pozici se postupným výkonem dostala Švédka Sara Hagstrom. Ta v úvodu klesla až na 20. místo, ale postupně se propracovala dopředu. Na osmém místě doběhla celková vítězka Světového poháru – Tove Alexandersson! Na dvou velkých chybách nechala skoro minutu a půl, v cíli pak ztrácela na vítězku 53 vteřin!

 

Women World Cup, 3 200 m:
1) Shuangyan Hao, China, 13.18,
5) Tereza Janosikova, Czech Republic, +0.31,
15) Denisa Kosova, Czech Republic, +1.23,
19) Vendula Horcickova, Czech Republic, +1.31.

Muži: Vítězství pro specialistu

Snad celý svět ví, že Yannick Michiels je sprintový specialista! Letos měl poslední velkou příležitost prodat svůj trénink a zkušenosti. A povedlo se mu to famózně. Mužský závod byl opět poměrně vyrovnaný. Vždyť do minutové ztráty se vešlo téměř 30 závodníků (v ženách 9). Podobně jako v ženách, tak i v mužích úvod trati patřil domácí reprezentaci. Li ZhuoYe si dokázal během prvních čtyř kontrol vybudoval desetivteřinový náskok na zbytek elitních běžců. Svůj náskok si postupně udržoval, protože na rozdíl od ostatních běžců nedělal žádné chyby a běhal vyrovnané mezičasy. V závěru mu patrně začaly docházet síly, cestou na sběrku ztratil 10 vteřin a do cíle doběhl na celkovém třetím místě. To byl pro tohoto neznámého závodníka suverénně nejlepší výsledek kariéry… Jeho zaváhání využili hned dva závodníci. Již zmiňovaný Michiels, kterého postupně v závěru stahoval Francouz Maxime Rauturier. Jeho drtivý finiš však nestačil a Belgičan vyhrál o 2 vteřiny.

Našim se bohužel moc nedařilo. Nejlépe skončil náš nejlepší sprinter Vojta Král. Vojta se nevyvaroval několika menších a jedné větší chybě a v cíli to stačilo na dělené 19. místo.

Men World Cup, 4 000 m:
1) Yannick Michiels, Belgium, 15.18,
19) Vojtech Kral, Czech Republic, +0.49,
35) Milos Nykodym, Czech Republic, +1.13,
60) Marek Minar, Czech Republic, +2.14.

Informační rozcestník

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *