Schuster do Šumperka, Chromý opouští Žabiny

od | 1. 3. 2017 | OB v ČR, Orientační běh

Půlnoc, březen 2017 odpočítává první vteřiny své existence a ve světě českého orientačního běhu to znamená jediné. Skončil termín řádné registrace, termín přestupů, kdy je možné změnit klubový dres a termín, kdy je možno ohlásit hostování závodníků v dorosteneckých kategoriích. Který klub má nejvíce členů? Který klub nejvíce posílil? Který přestup je letos největší “bombou”? Jaké jsou ohlasy přestupujících?

28. února 2017 krátce před 22 hodinou počet registrací v sekci OB překročil magickou hranici 10000 registrovaných závodníků!

Registrace

Skončila řádná registrace do sekce OB pro sezónu 2017. Počítadlo se vyhouplo přes magickou hranici 10000 registrovaných závodníků a zastavilo se na cifře 10022. Z toho je 55% orienťáků a 45% orienťaček. Největší oblastí je opět oblast Východočeská, která eviduje 1971 registrovaných. Post největšího klubu stále drží OK Lokomotiva Pardubice, která registruje jako jediný z českých klubů více než 300 závodníků, konkrétně 370. Roste nám také počet velkoklubů, které mají zaregistrováno přes 200 závodníků, tuto hranici vedle pardubické Lokomotivy překročily OOB Kotlářka Praha (269), OK 99 Hradec Králové (265), SK Žabovřesky (251), SK Praga Praha (212), Tatran Jablonec nad Nisou (211) a OK Slavia Hradec Králové (203). Více statistik si můžete prohlédnout v systému ORIS.

Marek Schuster posilou štafety SSU

I na přestupním trhu se nám urodilo několik zajímavých transferů, které mohou notně změnit rozložení sil a šancí v klubových a štafetových soutěžích. Asi nejvýrazněji se v tomto směru zapíše přestup člena širšího kádru reprezentace Marka Schustra z Opavy do Severky Šumperk, kde doplní dvojici reprezentantů Vojtěcha Krále a Martina Poklopa a vytvoří společně štafetu, která se zajisté nebude tajit nejvyššími ambicemi. “Přestup do Severky mi navrhl sám Vojta Král s Víčkem (Martin Poklop – pozn. red.), kteří mě do klubu chtěli. Jejich výsledky hovoří za vše, vždy se na posledních čtyřech štafetových šampionátech probojovali do TOP6, ale pokaždé jim chyběl kousek na vysněnou medaili. Doufám, že ten malý kousíček pomůžu zaplnit já a dostaneme kluky tam, kam patří – na pozice nejvyšší,“ řekl O-news.cz Marek Schuster. A co vlastně rozhodlo pro odchod z Opavy? „Změnit dres jsem se rozhodl na základě menších nedorozumění při loňském MČR štafet, které mě demotivovalo a velkým impulsem byl také odchod Borise Navrátila, který byl pro mne důležitým a nenahraditelným článkem týmu. Samotný přestup mě mrzí, protože jsem srdcem Opavák a vždy jím budu. Opavský klub budu i nadále podporovat všemi možnými způsoby.“

Marek Schuster s předsedou nového klubu SSU Vaškem Králem. (Foto: Facebook Vojtěcha Krále)

Opavu krom výše zmíněného dalšího člena áčkové štafety Borise Navrátila, který se vydává na novou štaci do OK Kamenice, opouští i Marcela Tesařová, která přestupuje do Luhačovic a trenér reprezentačního družstva juniorů Pavel Košárek s rodinou, který přestupuje do Pragy Praha.

OK Kamenice je další z klubů, který velmi posílil před nadcházející sezónou. Zatímco Boris Navrátil bude jistě vytvářet značnou konkurenci v nominaci do mužské štafety, dámskou část týmu překvapivě posílí česká juniorská reprezentantka Tereza Čechová, která přichází z OK Jihlava. “Přestoupila jsem hlavně kvůli štafetám, protože letos jsem postoupila do juniorek a v Jihlavě bych štafetu neměla, leda že bych běhala MIXy. Kamenici jsem si pro přestup vybrala, hlavně kvůli tomu, že v ní mám hodně přátel a nabízí mi možnost běhat štafety, ale dlouho jsem s přestupem váhala, protože jsem nechtěla opustit svůj mateřský oddíl,” vysvětluje Terka Čechová své důvody k přestupu. OK Kamenice je klub, který má širokou základnu mladých závodníků a každým rokem se přibližuje o další krok k české špičce. Díky kvalitnímu posílení kádru budeme muset se štafetou i družstvem OK Kamenice již brzy počítat na příčky nejvyšší.

Adam Chromý opouští SK Žabovřesky

Dost možná nejsenzačnějším přestupem letošní zimy se ovšem stává přestup Adama Chromého, který po dvaceti letech opouští “Žabinýý” (SK Žabovřesky Brno – pozn. red.) a vydává se do nového působiště k městskému rivalovi – do Tesly Brno. “Po nedožitých dvaceti letech, dvacet by to bylo až na podzim,” opravuje Adam Chromý, který sice již zakončil svou reprezentační kariéru, přesto patří k nejlepším českým eliťákům a stabilním členům A-týmu Žabin a jeho ztráta bude znamenat citelné oslabení i pro široký kádr SK Žabovřesky. “Ze ZBM neodcházím z běžných důvodů, jako třeba lepší podmínky pro trénink či kvůli štafetě, ale kvůli autoritářskému režimu, který jsem už nějak nebyl schopen snášet. Chtěl jsem pomoci oddílu se rozvíjet, ale místo toho mi byly házeny klacky pod nohy. Když se mi z toho začaly klepat ruce, bylo mi jasné, že prostě musím říct “dost!” a začít jinde a od začátku. Bylo to ale krásných 19 let, na které se nezapomíná. Jsem rád, že jsem byl součástí ZBM a nikdy toho nebudu litovat. Škoda, že to tak dopadlo, ale nedá se nic dělat. Změna je život.” Uzavírá červenobílou kapitolu Adam Chromý.

Žabovřesky opouští také Matěj Klusáček, který míří do Luhačovic a Petra Koporová, která posílí Magnus Orienteering.

Severem Čech pak opět otřásl přestup Tomáše Kobra zpět z Liberce do Jablonce, aby mohl legálně pořádat Sudetské derby i příští rok.

Mapa přestupů

Následující interaktivní mapa ukazuje odkud kam putovali jednotliví závodníci:

Za mapu děkujeme Danovi Šafkovi. Mapa ukazuje, že početně největší přestupy se odehrály mezi oddíly v Nejdku NEJ a NEK (22 závodníků), stejný počet pak přestoupil i z Ekonomu Praha do nového Sporticus teamu. Celkem využilo přestupního období 161 závodníků.

Hostování v dorostu

Mezi dorostenci je zajímavý třeba přestup Víta Horčičky z Olomouce do Šternberka, Tomáše Milána z Tesly do Žabovřesk či Reginy Tokárové a Kateřiny Černé do KOS Slavie Plzeň.

Ještě více ale do rozložení štafetových sil v kategorii dorostu promlouvá ohlášení hostování. Hostovat bude celkem 48 závodníků. Zajímavé jsou například hostování Terezy Jánošíkové ve Šternberku, Šimona Marečka v Žabovřeskách, Petra Melichara a Markéty Pavlíkové v Novém Boru, Šárky Rückerové ve Studenci či Petra Synka v Turnově.

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.