Sázíme si les. Už tento víkend!

od | 17. 10. 2019 | Další, Fenomén, MTBO, Orientační běh

Sázíme si les. Už tento víkend! A doufáme, že s námi, členy RPI, a s našimi reprezentanty, půjdete sázet taky. A že budeme jako vyslanci orienťáku, lesu nejbližšího sportu, i vidět.

O co přesně jde? Už tuto sobotu (19.10. od 10 do 16 hodin) se koná na 14 místech ČR Den za obnovu lesa pod taktovkou Lesů ČR. Nicméně je to tak trochu i naše akce, protože lesy máme rádi a chceme, aby žily a byly pěkné a silné – viz příslušná sekce Čist-O-lesa. To teď bohužel nejsou a čím dříve jim pomůžeme se omladit, tím snadněji a rychleji zregenerují. Pokud totiž kůrovec zničí velké plochy, les ztratí své klima, půda vyschne a bude trvat mnohem delší dobu tam vypěstovat nějaké jiné porosty než ostružiny, kopřivy a bodláčí. A to jako orienťáci moc rádi nemáme.

 

 

Víme, že v éteru koluje řada protichůdných názorů, co je správné dělat, a co vše se v lese dělá špatně, kdy, jak a co sázet atd. Vyskytuje se i poměrně hodně názorů, kolik sazeniček zahyne a kolik jich zničí zvěř (a že to vlastně ani nemá cenu sázet). Ano, část vysázených stromků nedožije dospělosti, ne všude se asi hned zpočátku podaří přeměna bývalých monokulturních lesů na druhově bohaté, silné porosty, které zvládnou nejen měnící se klima, ale poskytnou i lepší vyžití a vyšší orientační kvalitu pro všechny orientační sporty i pro veřejnost. Nicméně je třeba hlavně začít a u toho hledat, co funguje. Domníváme se proto, že spolupráce s někým, kdo lesům zasvětil život, přinejmenším pomůže k lepším výsledkům, než kdybychom sázeli každý sám. Chceme aspoň trochu osobně přispět k tomu, aby naše děti měly v budoucnu orienťák kde běhat.

Tato akce je mediálně pokrytá, nicméně orientační běžci nezahálí ani mimo toto období. Ze soukromé iniciativy za účasti orientačních běžců z Olomouce a Krnova se například minulou sobotu sázelo v oblasti obecních lesů Města Albrechtice (místní část Malý Valštejn). V minulosti šlo o orienťácký prostor, nyní se terén chlubí nelichotivým prvenstvím: jedná se o oblast, která byla v ČR zasažena kůrovcem jako první. Skupina orientačních běžců sázela buky a třešeň do oplocené holiny, kde už roste bříza a jeřáb a také několik druhů jehličnanů. Následně se bude sázet ještě javor. Místní správce lesa ing. Jaroslav Herman jde cestou výsadby minimálně pěti druhů dřevin tak, aby les byl schopen odolat jakékoliv kalamitě a zamezilo se vzniku holin. Rovněž těžba následně probíhá selektivně. V místě, kde skupina sázela, vznikne i jakýsi info-point, kde bude informační tabule a dřevěná lavička. Do lesa chodí i exkurse podívat se, jak se v lesích může hospodařit i jinak.
“Sázení je dřina, zasadili jsme v cca 15 lidech cca 800 stromků. Je důležité začít i s málem,” referuje z akce Eva Horčičková. Níže se můžete podívat na video z průběhu.

 

A aby nás bylo jako O-sporty vidět, potřebujeme vaši spolupráci. Řada reprezentantů, O-funkcionářů i členů RPI se na Den za obnovu lesa ve svém kraji chystá. Například na Ještědu budou sázet reprezentanti Pája Kubát a Miloš Nykodým (ten dokonce připravil video s pozvánkou níže), v Havlíčkově Brodě pak Terka Čechová a juniorský reprezentant Ondra Hlaváč, do Orlických hor zavítá Daniel Vandas. Aby nás bylo na všech 14 akcích vidět, vezměte si oddílové bundy a případně i křídlo a hlavně ze sázení udělejte fotku, kterou nám pošlete. Nejlepší fotografie a nejvýkonnější sázeči budou odměněni – dostanou právě vycházející O-knihu za rok 2019.

 

https://www.facebook.com/CeskySvazOrientacnichSportu/videos/540341356725349/

 

Pokud u toho ještě promluvíte s přítomnými lesními správci a zaměstnanci Lesů ČR o tom, jak O-sportovci pomáhají lesu, tím lépe (v takovém rozhovoru vám pomůže např. náš web https://cistoles.cz  a Čist-O-les na Facebooku, kde je už teď plno krásných fotek. A pokud se takový rozhovor povede, napište nám o tom! Velmi nás to pro další směrování naší spolupráce s Lesy ČR zajímá. Všech 14 míst sázení i s podrobnostmi ke každému místu najdete na mapce sázení. Věříme, že se v jednotlivých místech zúčastní i celé oddíly, tréninkové skupiny a rodiny orienťáků z okolí. My vše co nám pošlete zpracujeme a budete se pak všichni moci podívat, jak to dopadlo celoplošně.

Předem díky za všechny zaslané fotky i informace,

Luděk Valík (šéf Eko-teamu v think-tanku RPI, člen vedení AOP, email: ludek.valik@gmail.com)
&
Jiří Hlaváč (člen RPI a garant jeho Eko teamu, trenér dorostu a dospělých v TBM, email: jiri1.hlavac@gmail.com)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.