Rumcajsovy míle: edice 2017

od | 13. 8. 2017 | Orientační běh, Reportáže

Sportcentrum Jičín. Synonymum pro pětidenní závody v pískovcích. Již přes deset let ale toto spojení neplatí. Poslední roky ale tento legendární klub nezahálí – každé léto pořádá třídenní závody Rumcajsovy míle (s tímto názvem již popáté, v roce 2015 ale byl závod zrušen). Letos nebyl výjimkou, a tak pořadatelé ze SJC pozvali závodníky do nového terénu v blízkosti zříceniny Trosky a také na tradiční Brada. Vítězi se stali turnovští Michaela Omová a Kuba Dragowski.

O tom, že si pořadatelé vybudovali už určitou prestiž, svědčí i počet přihlášených, který se ustálil v posledních ročnících kolem 1000. V letošním roce byly připraveny tři etapy, každá byla pojmenována podle jedné z postav oblíbeného večerníčku O loupežníkovi Rumcajsovi: E1 – Cipísek, E2 – Manka, E3 – Rumcajs.

Etapa 1

Páteční program obstarala krátká trať s centrem v tábořišti Svitačka. Protože v CHKO Český ráj jsou parkovací plochy velice omezené, parkovalo na kraji silnice III. třídy směrem k obci Újezd pod Troskami. Ti, co přijeli později, měli auto vzdálené až 2000 m od centra závodů. Milan Borovička připravil pro první etapu novou mapu v měřítku 1 : 10 000. Terén, ač částečně skalnatý, byl dost rychlý. To, co řadu běžců velmi omezovalo, byla bouřka, silný déšť a hlavně dost šero až tma již zhruba od 16:30. Pro některé závodníky to byla opravdová výzva. Charakter etapy vystihuje příspěvek na vzkazovníku SHK.

Co se bohužel pořadatelům úplně nepovedlo, byla trať kategorie H50. Zde špatně umístili pořadová čísla kontrol a tuto kategorie posléze museli zrušit.

Prohození 9 a 13 na trati H50.

V dámské elitě vyhrála Martina Matějů (PGP), když nadělila druhé, téměř domácí závodnici, Michaele Omové (TUR) 43 sekund. Třetí Iveta Šístková (LPU) měla již ztrátu větší, na vítězku ztratila 3:12. To v mužské elitě vyhrál s velkým náskokem turnovský junior Filip Wolf (další etapy ale neběžel), druhý dokončil Boris Navrátil (KAM) a třetí místo patřilo Ondřeji Jílkovi (KSU). Oba závodníci ztratili na Wolfa přes dvě minuty.

Etapa 2

Na druhou etapu se závodníci nemuseli nikam přesouvat, centrum závodů bylo přímo u kempu na Bradech. Tentokrát byla připravena zkrácená klasická trať ve známém terénu, který je však porostově a vrstevnicově velmi zajímavý, vše doplňuje vrch Přivýšina s řadou kamenů a skalek. Počasí se od pátku už umoudřilo. Terén neumožňuje postavit dlouhé komplexní volby, nicméně i přesto byly připraveny pěkné tratě, které prověřily orientační schopnosti každého závodníka. Místy náročnost ztěžovala přítomnost podrostu.

Druhou etapu v dámské elitě tentokrát ovládla trenérka žen RD Michaela Omová, když porazila o 1:12 Martinu Bochenkovou (DKP) a o 2:29 Vladěnu Hrstkovou (PGP). V mužích byla v popředí zcela jiná jména, než ve včerejší etapě. Vyhrál turnovský Martin Luštický o necelou minutu před svým oddílovým kolegovou Kubou Dragowski, třetí Zdeněk Rajnošek (KSU) už měl ztrátu přes dvě minuty.

Etapa 3

Nedělní etapa v podobě krátké trati završila celé tříetapové klání, startovalo se klasicky intervalově, vítězové v jednotlivých kategoriích byli dány prostým součtem časů tří etap. Běželo se znovu na Bradech, tentokrát tratě zavítaly více do jižnější partie, řada kontrol byla také v okolí vrchu Přivýšina. Cíl etapy byl přímo na shromaždišti. Počasí bylo asi nejlepší ze všech tří dnů, louka, kde se parkovalo, konečně začala vysychat.

V ženách opět vyhrála Michaela Omová o dvě minuty před Marií Procházkovou (KAM) a Martinou Matějů (PGP). V celkovém pořadí i turnovská závodnice zvítězila (2. Matějů, 3. Bochenková). V pánské elitě tentokrát zvítězil Kuba Dragowski, když o 0:24 porazil Jiří Bouchala (VPM). Necelé dvě minuty ztratil Boris Navrátil. Vítěz dnešní etapy i celkově vyhrál (2. Navrátil, 3. Rajnošek).

Více informací:

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 6. 2024
a svátek má Květa.