Rozhovory s vítězi ODM 2011 – Kdo vyhraje v Olomouci letos?

od | 22. 6. 2022 | OB v ČR, Orientační běh, Rozhovory, Závody

Do startu letošní Letní olympiády dětí a mládeže v Olomouckém kraji zbývá už jen pár dní, pořadatelé finišují přípravy a účastníci už jistě nemůžou dospat a hltají všechny nové informace, ať už z webu celé LODM nebo speciální webové stránky pro orienťák.

A aby ten čas závodníkům i jejich fanouškům rychleji utekl, položili jsme tři otázky všem osmi prvním individuálním olympijským vítězům v orientačním běhu na LODM 2011, která se konala taktéž v Olomouci. Tehdy se běžel sprint v centru Olomouce v obdobném terénu jako letos a middle v Čechách pod Kosířem se závěrečnou pasáží v zámecké zahradě. 

 • Jaká je Tvoje nejvýraznější vzpomínka na LODM 2011 a jak jsi své tehdejší vítězství prožíval/a?
 • Kudy se Tvá o-kariéra po LODM ubírala a věnuješ se orienťáku dodnes?
 • Co bys vzkázal/a účastníkům letošní LODM?

Hana Fukalová (vítězka sprintu v DM, Moravskoslezský kraj)

 • Výrazných vzpomínek mám tedy více, ale co si nejvýrazněji pamatuju je, jak jsem téměř slítávala schody při tom individuálním sprintu v parku a modlila se, abych náhodou nešlápla na nějaký záhon se vzácnou květinou (sprint se běžel v Botanické zahradě, pozn. red.). Když jsem doběhla do cíle a pak se dozvěděla, že jsem vyhrála, tak to byl skvělý pocit. Docela jsem na ty sprinty tehdy trénovala, takže se výsledky dostavily. 
 • Po LODM jsem stále aktivně trénovala a běhala až do nástupu na vysokou školu. Teď už je to horší, ale občas se na závody ještě podívám a spoléhám na to, že pokud budu mít po škole víc času a nebudu lítat po světě, tak se na závodech budu ukazovat častěji.
 • Doufám, že si to pořádně užijí, jelikož pandemie to odložila o celé dva roky. 
Mapa s tratí kategorie DS závodu ve sprintu

Ondřej Vystavěl (vítěz sprintu v HM, Olomoucký kraj)

 • Některé pasáže tratě sprintu si pamatuji dodnes (byť botanická zahrada už vypadá jinak). Asi nejvýraznější byl “mediální” zájem, po uzavření výsledků následoval ihned live rozhovor do rozhlasu a podobně. Oblasťáky se s tímto zážitkem prostě porovnávat nedaly.
 • Vítězství na LODM pro mě byl vlastně první celostátní úspěch. Co se týká pěšího OB, tak vrcholem bylo 4. místo na MEDu 2014 v Makedonii. Postupně jsem se přetvořil hlavně v LOBáka a stal se členem seniorské repre. Nicméně sprint zůstal mou nejoblíbenější disciplínou doteď.
 • Jako stavitel letošních sprintových štafet na LODM bych jim vzkázal, že se mají rozhodně na co těšit! A hlavně ať si užijí celý týden i s doprovodnými aktivitami, které na jiných akcích nebývají.
Start sprintových štafet, disciplíny, která se na pořad MS i MČR dostala až tři roky poté

Karolína Kamenická (Šiková) (vítězka sprintu v DS, Plzeňský kraj)

 • Mojí nejvýraznější vzpomínkou na LODM 2011 je asi právě moje vítězství. To přišlo trochu nečekaně, ale o to více jsem si ho užívala. LODM samozřejmě není jen o sportu, ale taky o dobré partě a zábavě. Takže to bylo moc fajn. Vyhrát bylo určitě fajn, je to dobrý pocit a člověka ta atmosféra kolem nakopne do dalšího tréninku.
 • Orienťák mně šel a hlavně bavil, takže přišly nějaké úspěchy na domácí scéně, reprezentace, a dokonce účast na Mistrovství Evropy, Světovém poháru nebo Akademickém mistrovství světa. V současnosti mě zaměstnává hlavně výchova malé dcerky, ale na závodech mě stále potkáte.
 • Vydejte ze sebe to nejlepší, pokuste se vyhrát. Je to ale teprve vaše první velká akce, kdy poběžíte před zraky televizních diváků a s GPSkou na zádech, tak si to hlavně užijte.

Vojtěch Illner (vítěz sprintu v HS, Hlavní město Praha)

 • Když jsem přijel na LODM, tak jsem si uvědomil, že to jsou asi nejdůležitější závody na kterých jsem kdy běžel. To mě trochu znervóznilo, na druhou stranu jsem se donutil k motivaci na co nejlepší výkony, soustředit se na závod a opravdu se snažit. Uvědomil jsem si, že tady už se opravdu nerozdávají medaile grátis a konkurence je hodně silná. Slavnostní vyhlášení na hlavním náměstí a pod dohledem televize to jenom potvrdilo. Trochu jsem se styděl, podle mého tehdejšího názoru, za nepříliš vkusný Pražský overalm co jsem musel mít na sobě, ale celkový dojem to rozhodně přebil a pamatuju si ho do teď.
 • Orienťáku se dodnes věnuju, našel jsem si na závodech skvělou partu a jsem za to hodně vděčnej. Úspěchy se někdy dostavily, někdy ne, ale dojem ze zaběhnutého hezkého závodu mi to nikdy nezkazilo.
 • Děláte skvělej sport, kterej ne jenom že je extrémně zajímavej a zábavnej, ale zároveň se mu věnujou skvělý lidi. Závody v orientačním běhu tak nabízejí nejen velkou porci rivality a odhodlání, ale taky parádní společenskou událost a sounáležitost se soupeři. Co do toho dáte, to se vám stokrát vrátí.
Vojtěch Illner při rozhovoru pro ČT po svém vítězství ve sprintu

Kateřina Janovská (vítězka middle v DM, Hlavní město Praha)

 • Ráda vzpomínám na atmosféru celé akce, ke které nejvíce přispěla kolekce oblečení odlišná pro každý kraj. Všude ve městě jsme potkávali výpravy z ostatních sportů v olympijském oblečení z různých krajů. Porovnávali jsme mezi sebou, který kraj má hezčí trička a který zase bundy. Orienťák byl na LODM poprvé, tak nám naše trenérky Jája s Dominikou dokonce nechaly udělat pražské dresy s novým motivem (ve kterých běhají PraŽáci štafety i dnes). Tím, že jsme jako orienťáci bydleli všichni na stejném ubytování, mohli jsme se více poznat a najít si kamarády i z opačného koutu naší republiky.

      Jelikož jsem do té doby byla zvyklá soutěžit jen se soupeřkami v rámci ŽB Čechy a se soupeřkami z Moravy jsem neměla srovnání, tak jsem pak byla ze svého výkonu na sprintu trochu zklamaná. O to víc jsem si pak užívala své vítězství na krátké trati v Čechách pod Kosířem. Vyhrála jsem moc pěknou medaili, kterou mám dodnes vystavenou, a krásnou kytici. Jako reprezentanti Prahy jsme pak dostali obrovský dort za nejúspěšnější výpravu orientačních běžců.

 • Hned z LODM jsme ještě jeli na závěrečné závody českého ŽB Čechy a já skončila o pouhý půl bod 2. v celkovém hodnocení žebříčku. Ve čtrnácti jsem pak už běhala D16A a nevedla jsem si vůbec špatně :). V dorostu jsem ještě celkem trénovala a dostala jsem se dokonce do juniorské reprezentace. Nikdy jsem však nebyla tréninkové povahy a měla i jiné zájmy, takže jsem neměla tu čest reprezentovat nás na mezinárodních akcích. Před 3 lety jsem si dokonce dala roční pauzu, ale pak jsem se k orienťáku zase ráda vrátila. Teď opět běhám celkem pravidelně, ale už jsem ve fázi, kdy si vybírám, kterých závodů se zúčastním.

      Opačným příkladem je můj brácha, který se z našeho maskota (přijel mě s rodiči na LODM podpořit), vyklubal až v dospělého reprezentanta! 🙂

 • Účastníkům vzkazuji, ať si olympiádu pořádně užijí! Ať navážou nová přátelství, která je budou provázet celou jejich orienťáckou kariéru a i dál po ní. Ať nejsou zklamaní, když se jim závod nepovede, protože případný neúspěch je posune dál kupředu a naučí se závodit pod tlakem. Ať vstupují do dalších závodů se vztyčenou hlavou a dravostí rvát se o medaile. Všem účastníkům závidím, celá olympiáda je nezapomenutelný zážitek a závody skvělá zkušenost!
Kateřina Janovská, Barbora Vyhnálková, Tereza Čechová – jména, která i po jedenácti letech z výsledkových listin nezmizela

Tomáš Křivda (vítěz middlu v HM, Královehradecký kraj)

 • Moc rád vzpomínám na celkovou atmosféru olympiády. Potkat se s nejlepšími sportovci nejen z OB, ale i ze všech dalších sportů bylo moc fajn a dalo to celé akci toho olympijského ducha. Že bych mohl tehdy vyhrát jsem vůbec nečekal. Nebyl jsem mezi favority. Možná i proto to pak pro mě bylo o to emotivnější a moc rád na to do teď vzpomínám.
 • Orienťák se stal nedílnou součástí mého života. Věnuji se mu na 100% a ničeho nelituji. Stále mi přináší nové zkušenosti i radosti.
 • Všem účastníkům přeji, ať si hlavně olympiádu užijí a odjíždí z ní spokojení a se spoustou zážitků. Nelamte si hlavu s výsledky, když to zrovna nevyjde. Příležitostí se prosadit budete mít ještě spousty.
Slavnostní vyhlášení závodu na middlu na olomouckém Horním náměstí, Tomáš Křivda vítězem kategorie HM

Tereza Nováková (vítězka middle v DS, Hlavní město Praha)

 • Možná bude moje odpověď trochu neočekávaná, ale přiznám se, že jsem na svoje vítězství z LODM tak trochu zapomněla a marně vzpomínám, který závod to vlastně byl. Každopádně v té době pro mně bylo nejdůležitější, že jsem si mohla užít akci s kamarády z celé republiky a k tomu si trochu zazávodit. A kolikátá jsem byla, to už dnes není důležité 🙂
 • Moje kariéra se ubírala přes dorosteneckou a juniorskou repre, kde jsem zvládla absolvovat i pár mezinárodních akcí, což byl asi absolutní vrchol mé kariéry, až po hobby orienťáka, který se zuby nehty snaží udržet v elitě, ale škola a nyní už i práce v architektonické branži mu v tom příliš nepomáhá. Každopádně se rozhodně nechystám do budoucna orienťáckou rodinu opouštět, protože běhání po lese je nejlepší lék na přepracovanou hlavu, co znám. 
 • Hodně štěstí a hlavně si to tam jeďte užít!

Štěpán Mudrák (vítěz middlu v HS, Zlínský kraj)

 • Pamatuji si, jak moc jsem byl zklamaný ze závodu ve sprintu, kde jsem narazil špatnou první kontrolu a byl jsem DISK. Naštěstí se mi zklamání podařilo hodit za hlavu a do dalších závodů jsem nastupoval s čistým štítem, což je velmi důležité. Na LODM to ale spíš než o závodění bylo o potkat a skamarádit se s orienťáky z celé republiky, se kterými mi přátelství vydrželo až doteď, a za to jsem moc vděčný.
 • Jsem orienťák srdcem i duší, po fáborkách jsem začal běhat už jako malý kluk a láska k mapě a běhu v tvrdém terénu mi vydržela dodnes. S dorosteneckou a juniorskou reprezentací jsem objezdil spoustu soustředění, závodů, šampionátů po celé Evropě, poznal kus světa a našel si spoustu přátel.
 • Především bych Vám všem chtěl popřát hodně štěstí a úspěchů jak na olympiádě, tak v dalších cílech, které Vás budou naplňovat. Jestli si vyberete orienťák, fotbal, šachy nebo školu je jen na Vás, hlavní je si to užít, najít si kámoše a dobře se bavit. Těším se, až se někdy potkáme nad rozborem postupů po závodě. Mějte se hezky!

Pro O-News.cz vítěze vyzpovídala Dominika Plochová (taktéž autorka fotografií v článku)

Napětí, které by se dalo krájet – nikoliv na diváckém průběhu či u cíle, ale u vyčítací krabičky – hlavně mít všechny terčíky

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.