Rozhovor s trenérem LOB repre Richardem Klechem
Dnes je 20.01.2020

LOB | Rozhovory | 03.02.2019

Vyzpovídali jsme trenéra dospělého reprezentačního družstva LOB Richarda Klecha. V rozhovoru, který vznikl necelý týden před první vrcholnou akcí reprezentace – Mistrovstvím Evropy v Turecku. Jak Richo hodnotí aktuální připravenost reprezentantů a jaké máme naděje na medaile? To a mnohem více v rozhovoru. 

Co říkáš na letošní zimu? Po letech to vypadá, že se zvládnou bez problémů uspořádat všechny domácí závody.
Výborná. V celé republice se dá lyžovat a připravovat se na závody. Zatím máme za sebou tři podařené víkendy a mně jako pořadateli toho čtvrtého nezbývá nic jiného než věřit, že současné skvělé sněhové podmínky vydrží až do poloviny března. Chystáme pořádnou klasiku, štafety a sprint v okolí Nové Vsi.

Zatímco většina českých závodů už je za námi, mezinárodní sezóna se ještě nerozjela. Co všechno letos reprezentanty čeká?
Na začátku února ME v Turecku (Sarikamis), na začátku března akademiky Zimní světová univerziáda v Rusku (Krasnojarsk) a hned po návratu naše nejlepší uvidíme na MS ve Švédsku (Pitea).

O jaká jména se letos rozrostlo reprezentační družstvo?
O loňské juniory Vojtu Bartoše a Ondru Vystavěla.

V půlce ledna se reprezentace zúčastnila Ski-O Tour v Rakousku. Jak hodnotíš české počínání na tomto tréninkovém kempu?
Nejednalo se o tréninkový kemp, ale o nezbytné rozzávodění před vrcholnými akcemi. Trochu mě mrzí malá konkurence, ale Rusové (a Bulhar Belomazev) ukázali, že i na relativně jednoduchých závodech jsou nejrychlejší. Výsledky naší repre beru s rezervou, šli jsem do toho z plného tréninku, bez odpočinku, přesto jsem dosáhli řady pěkných výsledků s malým odstupem za závodníky světové špičky. Naši borci si tady mohli ověřit, že i sebemenší chyba je posune ve výsledcích při velké vyrovnanosti závodního pole o hodně míst dozadu.

Richard Klech je stále aktivním závodníkem, na posledních LOBech v Cínovci obsadil 1. a 2. místo

Povedla se letošní příprava reprezentace podle představ? Má český tým šanci bojovat na vrcholných akcích o medaile?
Letní příprava proběhla bez komplikací. Nástup na sníh byl letos trochu opožděný, ale věřím, že do března (kdy jsou ZU a MS) doženeme i tréninky na sněhu a na těchto vrcholných akcích budeme bojovat o medaile.

Před dvěma lety jsi nám v rozhovoru řekl, že české závody jsou degradovány nízkou mapovou náročností, řídkou sítí stop a přemírou bruslících pasáží. Podařilo se kvalitu závodů zlepšit nebo na to v ČR jednoduše nemáme potenciál?
Snahy o zlepšení určitě jsou, velmi často ale musí pořadatelé improvizovat podle aktuální sněhové situace. Mojí snahou je vyvíjet na pořadatele přiměřený nátlak, aby alespoň některé pasáže prostoru měly odpovídající hustotu stop a aby bylo na mapě co nejvíce úzkých skútrovek.

Na začátku prosince byla vydána obsáhlá Tréninková příručka pro LOB, tedy metodický materiál, který dlouho chyběl. Myslíš, že to může být dobrý impuls pro další rozvoj českého LOBu?
Tak určitě……. Konečně se podařilo na jednom místě sumarizovat nejnovější trendy v lobáckém tréninku a trenéři i samotní závodníci tady najdou základ, na kterém můžou stavět, pokud chtějí konkurovat těm nejlepším.

Kromě trénování reprezentantů zvládáš i aktivně závodit, letos jsi již získal 2 stříbra z MČR. Máš vlastní tréninkový plán nebo už jezdíš opravdu jen pro radost?
Můj tréninkový plán se jmenuje rozvrh hodin učitele na gymnáziu a obsahuje 12 vyučovacích hodin tělocviku. K tomu přidám 2x týdně hokej, o víkendech se sklouznu na lyžích, abych aspoň na chvíli někomu v mančaftu stačil…..Závody si užívám, snažím se nespadnout, dívám se po ostatních, jak jim to jde, a mám radost z toho, kolik mladých lobáků v této zimě hledá lampióny.

Díky za rozhovor a hodně úspěchů v letošní sezóně!

České reprezentační družstvo (foto: web Czech Ski-O team, 2018)

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *