Rozhovor: Roztrhlej Dedáč

od | 8. 8. 2017 | Co dělají mimo les, Hustník, Rozhovory

Hudba již odpradávna tvořila základ společenského života, nejinak tomu je i u orientačních běžců. Do našeho hledáčku se dostala kapela Roztrhlej Dedáč! Už podle názvu je jasné, že tato kapela je ryze orienťácká. Redakce O-News.cz kluky z Dedáče vyzpovídala a v rozhovoru vám přiblíží aktuální dění na hudební scéně.

Čau bejci, jak se vede dedáči?
Zdar, pohoda no, co ty? I když je pravda, že se poslední dobou kapelně dost flákáme. V červnu jsme všichni museli ukončovat ročníky na školách (s různou úspěšností), teď jsme zase přes prázdniny rozlítaný všude možně, takže společné zkoušky dost trpí. Určitě nás ale čekají koncerty na podzim a taky bychom rádi do té doby nahráli songy, který nemáme na našem debutovém cédu (což už je vlastně půlka produkce).

Jak byste charakterizovali vaši tvorbu? Je to fakt ten „veselý punk-rock“, o kterém píšete na facebooku?
Na našem prvním koncertě (festiválku na návsi vesnice) jsme měli na plakátech napsáno, že hrajeme veselý punkrock. Tak jsme si to z tradice nechali jako oficiální žánr, co hrajeme. Máme to tak například na bandzone. Jinak ale tvoříme tak, abychom:

  • To zvládli zahrát (takže tři akordy max)
  • Dalo se na to pogovat (důležitý aspekt na punkové koncerty)
  • Nenudili publikum (takže songy do minuty ideál)

Do budoucna ale určitě přidáme prvky nějakého toho ambientního fusion freejazzu a najmeme si hráče na theremin.

Širší orienťácká veřejnost vaši kapelu moc nezná, není to trochu škoda?
No, je to trochu paradox, vznikli jsme jako orienťácká kapela, všichni aktivně běháme, ale na žádný o-akci jsme ještě nehráli. To chceme do budoucna určitě změnit. Jestli by nás širší orienťácká veřejnost ocenila, je taky otázka, kterou se ale vlastně moc netrápíme. Je ale zajímavý hrát na akci, kde nikdo z publika neběhá. V těch hadrech, ve kterých vystupujeme, vypadáme jako zjevení a navíc musíme ještě přímo na pódiu vysvětlovat, co to ten dedáč vlastně je. Takže už jsme víckrát byli Roztrhlej Dědáč, Děda, roztrženej i roztrhanej. Taky roztrhlá deka a jeden týpek si myslel, že dedáč je přezdívka pražských technických služeb (možnou inspiraci asi dostal z toho, v čem hrajeme, viz foto).

Tradiční outfit Rozrhlého Dedáče, Pěkně slanej fest

Pokud vím, tak hrajete převážně ve Středních Čechách a na ó scéně jste ještě žádné vystoupení neměli. Máte něco v plánu?
Ona totiž příprava na vystoupení není nic jednoduchého. I pokud koncert nepořádáme, je nutné si zjistit, co všechno z aparatury si máme na koncert dovézt, jak se bude zvučit apod. Navíc to vybavení ani nemáme. Ve zkušebně máme možná pár prašivejch beden a mixák, co pamatuje šedesátky, ale na tom postavíme sound system maximálně na levelu hospoda U Přemysla. Navíc kapelní auto je malý Clio a tříválcová Fábka (jedno menší než druhý). To naložíme kopák a hned půlka auta v čudu. Proto jsme jezdili hlavně na akce, kde jsme organizátory i vystupující kapely znali a nemuseli tahat všechny krámy s sebou. Něco z vybavení jsme si od nich prostě půjčili.

A kdyby vás oslovil pořadatel některých vícedenních závodů, šli byste do toho?
Vystoupení na vícedenních by bylo úplně ideální! Pokud by nám pořadatel vyšel vstříc tak za to budeme hrozně rádi. Do dalekého budoucna chceme sami zorganizovat akci v rokáči ve Vodňanech, když tam bude příští rok na podzim Kapr a MČR družstev v jednom. Doufáme, že se nám to podaří, protože to by mohl být skvělý podnik.

Thomas in action aneb Mimo hudební scénu

Marek Uhlíř ve své oblíbené disciplíně

Jak vlastně tvoříte svou muziku? Kdo je tím mozkem, který zvládne dát dohromady hudbu a text?
Říká se, že pokud by byla kapela člověk, tak zpěvák je ksicht, kytarista mozek, bubeník srdce a basák prdel. Jak moc to platí u nás úplně nevíme (navíc totiž kytarista a basman oba zpívají), ale nějaká podobnost tam možná bude. Hudbu i text se snažíme skládat všichni společně, vždycky to je tak, že někdo přinese návrh a pak se ho jako kapela snažíme dál rozvinout. Texty by měly ideálně aspoň dávat smysl, pokud se to i náhodou rýmuje, je to příjemnej bonus.

Můžeme se těšit na nějaký nový song, který by se třeba mezi orienťáky stal takovým hitem jako vaše „Pivní štafety“ či „Na Ó-Gala“ od Michala Paradise?
Tyjo, to jsme si ani nevšimli že jsou Pivní takovej hit, tak díky. Složit song čistě o OB už chceme dlouho. Bohužel zatím všechny nápady na text skončily tak, že to brutálně poděláme v lese a pak se vylejeme na shromaždišti po doběhu. To chce ještě trochu dopilovat. Přece jenom bychom chtěli, aby výsledek stál aspoň trochu za to.

Ve vašich písních občas dokážete zazpívat asi 10 slov během jedné vteřiny, jak to děláte? 😀
No běháním se přece trochu zvýší kapacita plic, ne? 🙂 Ne vážně, většinou tak, že to nepřipomíná zpěv a nikdo nám nerozumí.

Díky za rozhovor, užijte si prázdniny a doufám, že se někde potkáme.
Taky mockrát děkujeme, vlastně to je první rozhovor, co s náma někdo udělal!

Odkazy:
facebook.com/roztrhlejdedac – kapelní facebook, nejnovější info a aktuality
bandzone.cz/dedac – bandzone profil, hlavně tam najdete naše téměř dva roky staré nahrávky debutového alba

Punk`s not dedac, povšimněte si ručně vyrobeného basákova nástroje

1 komentář

  1. Avatar

    Tak tady jsou ty chybějící starší dresy pra-žákovského výběru, po kterých poslední dobou žáci prahnou a upřednostňujou je před novou verzí.
    To bude drahý..

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.