Rozhodující momenty MČR štafet
Dnes je 20.01.2020

Analýzy | OB v ČR | Orientační běh | Závody | 09.10.2019

Pojďme se ještě dalším článkem ohlédnout za uplynulým štafetovým víkendem. Výsledky již známe, tak se pojďme podívat na rozhodující momenty pohledem GPS. Zaměříme se dnes na sobotní štafety. Kde se rozhodovalo?

Štafety mužů

Po startu vysoké tempo po louce a pak poměrně těžké první kontroly. Několik štafet tak hned chybuje a vypadává z balíku. Ze štafet s GPS zde nejvíce ztrácí KAM a SJI.

 

Další oblast, kde se hodně chybovalo a kde na prvním úseku někteří závodníci běhali trochu zmateně byla do šířky farstovaná oblast 7. kontroly. Z balíku zde vypadávají např. dvě štafety TUR.

 

Rozhodující trhání pole přišlo na hodně dlouhé farstě mezi sedmou a jedenáctou kontrolou. Čtyři až pět farstovaných kontrol v řadě nadělilo pole logicky na několik skupin, které se pak spojovaly již jen velmi těžko. Největší tempo a dobrou farstu zde měla skupina ZBM1, PH1 a LPU2 a Daniel Hájek se tak tímto dostává do trháku.

 

Čelní skupinu dělí hned další farsta, kde navíc LPU2 chybuje a na čele se tak osamostatňuje Daniel Hájek (ZBM), kterého stíhá Daniel Vandas (PHK).

 

Obě favorizované štafety se opět spojují po další farstované smyčce, kde Daniel Vandas (PHK) využívá možná lehce skluznější varianty a dotahuje se na Daniela Hájka, takto spolu oba běžci na čele pokračují až na divácký úsek.

 

Na třetí místo se nám dostala štafeta TBM, která ale posléze chybuje na odběhu od 19. kontroly, a tak se nám pole opět spojuje.

 

Rozhodující okamžik prvního úseku a vlastně celého závodu mužů pak přichází v závěrečném pytlíku. Danielové Hájek a Vandas mají odlišnou farstu a hradecký závodník navíc nabíhá na jinou sběrnou kontrolu. Štafeta ZBM tak získává náskok jedné minuty, který se ukázal jako rozhodující.

 

Zajímavou volbu přes bažiny předvedla štafeta Luhačovic na druhém úseku, kterou trochu ztratila kontakt s bojem o třetí místo.

 

Farstovanou smyčkou se na druhém úseku dostává do čela v boji o bronz štafeta TBM zásluhou Adama Chromého, který se odpoutal od štafety SSU a dalších a předal třetí.

 

Ovšem hned na první kontrolu finišman TBM na 3. úseku chybuje a skupina v boji o bronz se opět spojuje.

 

Dlouhou farstovanou pasáž prolétá nejrychleji Vojta Král (SSU), který se odpoutal od TBM i LPU a dobíhá v klidu pro bronz. Pořadí v cíli tedy 1. ZBM, 2. PHK, 3. SSU.

 

Náskok štafety ZBM na druhé PHK byl skoro 2 minuty a na třetí SSU skoro celý “pytlík”.

 

Štafety žen

Ženy měly velmi podobné první kontroly jako muži a i tady se chybovalo. Velké komplikace přišly hned na první kontrole závodu pro favorizovanou štafetu SSU, která obhajovala titul. Tady vypadává z balíku a ztrácí kontakt s čelem.

 

Další ztráta Severky obíhačkou na sedmou kontrolu. Obíhačka se nevyplatila ani štafetě SHK na kontrolu č. 8. Na čele se nám formuje skupina favoritek – PHK, KAM, ZBM.

 

Obíhačka se moc nevyplácí ani na jedenáctou kontrolu, tentokrát v podání LCE.

 

Chyba PHK a ZBM, OK Kamenice se osamostatňuje na čele závodu.

 

Na předávce je nejrychleji Kamenice, Žabovřesky ztrácí necelých půl minuty, PHK chybuje v pytlíku a rázem je z toho ztráta minuty a půl. Obhájkyně titulu SSU ztratily délku celého pytlíku, tedy 5,5 minuty a závod se pro ně nevyvíjel vůbec dobře.

 

Na druhém úseku se pořadí moc nepřelývalo. Kamenice si drží náskok, na medailové posty se dotahuje PGP. Velkou stíhací jízdu rozjela štafeta SSU.

 

A takto to vypadalo na předávce po druhém úseku. Skvěle rozjeté štafety pro KAM, kterou pronásledovala skupinka ZBM, PHK, PGP. Severka něco stáhla, ale ztráta je stále přes 4 minuty. Luhačovice ztrácí ještě o další minutu více. Obě štafety mají ale silné závodnice na třetích úsecích.

 

A zase ta jednička! Tentokrát začínají třetí úsek špatně Žabovřesky a propadají se k Severce Šumperk prozatím za medailové příčky.

 

Takové je tedy pořadí v půlce posledního úseku. KAM stále běží na čele, pronásledována dvojicí PHK a PGP, odstup dalších štafet je veliký.

 

Na osmou kontrolu špatně odbíhá Denisa Kosová (PHK), PGP tak jde na druhé místo a přibližuje se štafetě KAM, která lehce kazí dohledávku.

 

Malá chyba v dohledávce předznamenává velkou a na těžké deváté kontrole je náskok Kamenice ten tam. PHK využívá lehčí farsty a dotahuje se.

 

Na čele tedy máme trojici závodnic a boj o medaile je zcela otevřený. Na čtvrtém místě se osamostatňuje Vendula Horčičková (LCE), která za sebou nechává SSU i ZBM.

 

Rozhodující farsta přichází na 11.-12. kontrole, kde má každá ze závodnic z vedoucí trojice jinou variantu a skupina se tak dělí. Nejlépe svou variantu zvládá Denisa Kosová (PHK), která tak střídá Kamenici ve vedení, Pragovka se naopak propadá na třetí místo. Naprosto skvěle stále běží Vendula Horčičková (LCE), která každým postupem stahuje náskok vedoucího tria.

 

Martina Matějů (PGP) volí obíhačku po cestě na 13. kontrolu a to se nevyplácí! Vendula Horčičková (LCE) je na přímé variantě o dost rychlejší a dostává se tak do kontaktu s medailí.

 

A navíc přichází chyba na 14. kontrolu v podání Pragovky a Luhačovice jsou najednou na medailové pozici.

 

Skvělý dramatický závod tak vyhrává OK99 Hradec Králové (PHK) před dlouho vedoucí OK Kamenice (KAM), která nakonec ještě chybou na sběrku dramatizuje i boj o stříbro, ale takovou “senzaci” už Luhačovice nedotáhly a berou bronz. Pořádající SK Praga Praha zůstává bez medaile stejně jako obhájkyně ze Severky Šumperk.

 

GPS tracking ženy

GPS tracking muži

Výsledky

 

Stíhací jízda Venduly Horčičkové na třetím úseku ve videu:

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *