Rozbor klasiky ČP BOR H21E

od | 10. 9. 2018 | Analýzy, Orientační běh, Závody

Nedělní klasika Českého poháru v Radvanci, kterou stavěl Petr Karvánek, nabídla nejen řadu delších postupů, ale i takzvaných mikrovoleb. Trať mužské elity měřila vzdušnou čarou 14,4 km a čítala 650 metrů převýšení. Suverénně zvítězil Miloš Nykodým, kterému trať fyzicky sedla a na druhého Pavla Kubáta měl náskok přes 6 minut. Třetí Tomáš Kubelka ztratil 6:36 a Jan Šedivý jen o tři vteřiny více. Pojďme se podívat, kde se na této mapově i fyzicky náročné trati rozhodovalo a kdo zvolil nejlepší volby postupů.

GPS tracking H21E

Oficiální výsledky

Web závodu

Start – 1

Úvodní postup zvládl nejrychleji modrou variantou Daniel Hájek, Miloš Nykodým na zelené ztratil 10 vteřin, Marek Schuster na červené 40 vteřin.

1 – 4

Po dlouhém postupy na K1 následovalo několik krátkých postupů v členitém terénu s kupkami a srázky, které vznikly těžební činností. V této pasáži se příliš nechybovalo, pouze Pavel Kubát těsně minul K4 a ztratil 50 vteřin.

4 – 5

Delší postup kolem Chudého vrchu šla většina závodníků po nejrychlejší modré variantě. Jan Šedivý na červené ztratil 20 vteřin, Jakub Glonek na zelené již minutu na nejrychlejšího Miloše Nykodýma.

5 – 6

Postup před občerstvovací stanice na radiokontrolu na přeběhu silnice nenabídl žádná překvapení.

6 – 7

Postup na K7 měl více variant. Nejrychlejší červenou volbu šli Nykodým, Kubát i Šedivý. Tomáš Kubelka zelenou ztratil půl minuty, Daniel Hájek po oranžové 37 vteřin.

7 – 8

Na spojovacím postupu šla většina startovního pole rovně, volba Kettnera či Fürsta mírně zprava byla vyrovnaná.

8 – 9

Následoval dlouhý postup s vyrovnanými volbami postupů. Do rozptylu osmi vteřin běželi Kubát (červená), Nykodým (oranžová) i Šedivý (modrá), zelenou variantu nezvolil nikdo ze závodníků, kteří měli GPS.

9 – 10

Postup ve svahu přes hustník běžela drtivá většina závodníků rovně.

10 – 11

Následoval další z klíčových postupů při obíhání vrchu Ortel. Pouze tři závodníci šli jinou než nejrychlejší červenou volbu. Jan Mrázek a Šimon Navrátil po modré (ztráta 43 vteřin na nejrychlejšího Nykodýma), Stanislav Mokrý šel po zelené (ztráta 2:45).

11 – 13

Jak na K12 pod znělcovými skalami, tak na K13 v prudkém svahu se hodně chybovalo. Na těchto dvou krátkých postupech ztratil např. Kubát, Kolovský či Nožka.

13 – 14

Poslední dlouhý postup přes Ortel šla většina jistým červeným postupem, který se také ukázal jako nejrychlejší. Modrý postup (Kolovský, Dragowski) znamenal ztrátu +1:14, zelený (V. Kettner) +1:15. Oranžový postup přímo přes kopec šel Šimon Navrátil, ten nabral ztrátu +3:14.

14 – 15

S dalším krátkým seběhem přes údolí mezi srázy neměli závodníci problém.

15- 16

Zdánlivě jednoduchý postup na K16 směrově nezvládlo několik závodníků. Většina běžela po cestě ze severu, ale Tomáš Kubelka či Jiří Valeš ztratili na svých postupech přes 40 vteřin.

16 – 17

Postup na uzlovou kontrolu prověřil spíše fyzickou připravenost závodníků.

17 – 18

Na K18 se vyplatil postup po modré, na kterém byl nejrychlejší Jiří Valeš. Kubát i Nykodým na červeném ztratili přes půl minuty.

18 – 19

Další postup vyžadoval přesné dočtení vrstevnic mezi skalními údolíčky. Nejrychlejší na postupu byl Šedivý (modrá) o 9 vteřin před Nykodýmem (červená).

19 – 20

Postup na radiovou kontrolu K20, která byla umístěna na skalní plotně a bylo možné ji vidět i ze shromaždiště, vyžadoval vystoupat strmý kopec s 60 metry převýšení.

20 – 21

Dlouhý postup šla většina zleva, Matěj Kamenický zprava po louce ztratil přes 2 minuty.

21 – 27

Následovala pasáž několika kontrol v pískovcových skalách, zejména kontrola 26 dělala problémy mnoha závodníkům.

27 – 28

Středně dlouhý postup s dvěma jasnými variantami. Nejrychlejší byl Jan Mrázek po červené, ovšem Pavel Kubát po modré ztratil jen 3 vteřiny.

28 – cíl

Poslední postup ve skalách a postup na sběrku si už téměř všichni pohlídali. Jen Štěpán Mudrák a Tomáš Udržal se chtěli delší postupem vyhnout hustníku a při postupu na sběrku výrazně ztratili.

2 Komentáře

 1. Avatar

  Mohly by příště být obrázky u všech postupů?

  Odpovědět
  • Matěj Burda

   Ahoj, u nějakých analýz určitě. Nicméně obrázky 30 postupů by byly na vrub přehlednosti článku. Mapa všech postupů je k dispozici nahoře v odkazu “GPS tracking H21E”.

   Matěj

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.