Rome orienteering meeting 2019
Dnes je 20.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | 05.11.2019

Minulý týden jsem se vypravil do Říma, a to abych se zúčastnil závodů Rome O Meeting, a také abych viděl toto překrásné město, o jehož návštěvě jsem snil již mnoho let. Přiletěl jsem ve středu ráno, cesta z letiště se zdála na první pohled snadná (dojet shuttle busem na nádraží a odtamtud vlakem na hlavní římské nádraží Termini, to vše za půl hodiny a 2,70€), jenže protože v Itálii je velký bordel, tak jsem nastoupil do špatného autobusu, který mě dovezl k metru. Po příjezdu k metru jsem byl dost naštvaný, a nakonec jsem se rozhodl, že půjdu 2,5 km k nádraží po velmi frekventované silnici. Těsně před polednem jsem dojel na Termini, odkud to bylo přibližně 1500 metrů k ubytování. Po ubytování jsem vyrazil na první procházku po městě, navštívil jsem fontánu Di Trevi a Bazliku Svatého Petra v nejmenším státě světa Vatikánu, a zašel jsem si na výbornou večeři do podniku Carlo Menta ve čtvrti Trastevere, kde pizza stojí od 3€ a těstoviny mezi 5€ – 7€, takže pokud jste spořiví, doporučuji všema deseti.

Nejprve památky, pak závody (foto: Šimon Čtrnáct)

Ve čtvrtek jsem se vydal do města Tivoli, kam se dá dojet z druhého největšího římského nádraží Tiburtina za hodinu. Zde se nacházejí dvě významné památky, které jsou na seznamu UNESCO, a to Villa D´Este a Hadriánova vila, kterou jsem navštívil. Tato památka je naprosto famózní, je to obrovské archeologické naleziště, kde nejsou skoro žádní turisté a myslím, že by se tam dal uspořádat sprint v rámci SP nebo MS. Zde jsem se také dozvěděl, že jsem vyhrál mikinu reprezentace, takže ještě jednou díky Šéďo :-). Po návratu do Říma jsem se sešel s kamarády z oddílu, kteří také přijeli na tyto závody, zašli společně na tzv. aperitiv, což znamená, že když si objednáte v podvečer pití, tak vám k tomu přinesou nějaké pochutiny, nebo si můžete nabrat jídlo z bufetu, což byl náš případ. Objednali jsme si Aperol Spritz a pak jsme šli k bufetu, který byl velmi bohatý, byla zde spousta těstovin, ať už teplých či studených, mnoho druhů salátů, čerstvě pečená pizza atd. Cena bufetu včetně jednoho drinku byla 12€, každý další drink stál 6€. Pokud chcete ochutnat italskou kuchyni komplexně, tak podnik Momart můžu opět doporučit všema deseti. Leží sice mimo centrum, ale dá se tam dostat MHD a výhodou je, že není zaměřen na turisty.

Netradiční a malebné shromaždiště (foto: web pořadatele)

V pátek jsem nejprve šel do baziliky Santa Maria a poté jsem chtěl naštívit hlavní římské památky Forum Romanum a Koloseum, jenže na vstup byly tak obrovské fronty, že jsem to vzdal. Pokud chcete tyto památky navštívit, tak si zajistěte vstupenku online či se tam vydejte časně ráno. Odpoledne jsem zamířil na první etapu závodů, kterou byl nočák s hromadným startem, který se konal na okraji Říma v parku a zástavbě. Jako rozdělovací metoda byly použity 3 motýlky o 2 křídlech, tento závod se mi moc nepovedl, udělal jsem spoustu chyb, přibližně na 20 minut.

V sobotu se na etapu jelo vlakem a autobusem, a to přibližně 35 km západně od Řím. Závod se konal v nádherném prostředí Etruského pohřebiště, tento závod se mi velmi povedl, o vteřinu jsem stačil čas pod hodinu a porazil jsem dva soupeře, v etapě jsem byl druhý! Po skončení etapy a návratu do Říma jsem si prošel centrum Říma za tmy, viděl jsem například Forum Romanum zvenku a zašel jsem si opět do čtvrti Trastevere na pivo a pak jel zpět na ubytování. V neděli se dalo na etapu z ubytování dojít pěšky, protože to byl sprintomiddle přímo v centru Říma. Byl moc jednoduchý, přesto měl své kouzlo, například těsně před cílem jsem si záměrně zvolil postup, při kterém jsem vybíhal Španělské schody. V celkovém pořadí jsem se umístil na druhém místě, čímž jsem zkompletoval svou medailovou sbírku!!! Vyhrál jsem jen medaili, vítěz získal víno, které bych si stejně neužil, protože víno (zatím) nepiju. Po vyhlášení jsem šel na oběd a poté ještě na chvíli do centra a pak jsem si na ubytování zabalil. V pondělí brzy ráno jsem dobalil a vyrazil na nádraží, odkud jsem vyjel zpět na letiště. Cesta tentokrát byla v pořádku. Na letišti jsem si dal snídani a v podstatě na čas jsme odletěli. V Praze jsme přistáli pět minut po jedenáctého hodině. Během letu vznikal tento článek.

Mapa E3 mužské elity

Na závěr pár rad: Doporučuji vám jet do Říma do doby, než vám bude 25 let, protože pak jsou vstupy do většiny památek za 2€. Dále pokud chcete si dát kávu, taksi si objednejte na baru, protože pak je výrazně levnější (např. Cappuccino vyjde na baru např. na 1.10€, pokud si sednete, tak pak budete platit např 4€). Připravte se na hlavně u památek všudypřitomné prodavače většinou tmavé pleti, kteří se vás snaží napálit (já jsem se naštěstí nenapálil). A hlavně si nezapomeňte dát Gelato, doporučuji podniky, které nemají ty nejlacinější kornouty, měl jsem ho dvakrát, jednou jsem měl Ricottu s pistácií a druhak malinu a arašídy s karamelem. Snad se vám článek líbíl, doufám, že využijete mých rad a já už se těším, až do Říma znova pojedu.

Mějte se!

Šimon 14

Autor článku na 2. místě celkového pořadí (foto: web pořadatele)

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *