Road to WOC: WOC Foto Tour

od | 5. 5. 2021 | OB v ČR, Orientační běh, Trénink

Jednou z vizí Mistrovství světa je propagace orientačního běhu v lokalitách, kde se bude závodit. Ambiciózním cílem je využít příležitosti, které s sebou tato vrcholná akce přináší, a představit široké veřejnosti přírodní, jedinečný sport. Organizátoři měli velké plány, se stánkem a aktivitami Mistrovství světa chtěli jezdit po akcích pořádaných místními samosprávami, besedovat ve školách, nebo zorganizovat seriál závodů pro veřejnost. Tohle všechno vinnou aktuálních událostí padlo. Ale vize stále zůstaly! A tak vznikl unikátní projekt WOC Foto Tour, který se bude snažit právě tyto vize a cíle naplnit.

Doprovodné aktivity Mistrovství světa se bohužel nemohly uskutečnit

„Jak zajistit, aby o Mistrovství světa vědělo co nejvíce místních obyvatel? Jak rozšířit povědomí o orientačním běhu před samotným konáním, když nás teď nepustí do škol, hromadné akce se nekonají a organizovat závod pro veřejnost je v tuto chvíli nemožné? Jak umožnit televizním divákům si jít po zhlédnutí přenosu vyzkoušet orientační běh v jejich lokalitě?“ kladli si otázku pořadatelé Mistrovstvím světa na jednom z organizačních výborů. 

Veřejnost chceme oslovit hrou WOC Foto Tour

Výsledkem této diskuze byl vznik hry WOC Foto Tour. Hra má jednoduchý námět, jedná se o fotoorienťák, při kterém se vždy ke 12 kontrolám na mapě (označených písmeny A – L) přiřazuje 12 fotek (označených čísly 1 – 12). „Hry se snažíme vytvářet tak, aby je ani místní nezvládli od počítače a museli vyrazit do terénu. Chceme, aby si účastníci vyzkoušeli orientační běh na vlastní kůži,“ komentuje projekt koordinátor Jakub Ransdorf. „Je to skvělá aktivita pro rodiny s dětmi, ale i pro každého, kdo chce aktivně trávit volný čas,“ dodává.

Spolupráce s místními kluby a samosprávami

Hra by nevznikla bez spolupráce s místními kluby a samosprávami. Zatímco kluby pořadatele podporují zapůjčením jejich map pro tuto aktivitu a spoluprací při tvorbě samotné hry, místní samosprávy organizátorům poté pomáhají s její propagací pomocí svých informačních kanálů. „Bez podpory lokálních autorit bychom projekt nemohli realizovat,” vysvětluje ředitel Mistrovství světa Jan Picek a chválí si spolupráci s nimi: „Jelikož je to aktivita, která přináší možnost i pro jejich obyvatele, vycházejí nám vstříc. Mapka byla třeba součástí květnového Dokského zpravodaje, na stránkách Mladé Boleslavi nebo sociálních sítích města a DDM Tanvald.” 

Fáze 1: WOC Foto Tour v severních Čechách

V první fázi organizátoři připravili 8 her, které jsou situovány do lokalit Mistrovství světa. Po pilotním projektu v Tanvaldu organizátoři rozšířili hru do Starých Splavů u Doks, Mladé Boleslavi, Bělé pod Bezdězem, Dubé, Turnova, Smržovky a Jablonce nad Nisou. „Každá hra je něčím jedinečná, v jedné se zaměříte na zídky v centru Mladé Boleslavi, v jiné například na tvary balvanů nad Máchovým jezerem,“ popisuje příklady jednotlivých her koordinátor Jakub Ransdorf. 

Tanvald, Staré Splavy, Mladá Boleslav, Vrchbělá, Dubá. Tak se se vydáte vy?

Soutěž s partnery Mistrovství světa

Po absolvování hry může každý účastník využít formulář na webu woc2021.cz/wocfoto, kam vyplní své řešení hry v konkrétní lokalitě. Pokud bude řešení správné, bude zařazen do slosování, které se uskuteční každých 14 dní na oficiálním facebooku Mistrovství světa. První slosování bude probíhat již tuto neděli 9. května. Slosovaní účastníci obdrží ceny od partnerů Mistrovství světa.

Fáze 2: WOC Foto Tour v průběhu Mistrovství světa

8 her rozhodně není finální počet. Do Mistrovství světa by pořadatelé chtěli rozšiřit lokality hry WOC Foto Tour do všech krajů České republiky tak, aby byla prezentace orientačního běhu dostupná pro každého obyvatele v České republice, který bude sledovat televizní přenosy a bude si chtít na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je hledat kontroly podle mapy. V průběhu Mistrovství světa také proběhne hlavní slosování, do kterého budou zařazeni všichni úspěšní řešitelé her.

Pravidla a jednotlivé hry ke stažení na webu woc2021.cz/wocfoto.


Jakub Ransdorf

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.