Road to WOC: Tréninkové kempy

od | 21. 4. 2021 | OB v ČR, Orientační běh, Trénink

Tove Alexandersson, Olav Lundanes, Simona Aebersold nebo Frédéric Tranchand. Světová špička již na jaře trénovala v českých lesích na Mistrovství světa v orientačním běhu 2021. Je tu další díl seriálu Road to WOC. Tentokrát se podíváme na tréninkové kempy, které se v Česku rozjely na konci března.

Po zrušení Euromeetingu na konci února z důvodu vyhlášení tvrdých opatření na území České republiky musely být zrušeny také veškeré tréninkové aktivity v oficiálních prostorech MS 2021. V průběhu března došlo k domluvě organizátorů MS 2021, Národní sportovní agentury, Krajské hygienické stanice Libereckého kraje a IOF, kdy za velmi přísných hygienických podmínek začaly probíhat individuální tréninkové kempy. Krátce před Velikonocemi tak přijely první týmy nebo jejich části. Možnosti využila část švédské reprezentace, norský tým nebo švýcarští eliťáci.

Anna Štičková při tréninku na Selské rokli v Doksech. Foto: Tomáš Bubela (WOC2021).

COVID protokol
Jak již bylo nastíněno v úvodu, každý přijíždějící tým musí respektovat řadu nařízení. Účastníci přijíždějící z tzv. červených a tmavě červených oblastí musí ihned při příjezdu absolvovat PCR test. “Zatím žádný testovaný nebyl pozitivní. Je to i tím, že většina reprezentantů absolvuje test již před příjezdem. Navíc doporučujeme, aby závodníci před příjezdem byli v dobrovolné karanténě a omezili setkávání na minimum,” hlásí Jana Kubátová, šéfka závodní kanceláře a zároveň tvůrce podrobných pokynů pro tréninkové kempy. Testování zabezpečují organizátoři MS 2021 společně s firmou EMS Liberec, která přijíždí za jednotlivými týmy přímo do místa ubytování.
Jednotlivé týmy musí mít vedle negativního testu také řadu potvrzení od jejich domácí federace a Českého svazu orientačních sportů. Kromě toho musí samozřejmě dodržovat platná opatření na území České republiky jako je nošení respirátoru či nanoroušky v nejen uzavřených objektech nebo během dopravy, ale i na dalších místech vyjma samotného tréninku. Doporučeno je i ubytování na jednolůžkových pokojích. “Cítím se tu velmi bezpečně,” popsala časopisu Skogssport švédská reprezentantka Karolin Ohlsson své dojmy během tréninkového kempu v Česku.

Připravené tréninky
Sportovní část je bohužel často až na druhé koleji, přesto je nesmírně důležitá. Pro účely tréninků byly zrevidovány starší mapy. Čtyři z nich byly vytištěné v měřítku 1 : 15 000 z důvodu přípravy na klasickou trať, která se poběží v pískovcích městech Kokořínska na stejném měřítku. “Jsem rád, že se podařilo snad poprvé v historii MS dosáhnout toho, že je k dispozici pro každou trať na Mistrovství světa  několik modelových tréninků v relevantním terénu od stavitelů MS. Myslím, že hlavně pro menší týmy je to velká pomoc a celkově to zvyšuje férovost,” přibližuje Radek Novotný, bývalý český šéftrenér a aktuálně člen organizačního týmu zodpovědný za tréninky. Pořadatelé také připravili registrační systém, kam každý tým zadává jednotlivé tréninky v daných lokalitách, hlášení o jejich pohybu v jednotlivých terénech dostává např. Policie ČR nebo CHKO. Tento systém je ze strany týmů velmi kvitován. 

Velikonoce s měřenými tréninky
Díky možnosti příjezdu před Velikonocemi nebo v průběhu nich se podařilo zorganizovat dva měřené tréninky. Oba proběhly v relevantním terénu Selské rokle (ve stejném termínu měly původně proběhnout tradiční závody Velikonoce ve skalách) a kterých se zúčastnily (po jednotlivých vlnách) týmy Česka, Norska, Švédska, Polska, Maďarska, Španělska a Švýcarska. Krátkou trať se solidním náskokem vyhrála Polka Aleksandra Hornik a mladý norský závodník Kasper Fosser. Nedělní klasickou trať opanovala švýcarská dvojice Simone Aebersold a Matthias Kyburz. Kompletní výsledky, fotografie i GPS záznamy najdete na stránkách www.woc2021.cz

Karolin Ohlsson strávila v tréninkových prostorech několik dní na přelomu března a dubna. Foto: Tomáš Bubela (WOC2021).

Nabitý diář
Diář tréninků ukazuje, že aktuálně v českých lesích se lze potkat s výběry z Francie nebo Německa, na konci týdne přijedou Slováci, v uplynulých dnech odjel tým Dánska. Bohužel ne všechny národy mohou do Česka přijet. Až do 17. května mají zákaz cestování Britové (výjimku mají jen sportovci olympijských sportů). Finský národní tým by dle doporučení vlády i odborníků na epidemii neměl cestovat do ČR během dubna a nechat veškeré zamýšlené aktivity až na květen. Na začátek června pořadatelé připravují nominační závody, kde by se měla prezentovat řada týmů, včetně toho domácího českého.

Klasická trať měřeného tréninku při Velikonocích (při kliknutí se dostanete na GPS tracking některých týmů)


0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 2. 2024
a svátek má Svatopluk.