Road to WOC – důraz na regionálnost

od | 10. 3. 2021 | Fenomén, OB v ČR, Orientační běh

Road to WOC. Třetí díl nového seriálu, který společně připravují organizátoři Mistrovství světa 2021 a redaktoři O-News.cz, je tady. Tentokrát o spolupráci s lokálními subjekty, které jsou pro organizaci velmi důležité.

Již ve vizích, které si na začátku roku 2019 stanovili organizátoři, je podpora a spolupráce s místními firmami i subjekty velmi důležitá a vzájemně obohacující. Rozhodně nechtějí, aby platilo heslo “Po nás ať přijde potopa”, ale míří za tím, aby celá akce regionu prospěla. 

Sami organizátoři jsou složeni z velké části z řad orientačních běžců pocházející z klubů v rámci Ještědské oblasti. Tyto kluby, zejména OK Doksy, OK Chrastava, LOK-o Liberec, Slavia Liberec Orienteering, OOB TJ Turnov, OOB TJ Tatran Jablonec, významně participují také na samotné organizaci ve smyslu zapůjčení materiálů nebo stavbě tratí doprovodných závodů WOC Tour.

Velmi důležitá je vzájemná podpora místních samospráv a komunit. S představiteli těchto institucí organizátoři MS 2021 od podzimu 2018 průběžně jednají. Liberecký kraj je hlavní institucionální partner, který vyhlásil Mistrovství světa v orientačním běhu 2021 jako největší sportovní akci letošního roku. Liberecký kraj také financuje tvorbu map a přípravu arén pro MS a ve spolupráci s odborem cestovního ruchu vychází pravidelně každé pondělí seriál “Skryté skvosty”. Na krajském úřadě Libereckého kraje pak proběhla na začátku září koordinační schůzka všech zainteresovaných subjektů (IZS, hygiena, města a obce, partneři aj.) a další obdobná schůzka se připravuje na květen. 

S jednotlivými obcemi a městy se řeší dopravní obslužnost během MS, zapojení místních komunit, propagace, doprovodné aktivity, služby nebo informování občanů. Od začátku roku 2021 vychází zajímavosti o organizaci letošního Mistrovství světa v regionálních periodikách. V době, kdy to bylo možné, se společně s obcemi připravovaly akce pro veřejnost.

Během Světového dne orientačního běhu v roce 2019 proběhla akce u ZŠ ve Smržovce. V červenci 2020 proběhl malý závod při Sportovním dnu v Dubé, kde se v rámci programu  slavnostně otevřelo víceúčelového hřiště. Celkem tři závody v orientačním běhu v rámci celonárodní akce Olympijský běh proběhly v lokalitách MS – v Tanvaldě, Jablonci nad Nisou a Vrchbělé. Pokud to bude možné, pořadatelé MS 2021 připraví akce pro veřejnost i školy i v průběhu jara 2021.

Organizátoři MS ale spolupracují také s lokálními partnery – hlavní nápojový partner je firma Kitl s. r. o. pocházející z Jablonce nad Nisou, oficiální pivo pak bude Konrad, což je značka firmy Hols a. s. Pořadatelé se mohou také spolehnout na dalšího regionálního partnera – Technickou univerzitu v Liberci a na mnoho dalších. Pořadatelé podporují lokální producenty, kteří poskytují kvalitní služby i zboží, což znamená nejen úspora zdrojů na dopravu, ale také snížení ekologické stopy a přiblížení se udržitelnému konceptu pořádání závodů.


0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.