Revoluce ve sprintech: Čelenky vítězí, budoucnost jsou kšiltovky

od | 28. 9. 2023 | Fenomén, Hustník

Analyzovali jsme žebříček A ve sprintu v Brně a přinášíme exkluzivně výsledky našeho výzkumu, které znamenají revoluci ve sprintových disciplínách. Čelenky vítězí, ale kšiltovky jsou budoucnost!

Za využití fotografií Ivo Douška jsme se zaměřili na kategorie staršího dorostu a juniorů ve vztahu k jejich pokrývkám hlavy. Celkem 49 zkoumaných závodníků jsme rozdělili do 3 skupin:

1) Čelenkáři (ti, kteří běhají s čelenkou)

2) Kšiltovkáři (ti, kteří běhají s kšiltovkou)

3) Ničáci (ti, kteří běhají bez pokrývky hlavy, jejich přesné pojmenování musíme ještě probrat v redakci)

Každá z těchto skupin má jistě svá specifika a každý má pro svou závodní výstroj důvody, které ho motivují ji nosit, ať už kulturní, politické nebo sociální. Pojďme se na ně podívat blíže.

Čelenkáři

Čelenkáři jistě využívají především dobrý potenciál odvodu potu u čelenek, barevnost a styl čelenky mohou jednoduchým způsobem dokreslit závodní vizáž a v kategorii dospělých už může být i řeč o potenciální reklamní ploše pro sponzory závodníků.

Čelenkáři jsou spolu s Ničáky dominantní skupinou startovního pole (41 %)

Kšiltovkáři

Kšiltovkáři mají primární důvod podobný jako čelenkáři, a sice zabránění stoku potu do oblasti očí. Kšiltovka se zásadně nosí kšiltem dozadu, důvod ochrany očí proti přímému slunci tedy odpadá. Jisté je, že kšiltovky jsou dneska prostě in a kdo je nosí, nemusí mít o svém společenském postavení pochyby. Drobnou záhadou pro starší generace zůstává, jak může kšiltovka při vysoké sprintové rychlosti držet na hlavě tak dobře, aby během závodu nespadla, to by mohlo znamenat ztrátu, která už nejde dohnat.

Kšiltovkáři zaujímají 18 %

Ničáci

Ničáci a jejich důvody běhat bez pokrývky hlavy mohou být různé. Často se jedná o ekonomické a sociální, nezřídkakdy ale může jít také vystavení svého hairstylu vstříc divákům a fanouškům. Nutno podotknout, že v mladších kategoriích se závodníci až tak nepotí, a tedy prostě nemusí mít důvod nosit čelenku či kšiltovku.

Ničáci jsou spolu s Čelenkáři dominantní skupinou startovního pole (41 %)

Co nosit pro lepší výsledek?

Na závěr naší studie jsme se zaměřili na to, jak dokáže pokrývka hlavy ovlivnit výsledky závodu. Při analýze výsledků kategorií H18 a H20 se nám povedlo zaznamenat 65 % závodníků umístěných v nejlepší desítce a nadcházející trendy mluví jasně.

 1. Kdo chce ve sprintu vyhrát, běží s čelenkou.

2) Zatímco závodníci v kšiltovce v kategorii H20 sotva dosáhnou na nejlepší desítku, ve starším dorostu se zvládnou umístit v TOP 6. Pokud tento trend bude pokračovat, tak za nějakých 6 let mohou kšiltovky plně ovládnout stupně vítězů H21E.

3) Čelenky ve sprintových závodech ztrácí na atraktivitě. Kdo chce být in, běží v kšiltovce nebo bez ničeho.

UmístěníH18H20
1.čelenkačelenka
2.nic?
3.nicčelenka
4.kšiltovkanic
5.nicčelenka
6.kšiltovkačelenka
7.?kšiltovka
8.?kšiltovka
9.?kšiltovka
10.?kšiltovka

4 Komentáře

 1. Avatar

  H20 7. Místo SSU Jindřich Beneš – kšiltovka😉. 6. Místo KAM Vít Čech – čelenka

  Odpovědět
  • Matěj Burda

   Díky za doplnění, přesně tato surová data od agentů v terénu pro náš průzkum potřebujeme!

   Odpovědět
 2. Avatar

  No a pak, že nemáme kvalitní novináře. Tady je vidět že u nás máme stále novinařinu na úrovni 😃 Dobrá práce a jen tak dál s investigativní žurnalistikou.

  Odpovědět
 3. Avatar

  Chtělo by to využít nějakou sofistikovanější statistickou metodu, nabízí se zaměstnat jednoho dva matfazáky teď o víkendu v Opavě a připravit nějakou pěknou regresní analýzu napříč kategoriemi… 😉

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.