Restart orienťáku je tady. Známe detaily!

od | 1. 4. 2021 | Hustník

Celé Česko se otevírá. Po tvrdém lockdownu se mají jako první otevřít školy a ihned poté má dojít k restartu sportu, včetně orienťáku. Redakci O-News se podařilo získat informace o tajném dokumentu, které vedení svazu připravuje. A závěry jsou více než šokující. Hlavní slovo totiž budou mít pivní štafety!

Pivo – nejoblíbenější nápoj, dá se koupit kdekoliv. Les – jediné místo bez roušky. Orienťák – hlavní náplň svazu. Štafety – nejvíce obsazená disciplína. To jsou čtyři atributy, se kterými si vedení svazu při nové koncepci zabývalo. “Pivní maj ohromnej potenciál, zvlášť dneska, když se všichni snažej najít závody s diváckym a televizním potenciálem,” sdělil redakci zdroj, jež si nepřál být jmenován, redakce však jeho totožnost zná. Navíc se zabývá tím, že nahradí dosavadní Český pohár štafet. “Jsem rád, že pohár a pivní má stejné první písmeno, takže zkratka ČPŠ zůstává. Nemusím to měnit v soutěžních dokumentech,” oddechl si předseda sekce POB, který chtěl zůstat také v anonymitě, ale současně dodal: “Problém je jinde. Zatim si je každej dělá, jak se mu chce. Nikde žádný prováděcí předpisy, ucelený soubor pravidel, metodický pokyny. Pořadatelská zvůle (právě i ve Zvůli v České Kanadě se pivní štafety již běžely, pozn. red.) je někdy až donebevolající, kdy si v průběhu závodu vytvářejí nebo upravují pravidla podle toho, jak se jim to zrovna hodí do krámu.”

V tajném dokumentu tedy najdeme některé zmíněné body, které by měly být hlavním programem celého orienťáku na další léta:

  • ucelení několika formátů závodů (počet a pohlaví členů štafety, formát trati, apod.)
  • jasné stanovení pravidel ohledně lemtání, zvracení, lití piva po výstroji
  • jasné postupové klíče, eliminace pochybných “divokých karet”

Vedení svazu neponechává nic náhodě a úzce spolupracují se závodníky samotnými, aby byl zaručen okamžitý feedback. K úzké spolupráci se skupinou bylo přizváno několik hlavních subjektů angažujících se v pivních štafetách, jako jsou Beermental Team či SK Veská. Dále budou na činnost dohlížet dva zahraniční IOF Advisoři, Luca Vypitto (ITA) a Kalle Doränä (FIN).

Čeká se i určitá negativní reakce orienťácké veřejnosti, obzvláště ze strany starších závodníků a rodičů malých dětí, ale náš zdroj si je jistý, že vše lze urovnat rozumnou diskuzí. “Věřím, že naše důvody nakonec pochopí, vždyť se tady jedná o popularizaci našeho milovaného sportu, a tím i jeho budoucnost.”

A co na to Vy, naši čtenáři? Diskutujte o této horké novince v komentářích.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.