Republikový festival žactva poprvé. Co přinesl?

od | 8. 6. 2022 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže, Závody

Od pátku 3.6. do neděle 5.6. se v Chotěboři na Vysočině konal první ročník Republikového festivalu žactva, nové akce pro děti do 14 let, letos pod taktovkou Tretry Praha. Na 291 dětí ze všech oblastí si spolu s trenéry vyzkoušelo páteční sprint v uličkách města, během soboty 10 různých orienťáckých disciplín (azimuty, mapový klíč, piktogramy apod.) a vše zakončily nedělní štafety v příměstském lese. Přečtěte si reportáž Pepy Sabola.

Vše odstartoval páteční odpolední sprint. Na celkem 9 tratích od Jakuba Vláška (DH11, DH12, DH13, DH14 a trenéři) se prohnalo 319 závodníků. Běželo se ve východní části města, ve změti bytovek a v areálu letního stadionu. V závodě jednoznačně dominovali zástupci Východočeské oblasti. Vítězství v jednotlivých kategoriích si odnesli: Elsa Šolcová (VCO) a Tobiáš Novák (VYS) v kategoriích DH11, Hana Fenclová (VCO) a Matěj Kadaně (VCO) v DH12, Barbora Štěpová (POB) a Jakub Kučera (POB) v DH13, Ana Kynčlová (VCO) a Tomáš Metelka (VCO) v DH14 a David Kopecký (HAN) v kategorii pro trenéry. Celkové výsledky naleznete na Orisu.

Dan Macek z Východočeské oblasti při mapování na další kontrolu. Foto Lucie Bezoušková.
Dan Macek z Východočeské oblasti při mapování na další kontrolu. Foto Lucie Bezoušková.

Po sprintu a večeři následoval večerní program ve stanu v centru závodu. Nejprve proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků a představení jednotlivých oblastí (hádání reprezentantů, oblastní pokřiky apod.), následoval rozbor postupů ve sprintu s Radimem Hoškem a beseda s Tomášem Křivdou, který si na děti v podvečer MČR na krátké trati udělal čas a i v čase po své přednášce se jim věnoval a podepisoval. Fotografie od Lucie Bezouškové z pátečního závodu naleznete ve fotogalerii.

V sobotu následoval nový koncept tzv. orienťáckého desetiboje, tedy 10 disciplín, které ověřovaly různé orienťácké dovednosti každého ze závodníků. Děti si v dopoledním bloku mohly vyzkoušet Indoor orienťák po chodbách jedné ze základních škol, O-labyrint, Memory challenge (během krátké doby zapamatování si co nejvíce informací z piktogramů), Piktogram challenge v areálu stadionu (prověřující správnou znalost piktogramů a ražení správných kontrol) a Azimut challenge (oražení správného sledu kontrol jenom za pomoci buzoly a mapy s bílým podkladem). Po obědě následoval odpolední blok disciplín. Ten se skládal z Paměťáku na školním hřišti, Odhadu vzdálenosti (oražení správné kontroly v předem určené vzdálenosti), Překážkové dráhy, Crossable challenge (prověřující správnou znalost sprintového mapového klíče) a Superpíchače (20 kontrol na 100 metrech, které se razily kleštičkami do starých průkazek).

Koncentrace PraŽáků pře indoorem. Foto Marie Sabolová.

Ze všech těchto disciplín byl stanoven žebříček (bodováno podle tradičního OB algoritmu) a vyhlášeni ti nejlepší z každé kategorie. Těmi se staly: Tereza Hepnerová (VCO) v D11, Hana Fenclová (VCO) v D12, Pavlína Salabová (VCO) v D13, Adéla Ryglová (JMO) v D14, Vítek Lamač (JEO) v H11, František Hrabal (MSK) v H12, Matěj Čečka (VCO) v H13, Jáchym Šubrt (POB) v H14 a David Kopecký (HAN) v kategorii pro trenéry. Celkové výsledky desetiboje jsou k dohledání opět na Orisu, včetně dílčích výsledků každé z disciplín.

Během soboty si ve volném čase mohl každý účastník zajít na paralelně probíhající pouť, na kterou dostal od organizátorů jeden volný vstup. Kvůli nepřízni počasí ve večerních hodinách musel být zrušen oblastní turnaj ve frisbee. Po večeři následovalo vyhlášení výsledků a odchod na zimní stadion, kde byli závodníci ubytováni. Fotky ze soboty od Marušky Sabolové jsou k dohledání ve fotogalerii.

Martin Hikl, zástupce Jihomoravské štafety při ražení sběrky. Foto Jiří Čermák.

Vše zakončily nedělní štafety. V příměstském lese „na Koukalkách“ a na tratích od Radima Hoška se ve 4 kategoriích (DH12 a DH14) prohnalo na 95 oblastních a mixových štafet. Na závodníky čekal ze začátku převážně rovinatý terén, který byl zakončen doběhem přes sjezdovku. Zde opět dominovala Východočeská oblast, která zvítězila ve 3 kategoriích. Konkrétně ve složení Hana Fenclová – Monika Munzarová – Elsa Šolcová v D12, Viktorie Vyziblová – Markéta Čapková – Pavlína Salabová v D14 a Tomáš Metelka – František Jelínek – František Goláň v H14. V kategorii H12 zvítězil výběr z Vysočiny ve složení Tobiáš Novák – Jakub Míchal – Antonín Šťastný. Fotografie od Jiřího Čermáka ze závodu naleznete ve fotogalerii, celkové výsledky na Orisu.

V rámci této reportáže Vám navíc přinášíme rozhovor s Tobiášem Novákem z Oblasti Vysočina.

Vítězná Vysočinská štafeta v kategorii H12 při rozboru postupů. Zprava Antonín Šťastný, Jakub Míchal a Tobiáš Novák. Foto Karel Šťastný.

R: Ahoj Tobíku. Tobě se letošní ročník RFŽ velmi povedl. Ve sprintu jsi skončil první, v desetiboji druhý (zároveň ses stal nejlepším zástupcem za Oblast Vysočina) a v neděli jsi dovedl vaši štafetu na první místo. Jak se ti celá akce líbila a jak by si ji zhodnotil?
T: Líbilo se mi provedení a program, hlavně beseda s Tomášem Křivdou. Celkově si myslím, že akce byla povedená.

R: Ve sprintu jsi vyhrál o skvělých 16 vteřin. Co jsi říkal na trať, líbila se ti? Byla tam nějaká záludnost která tě nachytala, nebo jsi šel úplně čistě?
Trať byla pěkná, jednou jsem si nevšiml otevřené branky, takže jsem naběhl pár metrů zbytečně, ale jinak jsem běžel bezchybně.

R: A co desetiboj? Která disciplína se ti líbila nejvíc a která pro tebe byla naopak nejtěžší?
T: Desetiboj byl dobrý nápad, nejvíce mě bavila překážková dráha, ale moc mi nešla disciplína s otázkami (Memory challenge, pozn. redaktora)

R: Ve štafetách jsi rozbíhal a dofinišoval na prvním místě. Jak dlouho ses držel se skupinou? Přišly ti farsty těžký? Nenechal ses vyviklat?
T: Do 3. kontroly jsem se držel se skupinkou, na 4. kontrolu jsem udělal chybu a pak už jsem běžel víceméně sám a když jsem někoho doběhl, tak jsme se hned rozdělili. Celý závod jsem se snažil běžet sám za sebe, abych se nenechal stáhnout ostatními.

R: Moc děkuji za rozhovor a přeji ti hodně štěstí v tvé budoucí kariéře!