Reprezentanti v akci: startuje Euromeeting

od | 22. 9. 2016 | OB ve světě, Orientační běh

V lesích u lotyšského městečka Cēsis, které leží nějakých 80 kilometrů severovýchodně od hlavního města země – Rigy, startuje zítra Euromeeting. Tradiční podzimní utkání reprezentačních záloh, které většinou bývá zaměřeno terénem či skladbou závodů i směrem k budoucím velkým světovým akcím. Letos se pořadatelství ujalo Lotyško, které ve velmi podobných terénech bude pořádat Mistrovství světa v roce 2018. A závody bude možné sledovat on-line na stránkách závodů. Pořadatelé slibují na každý den od pátka do neděle on-line výsledky a živý GPS tracking vybraných závodníků.

sprint r dým

Miloš Nykodým na trati sprintu letošního MS ve Švédsku. (Foto: Dmitri Potchepko)

Program závodů zahájí páteční krátká trať, která startuje ve 14:00 hodin z arény Zvārtes iezis, v sobotu se běží ve stejném lese klasická trať od 12:00 hodin a v neděli program zakončí závod ve sprintu, který startuje v 11:00 hodin přímo ve městě Cēsis. Konkrétně v jeho severní části. Centrum města bude totiž hostit další významé závody příští rok – světový pohár v OB, který bude sloužit jako trénink a test před MS 2018. Sprint na MS 2018 se potom poběží v centru hlavního města Rigy. I z tohoto důvodu bude letošní Euromeeting vysoce relevantní k nadcházejícím, podstatně důležitějším, podnikům. Čeští závodníci jsou přihlášeni pouze k lesním závodům, kam přejíždějí ze soustředění z Estonska. Kde si osahávají terény MS 2017.

Na startu najdeme poměrně široké pole závodníků a závodnic, nejen z Evropy. Do zítřejší krátké trati je přihlášeno 86 mužů a 44 žen. Široké pole závodníků přivezlo zejména Finsko a Švýcarsko. Jejich výběr zahrnuje především mladé závodníky, kteří přecházejí do dospělých s výhledem na to, že by se mohli v příštích letech některého z výše zmíněných velkých závodů účastnit. Euromeeting byl totiž vždy považován za jakési “utkání B-týmů”. Často jsme zde tak mohli vídat medailisty z juniorských šampionátů a další mladíky, kteří se zde snažili prosadit mezi dospělými. V roce 2010, kdy Euromeeting naposledy hostila Česká republika, jsme tak zde mohli vidět v akci mladého Gustava Bergmana či Jonase Leanderssona – současné medailisty z MS.

Velmi zvědaví proto budeme na mladíky, kteří si vyběhli medaili na nedávných juniorských šampionátech, především pak z Finska: Anna Haataja, Lotta Kirvesmies, Enni Jalava, resp. Topias Ahola, Topi Raitanen a Anton Kuukka a ze Švýcarska Sina Tommer, Kerstin Ullmann, resp. Florian Schneider, Jonas Egger a Sven Hellmüller. A kteří jsou nyní postupně připravováni, aby se třeba již v roce 2018 dokázali v Lotyšsku prosadit i mezi dospělé. Můžeme si pouze postesknout nad tím, že podobný “line-up” nevidíme i u českého výběru, kde nefigurují žádní úspěšní junioři z posledních JMS.

Naopak český tým, který se účastní po několikaleté pauze zaviněné termínovými kolizemi s některým z podzimních MČR, využil Euromeeting ryze jako začátek tréninkového období směrem k baltické tour příštích MS (2017 je MS v estonském Tartu, 2018 pak v Lotyšsku) a jako závěr soustředění v Estonsku. Na startu najdeme tedy poměrně silné složení reprezentantů, kteří by měli rozhodně usilovat o start na těchto podnicích – Jan Šedivý, Miloš Nykodým, Vojtěch Král, Jan Petržela a Daniel Hájek, respektive Denisa Kosová, Jana Knapová, Adéla Indráková a na podzim výborně běhající Barbora Hrušková. Díky tomu, že startovní listiny jsou tvořeny podle pořadí světového rankingu WRE, tak snad jen krom Báry Hruškové, startují reprezentanti vždy v závěru startovního pole.

Tím se naši reprezentanti řadí i k největším favoritům celého klání (sprintu se neúčastní). Spolu s nimi budou o přední příčky bojovat především Francouzi Lucas Basset, Frederic Tranchand a Vincent Coupat; estonští bratři Sildové; Brit Hector Haines či Finové Olli Markus Taivainen a Miika Kirmula. V ženách pak hlavně Rusky Svetlana Mironova a Anastasia Rudnaya; Finky Marika Teini a Sari Anttonen; Francouzska Issia Basset či domácí Lotyška Inga Dambe a výše zmíněné dravé mládí. Konkurence je tedy více než dobrá a můžeme se těšit na ostré souboje. Závody pro Vás budeme sledovat.

Ukázka staré mapy terénu pro krátkou trať.

Ukázka staré mapy terénu pro krátkou trať.

 

Startovní časy českých reprezentantů:

Pátek, 23.9.2016, middle
14:24 Barbora Hrušková
15:20 Adéla Indráková
15:24 Jana Knapová
15:26 Denisa Kosová

16:27 Daniel Hájek
16:37 Jan Petržela
16:41 Miloš Nykodým
16:49 Vojtěch Král
16:51 Jan Šedivý

 

Sobota, 24.9.2016, long

13:14 Barbora Hrušková

13:46 Denisa Kosová

13:58 Jana Knapová

14:14 Adéla Indráková

 

13:55 Vojtěch Král

13:59 Daniel Hájek

14:15 Miloš Nykodým

14:19 Jan Šedivý

14:23 Jan Petržela

 

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.