Reprezentanti bojovali o MS v Estonsku

od | 14. 5. 2017 | OB ve světě, Orientační běh

Oko českého orientačního běžce bylo tento víkend zamířeno zejména na Paprsek a do Křižan, naši nejlepší však sváděli své souboje o dost severněji a nikoliv o body do českých žebříčků, ale o letenky na mistrovství světa. To se bude konat začátkem července v Estonsku. Český tým může letos nasadit do lesních disciplín na MS 3 muže, ale jen 2 ženy. Proto bylo již o Velikonocích na “nominačkách na nominačky” pro estonskou srovnávací víkendovku vybráno 8 mužů a 5 žen.

Slovo srovnávací je na místě, protože estonské víkendové závody poblíž Tartu byly pořádány stejným týmem, který uspořádá i MS, navíc v terénech vysoce relevantních směrem k závodům MS. Není tak divu, že tyto závody zvolily pro svou přípravu skoro všechny reprezentační výběry a konkurence pro srovnávání se sešla opravdu znamenitá. Přihlášených bylo dokonce tolik, že pořadatelé museli závodníky rozdělit vždy na dvě tratě, které byly svými délkami a charakterem podobné. V první skupině se utkali z velkých týmů Švýcaři, Norové, Dáni, Francouzi a domácí Estonci, v té druhé pak český tým s Finy, Ukrajinci a Brity. Z velkých týmů chyběli Švédové, kterým o víkendu pokračovala Elitserien.

Vojtěch Král se pere s estonským lesem na sobotním middlu. (Zdroj: http://woc2017.ee, foto: Reigo Teervalt)

Pátečního sprintu se Češi neúčastnili. Závod ovládli Švýcaři, mezi které se na velkou bednu dostali pouze dva Britové: 1. Kyburz (SUI), 2. Jones (GBR), 3. Hubmann D., 4. Hertner (oba SUI), 5. Street (GBR), 6. Howald (SUI). Čtyři Švýcarky v TOP6 skončily i v ženách, ale rybník jim vypálila vítězstvím Dánka Maja Alm, 2. Wyder, 3. Hauswirth (obě SUI), 4. Harju (FIN), 5. Roos, 6. Jenzer (obě SUI).

Do sobotní krátké tratě již nastoupila i česká reprezentace a rozhodně se ve svém běhu neztratila. Nejrychleji se s tratí sice popasoval Fin Olli-Markus Taivainen a druhý byl Ukrajinec Ruslan Glibov (ztráta +0:13), za ně už se ale na třetí místo dostal Jan Šedivý (+0:29), 4. Ojanaho (FIN, +0:35) a 5. Vojtěch Král (+0:50). Další naši závodníci pak skončili takto: 17. Pavel Kubát (+2:09), 19. Miloš Nykodým (+2:25), 20. Jan Petržela (+2:37), 22. Tomáš Kubelka (+2:44), 27. Jan Procházka (+3:05), 49. Jonáš Hubáček (+5:05). Druhá skupina žen patřila Finkám v pořadí Harju, 2. Anttonen a 3. Teini. Z Češek byla nejrychlejší 17. Vendula Horčičková (+3:07), další Češky pak skončily ve třetí desítce: 20. Adéla Indráková (+3:17), 25. Jana Knapová (+3:53), 26. Magdalena Tužilová (+4:13) a 27. Denisa Kosová (+4:16). První rozběhy vyhráli Švýcaři Daniel Hubmann a Judith Wyder.

I na middlu se musí správně volit postupy. Kudy se vyplatí chodit v estonském lese? Přesně to včera testovali i naši muži.

V neděli závody pokračovaly klasickou tratí na mapě Kütiorg. Naši opět byli zařazení v druhém běhu, kde byl v mužích nejrychlejší Ukrajinec Ruslan Glibov, necelou minutu zpět zůstal Fin Fredric Portin s odstupem 46 sekund a opět třetí místo obsadil nejlepší z našich reprezentantů Jan Šedivý (+5:18). Ve druhé desítce se pak umístili 13. Pavel Kubát (+9:59) a 14. Miloš Nykodým (+10:37), ve třetí 28. Tomáš Kubelka (+ 17:43) a ve čtvrté 30. Jan Procházka (+ 18:10) a 34. Jonáš Hubáček (+ 20:36). Ženské druhé skupině opět kralovaly Finky. Vyhrála Sari Anttonen o dvě minuty před Sailou Kinni, třetí pak byla Venla Harju. Z Češek byla opět nejrychlejší Vendula Horčičková, když na 15. místě ztratila 11 minut a 24 sekund (29. Adéla Indráková (+27:30), 32. Jana Knapová (+29:00), 37. Magdaléna Tužilová (+34:25). První rozběhy vyhráli Nor Olav Lundanes a Dánka Maja Alm. Nestartovali Petržela, Král a Kosová.

Porovnání českých žen na nejdelším postupu dnešní klasické tratě. Vypadá to, že i v plošším estonském lese budou rozhodovat volby postupů.

“Jsem spokojená, že se mi podařilo být nejlepší z českých holek jak na middlu, tak na longu. Oba dny tam byly nějaké chyby, takže je se kam zlepšovat. A ta lata, co jsme dostaly od Finek, mi zase vlila novou krev do žil pro pořádný trénink,” podělila se o své dojmy na svém facebookovém profilu Vendula Horčičková, která je v Tartu v současné době na studijním pobytu.

Nejlepší z Češek – Vendula Horčičková na trati sobotního middlu. (Zdroj: http://woc2017.ee, foto: Reigo Teervalt)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.