Ranking napříč všemi veteránskými kategoriemi
Dnes je 20.01.2020

Komentáře | OB v ČR | Orientační běh | 02.10.2018

Když před řadou let vznikla více či méně oficiální skupina veteránů, která by měla být jakýmsi poradním orgánem ve stylu „Jak to vidí ti, co už běhají v lese hodně dlouho“ (a co by si tak představovali, aby se jim to líbilo ještě víc), tak z prvních úvah vedoucích k nějakému společnému hodnocení přes všechny kategorie vyšel Pohár veteránů. Ten byl úspěšně Tomášem Babickým vytvořen a dlouhé roky počítán, ze strany ČSOB/ČSOS podporován a jsou společně s mladíky vyhlašováni vítězové.

Jenže v hlavách některých stále hlodalo přesvědčení, že to není to úplně nejlepší, že by tu mělo být přece jen něco, co se víc blíží rankingu, jak funguje v kategorii DH21. A další z aktivních nadšenců, tentokrát Libor Forst, se nakonec rozhodl, že přestože tato myšlenka nenašla oficiální podporu, tak tomu věnuje své znalosti, energii a hlavně čas a vytvoří systém jak na to (zatímco my ostatní jsme mu jen kibicovali dobře míněnými radami, jak by to mělo fungovat). A hlavně to dovedl do funkční podoby a provozně se o to stará, takže již několik let běží pravidelný výpočet tohoto univerzálního rankingu, který je k vidění na  webu veteránského rankingu.

Ukázka mužských výsledků z celkového veteránského rankingu

Proč o tom píšu tento příspěvek ? V posledních dnech se znovu mezi některými členy ČSOS rozvířila debata o nějakých změnách v soutěžích pro dříve narozené. A v té souvislosti jsem zjistil, že spousta veteránů nemá tušení, že něco takového jako „Veteranking“ existuje. To, že jsou do toho zahrnuti i závodníci mladší než 35 let, je jen nutná technická záležitost nezbytná pro to, aby byli do Veterankingu správně zařazeni i ti veteráni, kteří občas (nebo stéle) startují v kategorii 21, a aby i ti, kteří překročí věk 35 let, měli od začátku daného roku k dispozici své rankingové pořadí a taky příslušný rankingový koeficient pro správný výpočet bodů v kategorii 35.

Vzniklo tak skutečné a průběžné výkonnostní srovnání přes všechny věkové skupiny, přičemž systém je uživatelsky velmi přívětivě vymyšlen tak, že si lze vyselektovat jen svoji věkovou kategorii (nebo dokonce svůj ročník narození), takže kdokoli může najít porovnání své výkonnosti s vrstevníky. To nedělá ani Pohár veteránů (tam je hodnocena spíš úspěšnost či dominance ve vlastní věkové kategorii), ani B žebříčky (ty jsou omezeny jednak na územní celky a taky na tu skupinu, která se do nich přihlásí, pak jsou tu závody žebříčkové soutěže příslušné územní oblasti v dané kategorii, které závodník po celou sezonu soustavně běhá). Závodník tak vidí jak svoje celkové rankingové pořadí počínaje věkem 21 let, tak i pořadí ve své věkové kategorii i když on sám či jeho vrstevníci běhají během roku pokaždé něco jiného a v různých územních oblastech.

pro O-News.cz připravil Zdeněk Koč

Jedni z veteránských medailistů z letošního MČR na klasice (foto: Jiří Čech)

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *