Rada pro inovace: Stále je a bude co zlepšovat.

od | 4. 7. 2018 | Další, Fenomén, LOB, MTBO, Orientační běh

Čerstvý předseda nově vzniklé Rady pro inovace Milan Novotný chce čtenáře krátce seznámit s tím, co nového od Rady jako běžní OB běžci, O-bikeři, O-lyžaři či trailisté mohou očekávat.

Z jakého popudu Rada vznikla a co je zhruba jejím úkolem je pěkně popsáno v březnovém příspěvku Jirky Hlaváče Kam dal s OB v Česku či v dubnovém článku Radana Kamenického „Kudy dál, aneb potřebujeme VIZE?“. Nyní nastává čas se aspoň krátce představit. Začněme statutem Rady a jejím složením, jak byl schválen výkonným výborem ČSOS 30.5. 2018.

Aby mohla Rada efektivně fungovat a byla skutečně propojena s členskou základnou (odkud chce čerpat nejen zpětnou vazbu, ale i náměty pro svou práci a schopné lidi pro svou i svazovou činnost), formujeme k ní širší neformální sdružení lidí, kteří jsou ochotní v rámci činnosti Rady přiložit ruku k dílu. Toto sdružení právě vzniká a organizujeme jej jako otevřený think-tank, pokrývající všechny teritoria ČR, všechny věkové i výkonnostní skupiny O-závodníků, pořadatelů, trenérů i fandů ze všech čtyř O-svazů.

Naší motivací je přinášet  nové impulsy či akcelerovat ty doposud neřešené  a pomáhat vlastní realizací, koordinací či usměrňováním s jejich převodem  do realného života. Za tři nejpodstatnější činnosti Rady a jejího think-tanku považujeme:

  • sběr, vyhledávání a vymýšlení dobrých nápadů pro zlepšování čehokoliv v rámci naší sportovní federace, jejich vyhodnocení a dotahování. Cílem je nápady zpracovat tak, aby bylo možno je sami realizovat nebo je předzpracované předat k realizaci příslušným orgánům ČSOS či jejích sekcí.
  • nastartování kvalitní zpětné vazby od členské základny směrem k orgánům ČSOS a sekcí. A to jak na vytipovaná zájmová témata, tak i na zamýšlené či připravované změny (ať už iniciované Radou či jinými orgány).
  • navazování tvořivé spolupráce a odbourávání všech typů bariér bránících rozvoji našeho sportu spolu s inspirováním českého orienťáku k vlastnímu seberozvoji. Chceme toho dosáhnout jednak spoluprací se svazovými orgány i organizacemi mimo OB, tak i formou vymýšlení společných cílů a vizí, usměrňováním obrovské tvůrčí energie O-příznivců i závodníků atd. Vidíme prostor i v podpoře seberealizace všech, kdo chtějí svůj čas a energii věnovat OB – ať už sportu samotnému, mládeži či jen šířením O-myšlenek u sportovně naladěné veřejnosti…

Stále je a bude co zlepšovat. Svět kolem nás se v mnoha oblastech mění exponenciálně a my s ním chceme držet krok.  Rychlost však není jediné kritérium. Chceme jít v současné době příkladem a pracovat citlivě i s tématem hodnoty. Respekt, tým, rodina, přátelství, spolupráce, zdravý životní styl, psychologická rovnováha, pravidelný kontakt s přírodou včetně snahy o její udržení, poznávání nových míst a tak dále. To jsou témata, kterými můžeme na pozadí nenápadně ovlivňovat naše nejbližší okolí  a postupně zvyšovat naši společenskou prestiž.
Orientační sporty jsou životní styl, který formuje naši osobnost od žákovských let. Cesta je cíl. To je to, co si uvědomujeme vždy na startu každého závodu a co umíme následně využít při dalších životních situacích v  osobním životě, při studiu nebo v práci.

Za krátké fungování se můžeme  pochlubit i prvním počinem nově vzniklé Rady a jejího think-tanku a to realizací  nápadu na slavnostní předání nominační listů dorostencům a juniorům nominovaným na proběhlém EYOC (Mistrovství Evropy dorostu v Bulharsku) a nadcházející JWOC (Mistrovství světa juniorů v Maďarsku). Předání proběhlo před nedělním vyhlášením výsledků MČR KT v Chlébském (viz video). Diváci si pochvalovali zejména medailonky každého jmenovaného závodníka s jeho nejlepšími výsledky a fotografií, které byly během předávání promítány na velkoplošnou obrazovku. Dle prvních ohlasů se toto předávání setkalo s vřelým přijetím – a to jak ostatními závodníky shromážděnými v aréně, tak i těmi sledujícími předávání v on-line přenosu Tesla TV. Ten prý nejvíc potěšil zejména starší generaci a prarodiče, kteří mohli sledovat celý finálový závod i dekorování svých ratolestí on-line.

Následovat bude podrobnější průzkum dopadů tohoto experimentu mezi účastníky závodu, O-veřejností a O-příznivci. Vyhodnocení průzkumu spolu s doporučeními z něj vzešlými pak budou zveřejněny. Jelikož dle prvních ohlasů čekáme víceméně kladné vyznění, doufáme, že se z tohoto počinu stane inspirace pro ostatní O-svazy i pro pořadatele závodů v příštím roce.

V průběhu června  jsme již shromáždili  nějaké nápady a vytipovali další témata ke zpracování. Doufáme, že během podzimu se některá z nich podaří dotáhnout a představit O-veřejnosti.Určitě nám fanděte a pokud máte čas a energii k něčemu pozitivnímu přispět, můžete se k nám přidat! Stačí kontaktovat mne či kohokoliv z Rady.

Milan Novotný
Rada pro podporu inovací
OK99 Hradec Králové
milan.novotny@tmapy.cz

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.