Řada změn pro stavitele: nejčastější otázky, odpovědi a rady
Dnes je 18.01.2020

Metodika | Orientační běh | 21.03.2018

Se začátkem nové sezóny se musejí mít na pozoru všichni stavitelé a rozhodčí. Nový mapový klíč ISOM 2017 totiž nedefinuje nová pravidla jen pro tvůrce map, ale úzce souvisí i se stavbou tratí. Minulý týden jsme psali o nových popisech, které jsou v platnosti od začátku února, nyní si k tomu zopakujeme i novinky, které přináší ISOM 2017. Navíc přinášíme všem stavitelům slíbený dárek v podobě stavitelských souborů s novými popisy a novým ISOMem pro starší verze OCADu.

 

Nejčastější otázky a odpovědi stavitelů

Mohu stále použít na oficiálních závodech mapový klíč ISOM 2000?
Ano, ale jen pro závody oblastní úrovně, náborové akce nebo vícedenní závody. Pro závody MČR, ČP, ŽA nebo ŽB je nutné vyhotovit mapu v klíči ISOM 2017 pro lesní závody, resp. v ISSOM 2007 pro sprintové závody.

Stavím tratě na mapě ISOM 2000, musím použít stavitelské symboly pro ISOM 2017?
Ne, stavitelské symboly (kontroly, start, cíl atp.) používejte dle definice mapového klíče ISOM 2000. Tedy například průměr kontroly je jak v měřítku 1 : 10 000, tak v 1 : 15 000 6 mm.

Jak velké kontroly jsou na sprintových mapách ISSOM 2007?
Dle definice mapového klíče ISSOM 2007 (tedy nic se od nového roku nemění). Průměr kolečka zůstává 6 mm.

Stavím tratě na mapě ISOM 2000 pro oblastní závod, musím použít nové vydání piktogramů?
Ano, popisy kontrol nejsou svázány s mapovým klíčem, proto je důležité používat nové popisy na všech úrovních.

I s takovými popisy se lze nyní setkat.

Nové vydání popisů kontrol platí i pro sprintové závody?
Ano, nové popisy kontrol platí pro všechny disciplíny OB.

Převádím mapu v ISOM 2017 z měřítka 1 : 15 000 do 1 : 10 000. Co mám vše udělat?
Při převodu souboru s mapou zatrhnout v OCADu volbu Map -> Change scale -> Enlarge/reduce symbols (Mapa -> Změnit měřítko -> Zvětšit/zmenšit symboly). To samé udělat u stavitelského souboru.

Převádím mapu v ISOM 2000 z měřítka 1 : 15 000 do 1 : 10 000. Co mám vše udělat?
Při převodu souboru s mapou zatrhnout v OCADu volbu Map -> Change scale -> Enlarge/reduce symbols (Mapa -> Změnit měřítko -> Zvětšit/zmenšit symboly). Naopak u stavitelského souboru tuto volbu nechat nezatrženou. Pozor pak na popisy. Upřesnění některých objektů nemusí být stejné jako u mapy menšího měřítka. Podívejte se na rozdílné velikosti stavitelských symbolů v závislosti na měřítku a mapovém klíči (zdroj: L. Krtička).

Nebezpečná oblast vs. prostor se zakázaným vstupem

Nový ISOM 2017 přinesl ještě jednu na první pohled výraznou změnu ve stavitelské paletě symbolů. A sice v novém ISOMu zcela chybí svislé fialové šrafy a jejich funkci převzaly křížkované šrafy známé ze starého ISOMu 2000 jako “nebezpečná oblast”. Nyní křížkované šrafy znamenají nepřístupnou oblast a přímo mapový klíč udává, že do takto značeného prostoru je zakázáno vstupovat. Stavitel má na výběr hned ze třech typů nepřístupné oblasti podle toho, jestli a jak je vyznačena v terénu.

 

Jak dostat nové popisy a stavitelský mód v ISOM 2017 do OCADu?

Pokud vlastníte OCAD ve verzi 12, pak si jej jednoduše aktualizujte na novou verzi (Nápověda -> OCAD Service Update). V ní pak budete mít správný stavitelský mód pro sprintové mapy s novými popisy a i stavitelský mód pro lesní mapy v ISOM 2017 s novými popisy. A můžete začít stavět (viz. obrázek):

Pokud ovšem zatím OCAD 12 (nebo nově OCAD 2018) nevlastníte, pak je přechod zejména na nové popisy kontrol těžší, protože OCAD žádný upgrade pro starší verze už nenabídne. Přečíslováním symbolů v novém ISOMu se navíc všechno zkomplikovalo tak, že prostě nestačí přeuložit stavitelský soubor z OCADu 12 do starších verzí. Abychom Vám to ulehčili, připravili jsme pro Vás ke stažení nové stavitelské soubory. Pokud potřebujete nové specifické symboly dostat do Vašeho OCADu, pak uložte soubory z příslušného “zipu” do instalačního adresáře OCADu do složky “Symbol”. Poté byste po spuštění OCADu a založení nového souboru pro stavbu tratí měli vidět v nabídce příslušné nové symbol sety (Course setting ISOM 2017). Tak hurá do stavby!

Důležité dokumenty

Ke stažení

Verze v OCADu 9 lze přeuložit a použít i pro vyšší verze OCADu 10 a 11.

 

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *