Psychologie v OB – 1. díl

od | 6. 4. 2017 | Metodika, Psychologie

Přicházíme s novým seriálem, který se dotýká každého orientační běžce. Jak je možné, že vždy uděláme chybu na nejlehčí kontrolu? Jak se soustředit na závod po chybě? Jak se připravuje po mentální stránce Thierry? Psychologii v OB připravuje pro O-News.cz Lenka Knapová, juniorská mistryně světa v OB, ale také studentka psychologie se zaměřením na tu sportovní. V tomto oboru má za sebou úspěšný krok na poli vědy – její bakalářská práce získala cenu I. A. Bláhy na FSS v Brně a zvítězila v česko-slovenském kole mezinárodní soutěže psychologických prací.  Dneska přinášíme první, jakýsi úvodní díl, kde i můžete ovlivnit to, o čem se bude psát v dalších článcích.

Odposlechnuto na závodech:

 • Dneska jsem byl přemotivovaný, moc jsem chtěl.
 • Rozhodilo mě, že jsem potkal soupeře v motýlku.
 • V zimě jsem neměla do tréninku vůbec motivaci.
 • Na předsběrce jsem si uvědomil, že dneska běžím dobře a hned šel závod do kytek.
 • Tam byl divočák a já jsem se hrozně lekla a úplně jsem zapomněla, kde jsem a že běžím mistrovství.
 • Šel jsem do toho příliš defenzivně, bál jsem se toho.
 • Ty jo, poprvé ve finále A. Že bych zkusil něco nového? Co třeba ty kinesiotejpy? To pomáhá ne?
 • Ten kameraman se mi tam tak motal pod nohama, až jsem z toho udělala chybu.
 • Já to dneska zase zkazím, to je jasný, velký závody já vždycky pokazím.
 • No do pr****, co to dneska zase bylo za mapu? [vzteky odhazuje buzolu, která se rozbíjí o kámen vedle cílové čáry; tuto sezónu již potřetí]

Přijde vám některý z těchto výroků povědomý? Byli jste to snad dokonce vy, od koho naše redakce tato slova v minulé sezóně odposlechla? Pak jste tu správně. V našem novém seriálu Psychologie v OB se na podobné situace budeme postupně zaměřovat, zkusíme zjistit, odkud vítr vane, a jak podobným situacím předcházet či je efektivně řešit. Seriál bude určen všem, kteří by se rádi dozvěděli více o tom, jakou roli hraje v orientačním běhu psychika. Každých pár týdnů pro vás zpracujeme jedno téma, včetně praktických tipů.

Co si pod tím představit? V jednom z článků se můžeme třeba podrobněji podívat na to, jak se vypořádat s nepovedeným závodem. Příkladem nám může jít samotný Thierry Gueorgiou, který se na MS 2015 dokázal otřepat ze smolného middlu a vyhrál klasickou trať o tři dny později. Pomohlo mu mimo jiné i to, že si svoje pocity sepsal na papír a využil je jako motivaci do dalšího závodu (viz obrázek). Více o Thierryho postupu si můžete přečíst na: http://www.vjsport.fi/sv/never-surrender-the-hours-between-losing-and-winning-at-woc-2015-3/.

Thierryho motivace po nepovedeném middlu na MS 2015. Zdroj: http://www.vjsport.fi/sv/never-surrender-the-hours-between-losing-and-winning-at-woc-2015-3/

Český přepis:

Chlape,
jsi na kolenou, ale nejsi mrtvý, teď je všechno o pátku. Je čas ukázat, z čeho jsi. Dáš všechnu svoji frustraci do závodu! Budeš bojovat, jako jsi ještě nikdy nebojoval.
Můžeš skončit s hlavou vztyčenou, tak pojď.
PRECIZNOST
PŘIPRAVUJEŠ SE NA VÁLKU!
BOJUJ

Teď už je řada na vás! Protože bychom chtěli tento seriál uzpůsobit podle vašich přání a potřeb, připravili jsme pro vás hlasování o tématech, která by vás zajímala nejvíce. Hlasů můžete dát, kolik chcete, a nebojte se navrhnout i další témata.

Jaká témata by v seriálu Psychologie v OB neměla chybět?

Jaká témata by v seriálu Psychologie v OB neměla chybět?

Výsledky ankety

Nahrávání ... Nahrávání ...

4 Komentáře

 1. Avatar

  Ideomotorický trénink v OB
  Mentální rozcvičení před závodem
  Koncentrace – udržení během závodu, techniky zlepšení

  Odpovědět
 2. Avatar

  Averzia k strate
  Udrzanie flow pocas zavodu, koncentracia pocas behu
  Psychohry v treningu

  Odpovědět
 3. Avatar

  Uvolnění těla a mysli při výkonu (na způsob Chi-running)

  Odpovědět
 4. Avatar

  koncentrace během závodu, techniky

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.