První ročník Czech O-Tour skončil na Kokořínsku

od | 2. 11. 2022 | Orientační běh, Reportáže, Závody

O víkendu proběhlo závěrečné kolo prvního ročníku Czech O-Tour, tedy závodů, které se měly konat jako doprovodné závody k loňskému Mistrovství světa, ale kvůli koronavirové pandemii se v daném termínu nemohly uskutečnit. Vzhledem k problémům s některými povoleními se nakonec stal z těchto závodů celoroční seriál, který nyní vyvrcholil na Kokořínsku v terénech loňské klasiky a štafet při MS.

Aréna se ovšem nacházela na jiném místě, než při loňském MS, a to zhruba o kilometr jižněji poblíž obce Dřevčice (původně byla tato lokalita arény plánována i pro samotné MS, ale kvůli horším logistickým podmínkám a možnému snížení kvality tratí štafet se nakonec aréna pro MS vybudovala v Heřmánkách). Běžely se dva závody, v sobotu byla na programu krátká trať, v neděli pak klasika. Jednalo se o jedny z největších závodů v této sezóně, jelikož účast přesáhla 1300 závodníků.

Sobotní krátká trať se běžela v terénu, ve kterém se v loňském roce při MS běžel závod štafet. Zajímavostí bylo to, že Pavel Kubát, který vloni při MS rozbíhal českou štafetu, vyměnil svou roli za stavitele, a tak spolu se svou ženou Janou připravili tratě pro tuto krátkou trať. Terén byl velmi náročný, bylo zde mnoho skalnatých pasáží s prudkými svahy, díky kterým měly tratě velké převýšení. Vzhledem k velkému množství skal měly veteránské kategorie své tratě na mapě v měříku 1 : 7 500, mladší kategorie měly standartní “desítku”. Trať pro mužskou elitu měřila 4,7 kilometru, převýšení dosáhlo 375 metrů a počet kontrol dosáhl 21. Na této trati zvítězil náš aktuálně nejlepší závodník, Tomáš Křivda, který finišoval v čase 36:55, na druhém místě skončil teprve 17letý Jan Strýček, který na Křivdu ztratil 2 minuty a 43 vteřin, třetí místo obsadil Baptiste Rollier se ztrátou 4 minut a 8 vteřin na vítěze. Ženská elitní trať dosáhla délky 3,8 kilometru, převýšení 295 metrů a 16 kontrol. Zvítězila Adéla Bogarová, jež dosáhla času 38:42, pouhých 16 vteřin ztratila Lucie Semíková a ztráty minuty a 42 vteřin dosáhla třetí eliťačka v pořadí, Karolína Kettner.

Mapa ženského middlu

V neděli po noci, která přinesla změnu času, přišla na řadu klasická trať. Běželo se v terénu, který nebyl přímo použit pro závody loňského MS, nicméně pro potřeby MS se zde konaly takzvané “modely”. Opět se jednalo o velmi náročný terén plný skal a prudkých svahů, v některých částech se ovšem nacházely také rovinatější pasáže. Tratě většinou splnily definici klasické trati, kdy bylo velmi náročné vybrat postup ke kontrole, dohledání kontroly však již nebylo příliš složité. Tratě pro tento závod připravili Kateřina Kašková a Jaroslav Polák. Mužská elitní klasika měla délku 8,8 km, převýšení dosáhlo 665 metrů (nebylo tedy tak obrovské jako při loňském MS, kdy bylo 1050 metrů) a počet kontrol byl 23. Zvítězil Baptiste Rollier, jehož čas se v cíli zastavil na hodnotě 70:44, druhý se ztrátou pouhých 32 vteřin skončil Jan Petržela a třetí místo obsadil Daniel Vandas, ten ztratil 4 minuty a 26 vteřin. Zajímavostí bylo to, že na trati se seběhli dva čeští reprezentanti, Daniel Vandas a Tomáš Křivda. Nějakou dobu běželi spolu, ale vzhledem k tomu, že Tomáš Křivda se nenasnídal, tak mu ke konci došly síly, Daniel Vandas mu utekl a pro Křivdu to znamenalo 23. místo. Vzhledem k tomu, že Tomáš Křivda měl letos vynikající sezónu, tak to pro něho bylo velmi špatné umístění. Klasika kategorie D21E měřila 6 kilometrů, celkové převýšení bylo 400 metrů a závodnice musely orazit 16 kontrol. Zvítězila finská závodnice Karoliina Ukskoski, která dosáhla času 55:38, druhé místo obsadila Tereza Odehnalová, která ztratila 3 minuty a 27 vteřin, dalších 16 vteřin ztratila třetí závodnice v pořadí, kterou byla stejně jako v sobotu Karolína Kettner.

Mapa mužské klasiky

Po doběhnutí závodu následovalo vyhlášení nejen nedělního závodu, ale i celého prvního ročníku seriálu závodů Czech O-Tour, kdy se nejprve vyhlásily tři nejlepší závodníci v každé kategorii a poté klubová soutěž. V mužské elitní kategorii zvítězil Daniel Vandas, který získal 487,16 bodu, druhý skončil Baptiste Rollier, ten získal 472,32 bodu a třetím místem potvrdil nadvládu týmu OK99 Hradec Králové v této kategorii Pavel Kubát, který získal 462,32 bodu. V ženské elitě ovládla celkové hodnocení Czech O-Tour Karolína Kettner, která získala 474,07 bodu, s velmi těsnou ztrátou na vítězku 2,99 bodu získala druhé místo Šárka Sokolářová a třetí místo obsadila se ziskem 452,59 bodu Anna Štičková. V klubové soutěži zvítězil tým SK Praga, který získal celkem 7696,61 bodu, druhý skončil tým Slavia Liberec Orienteering, ten získal 7674,32 bodu a třetí místo obsadil tým Oddílá OB Kotlářka, ten získal 7314,65 bodu.

Vyhlášení celkového hodnocení v elitních kategoriích (Foto: Šimon Čtrnáct)

Pro svůj úspěch se Czech O-Tour vrátí i v příštím roce, kdy opět budou 3 kola. První kolo proběhne na začátku dubna na Plzeňsku jako generálka na Juniorské Mistrovství světa, které se uskuteční v podobných terénech v červenci 2024, druhým kolem budou doprovodné závody ke světovému poháru, který se uskuteční na začátku srpna opět na Kokořínsku a třetí, závěrečné, kolo těchto závodů se uskuteční na konci října na Šumavě v terénech, kde se orienťák ještě nikdy neběžel. Za měsíc by měly být spuštěny přihlášky, tak pokud se vám tato letošní série líbila, tak se nezapomeňte přihlásit!

Web Czech O-Tour

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 9. 2023
a svátek má Jaromír.