První listopadový víkend nabitý nejrůznějšími akcemi
Dnes je 20.01.2020

Orientační běh | Reportáže | Závody | 04.11.2019

I když v řadě oblastech se již neběhá a vše se připravuje k zimnímu spánku, první listopadový víkend nabídl řadu zajímavých akcí. Od oblastních žebříčků po MČR v horském OB, závody PWT nebo seminář OCAD.

MČR v horském OB

Horský orientační běh se pravidelně koná v termínu dušiček. Letos zavítal do krásného zákoutí Čech, k Adršpašských skalám do Radvanic. Závodníky čekaly dva náročné dny a zejména velká porce kilometrů. Na nejdelší trati v kategorii HH zvítězilo duo Šimon Navrátil/Tomáš Křivda, pouhých 58 sekund v závodě, který v součtu za dny trval skoro 450 minut, ztratil tým klacky.cz (Tomáš Udržal/David Procházka), třináctiminutové manko měli Hrbatí psi (Tomáš Rusý/Ferda Polášek). Ve smíšených dvojicích zvítězila dvojice SK Veská Tomáš Kos s Klárou Žaloudkovou, necelou minutu a půl bylo zpět duo Monika Doležalová a třetí místo uhájili Ondřej a Táňa Metelkovi. V ženách byla nejlepší Pavla Udržalová s Martinou Zvěřinovou, které zvítězily s náskokem půl hodiny před týmem Bimbrdlíny (Kateřina Škarková, Eliška Sieglová). Více než hodinovou ztrátu měla dvojka Emma Doubková-Adéla Kašparová. Více naleznete na stránkách závodů.

Sobotní část MČR v horském OB.

OBPH

64. ročník Orientačního běhu pražských horolezců se letos konal v Rynolticích v Lužických horách. Pro zhruba 130 dvojic byly připraveny dvě etapy, přičemž tou první byla páteční noční s limitem 4 hodiny. Tam byly kontroly vesměs orienťácké – zpestřením byla kontrola s laserem, odrazkami nebo paměťák. Ve dnes pak již přišly pořádné lezecké kontroly při 8hodinové denní (pro některé dvojice i lehce noční) etapě. Na mapě bylo 89 kontrol, přičemž většina z nich na vrcholech skal, ve slaněních či na kamenech. Nechyběly ani kontroly na vysokých stromech, na které se mnohdy opravdu nebylo jednoduché dostat. Dvojice musely využít kromě svých lezeckých schopností také svou vynalézavost, aby vymysleli jak se vůbec ke kontrole dostat. To vše za husté mlhy a nepříjemného větru. Organizátoři letos odvedli skvělou práci a závod měl opravdu skvělou lezeckou úroveň. Celkovými vítězi se stala dvojice v kategorii MIX Lenka Nováková a Honza Štykar.

Oblastní žebříčky

O víkendu také proběhly oblastní žebříčky. V sobotu pořádal OK Lokomotiva Pardubice závod v Přelovicích. Velké problémy ale musel řešit den před závodem. V pátek pozdě odpoledne se pořadatelé dozvěděli, že v celém prostoru závodu bude probíhat velký hon. Po složitém jednání s myslivci organizátoři došli ke kompromisu tak, že rozdělili prostor lesa na dvě části, v jedné probíhal hon, ve druhé pak Východočeský pohár. Přes noc tak museli řadu tratí kompletně přestavět. V hlavní ženské kategorii D21C vyhrála domácí Marta Fenclová (2. Monik Wiesnerová, 3. Lucie Vítková), v mužích byl nejrychlejší Petr Losman (2. Tomáš Novotný, 3. David Hepner). Kompletní výsledky najdete v ORISu.

Poslední oblastní žebříček má za sebou také Hanácká oblast. SOB Olomouc pořádal závody “Poslední kufr” v Náměšti na Hané. Jak se již stalo dobrou tradicí, tak řada závodníků běžela v maskách. Pořadatelé následně vyhlásili 7 nejlepších, které odměnili. V ženách uspěla Pavla Horová (OK Lokomotiva Pardubice), která o minutu porazila Hanu Hlavovou (KOB Konice), už více než pětiminutovou ztrátu měla Hana Turczerová (KVS Šumperk). Mužskou kategorii ovládl krnovský Pavel Rychlý, druhá příčka patřila Radimu Perknovskému (Oddíl OS SK Prostějov), na třetím místě doběhl Juraj Bencúr (Orientační běh Opava). Výsledky najdete zde.

Závodníci Středočeské a Pražské oblasti se v neděli vypravili do Kytína, kde USK Praha uspořádal klasickou trať v typicky brdském terénu, který se vyznačuje plošší náhorní části, ale i prudkými svahy. V D21L rozhodly 2 sekundy ve prospěch Moniky Rollier (OK 99 Hradec Králové), druhá skončila Kateřina Mullis (Oddíl OB Kotlářka) a třetí pak s již pětiminutovou ztrátou finišovala Nina Azebová (OK 99 Hradec Králové). Také v mužích měli přetlak královehradečtí. Vyhrál Baptiste Rollier (OK 99 Hradec Králové) před Janem Mrázkem (Sportcentrum Jičín) a Eduardem Šmehlíkem (OK Slavia Hradec Králové). Kompletní pořadí naleznete zde.

PWT Čína

Po Světovém poháru v Číně navazuje další část seriálu Park World Tour (PWT), tzv. Beijing O Week. První závod v této sérii proběhl v sobotu. Sprint měl hned dvě části, kvalifikace (otevřená i pro místní orientační běžce) a posléze finále, ze které se startovalo handicapovým způsobem (a na trati byl jeden velký motýlek). Vše se běželo pro orientační běžce ve velmi zajímavém prostředí – historickém průmyslovém muzeu v Dadukou.

Nás může těšit, že na první pozici se v obou závodech objevila Tereza Janošíková, takže celý závod ovládla. Za ní skončila Maija Sianoja z Finska a Sara Hagström ze Švédska. V mužích potvrdil sprintové vlohy Ital Riccardo Scalet, druhé místo patřilo Gaute Hallan Steiwerovi z Norska a třetí byl Peter Hodkinson z Velké Británie. PWT pokračuje v Růžové zahradě v Pekingu zítra. Více na webu PWT.

Parádní forma Terezy Janošíkové na PWT v Číně. Foto: Petr Hranička.

Trail-O

Poslední letošní závody v Trail-O proběhly o prvním listopadovém víkendu. V sobotu uspořádal SK Los Mělník dva závody ve Mšeně, v neděli pak Matfyz Praha závěrečný závod v Průhonicích. Podrobnou reportáž si můžete přečíst na stránkách sekce Trail-O. Závody uzavřely také letošní ročník Českého PRE-O poháru. V kategorii Open zvítězil Libor Forst před Dušanem Furuczem a Pavlem Ptáčkem, v Para pak Jana Kosťová před Hanou Doležalovou a Bohuslavem Hůlkou.

Eva Tomanová si zkouší ražení při nedělním závodě. Zdroj: Trailo.cz

 

OCAD seminář

Metodická rada ČSOS připravila třetí a poslední seminář, které se týkal softwaru OCAD. Ti běžně používají kartografové, ale i stavitelé tratí a trenéři pro jejich činnost, a tak školení bylo směřované právě jim. Celkem bylo na výběr ze tří termínů (12. října v Chrastavě, 13. října v Brně a právě tuto sobotu 2. listopadu v Praze), kdy hned první, byl určen pro (věčné) začátečníky, ostatní termíny byly pro pokročilejší uživatele. Účastníci si odnesli řadu poznatků, které se týkaly měřítka mapy, symbolů, tipů pro stavbu tratí jako jsou popisy, uzamčení tratí nebo statistik tratí. Poslední část patřila tvorbě specifických tréninků – štafety, fáborkové tratě, koridory, kombotech, … Vše probíhalo formou workshopu, kde jednotliví účastníci si vše zkoušeli na vlastním notebooku.

Momentka ze semináře v Chrastavě. Foto: Matěj Burda.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *