První áčkový dvojzávod ohrožen!
Dnes je 19.01.2020

OB v ČR | Orientační běh | 01.05.2017

V některých částech Česka se to zdá jako nemožné, ale z Jesenicka přichází zpráva: Na Paprsku je 40 cm sněhu a jsou urolbovány stopy. Právě zde je plánované dějiště 2. a 3 . kola Manufaktura Českého pohár, INOV-8 CUP – žebříčku A a současně žebříčku B-Morava. O osudu závodu se rozhodne 8. května ve večerních hodinách. Závody připravuje SK Severka Šumperk.

Z prostoru závodů. Foto: SSU.

Centrum závodů je situováno u turistické chaty Paprsek ve výšce 1010 m n. m. “Od cca 700 m začíná sníh, kterého s rostoucí nadmořskou výškou velmi rychle přibývá. V 900 m v okolí Medvědí boudy leží 30 cm sněhu, v 1000 m na Paprsku je 40 cm sněhu a jsou urolbovány stopy,” říká Luděk Krtička z pořádajícího oddílu SSU. Přesně za týden (v pondělí 8. května) se rozhodne, zda-li se závod poběží, zruší či přeloží na jiný termín. První dubnový sníh napadl na Velikonoce. “Tradičně nám na Velikonoce připadla čerstvá sněhová nadílka. Momentálně je to v okolí Paprsku na kameňačky a modrý extra,  ale starého sněhu je naprosté minimum v některých vrcholových hustnících, takže LOB v květnu nehrozí,” napsal jeden ze stavitelů Václav Král na stránky závodu 17. dubna. V uplynulém týdnu se však situace zhoršila, napadl nový sníh a závod je ohrožen.

Nyní by v prostoru mohly být LOBy. Foto: SSU.

Jaká je předpověď počasí? Na nadcházející dny relativně příznivá, v nedalekém Starém Městě má být přes den i 15 °C. Na konci týdne se však má ochladit a podle serveru yr.no by mělo i sněžit.

Předpověď počasí podle serveru yr.no.

Z historie známe případy, kdy se závody z důvodu velkého množství sněhu rušily. Své o tom mohou říci pořadatelé Jarního poháru nebo Jarních skal, tradičních zahajovacích závodů sezóny konaných v březnu. V dubnu se rušily závody např. v roce 2006 (MČR na dlouhé trati mělo být v Melechově), ve stejném roce se přesouval i jeden ze závodů ŽB-Čechy ze Šajtavy na Dobrošov. Rušení závodů v květnu je ale velmi ojedinělé.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *