Problém má jméno sníh
Dnes je 29.01.2020

LOB | 15.01.2020

Lyžařský orientační běh nezažívá příznivé období. Není dostatek sněhu v podstatě v celé Evropě, ruší se řada lyžařských závodů, do biatlonových areálů se přiváží tuny sněhu několik stovek kilometrů daleko a pochopitelně i LOB se musí přesouvat. Jaká je aktuální situace a co se nabízí za alternativy?

Na české půdě se ještě neodehrál jediný závod. První závody byly plánované o minulém víkendu 11. – 12. ledna na hranici Jizerských hor a Krkonoš za pořadatelství SK Studenec. Závody jsou přesunuté o 14 dní na víkend 25. – 26. ledna. Bohužel ale bez náhrady byly zrušeny závody LOB v Abertamech, které se měly konat 18. – 19. ledna. A tak zatím jediné závody, které souvisejí s LOBem, se odehrály v neděli 5. ledna, kdy se konal již 13. ročník Bedřichovské pětihodinovky, tedy LOBáckého scorelaufu dvojic (o této akci jsme psali zde). Od této neděle navíc začíná v Karlovarském kraji Zimní olympiáda dětí a mládeže, znovu s účastí lyžařského orientačního běhu. I zde jsou velké problémy se sněhem, je připraveno několik scénářů, organizační výbor se snaží vše analyzovat a ve čtvrtek dopoledne bude vše oznámeno. Zásadní je, že minimálně jeden závod se pojede v oblasti v okolí Fichtelbergu na česko-německé hranici.

Nedostatek sněhu trápí v letošní sezóně LOB. Foto: SK Studenec.

Uskuteční se SP a JMS?

V termínu 4. – 9. února má také proběhnout 1. kolo SP a současně juniorský a dorostenecký šampionát v LOB. Celé dějství je plánováno do lotyšské Madony, která leží pouze v nadmořské výšce 150 m n. m. Organizační výbor rozhodl, že do 22. ledna dá vědět, zda závody budou zrušeny nebo naopak přeloženy. Alternativní termín je 24. – 29. února 2020.
O víkendu se na toto kolo SP přesto uskutečnily nominační závody české dospělé reprezentace v Jeseníkách. Níže jsou kompletní výsledky závodů, které zahrnovaly sobotní běh na lyžích volnou technikou a nedělní krátkou trať.

Mezinárodní sezóna LOBu tak začíná tento týden, kdy je na programu veteránské MS v LOB v rakouském Innsbrucku, jednotlivé závody se jednou v Seefeldu. Poprvé je tento šampionát součástí zimních světových mistrovských her (WWMG), 3500 sportovců závodí ve 12 sportech. Na LOB je přihlášeno 249 závodníků z 28 zemí. Z Čechů se účastní šestice závodníku, mezi želízka v ohni patří zejména Radek Laciga v M35. Dnes se jede sprint, v pátek je na programu klasika a v neděli vše ukončí krátká trať.

Alternativy 

Tuto sobotu se místo MČR a ČP v LOBu se konají  tradiční závody pořádané v běhu na lyžích na Horní Mísečkách. “Závody pořádá náš lyžařský oddíl VSK Humanita Praha, jehož velká část členů jsou orieňtáci,” zve jeden z pořadatelů Mirek Kalina. Letos nás čekají závody skatem (ženy 10 km, muži 15 km) a ještě k tomu smíšené štafety, také skatem (předpokládané délky 3-2-3 km).  Přihlášky probíhají až do čtvrtka 16. 1. (22:00) přes stránky VŠ ligy. Kompletní propozice najdete zde, informace také najdete na FB události. Další pozvánka pochází ze Slovenska. O víkendu 15. – 16. února se uskuteční Mistrovství Slovenska na krátké trati jako “Tatry SKI Orienteering”. Veškeré další informace lze nalézt na stránkách závodů.

 

Facebooktwitter


  1. evaleva says:

    V Ramsau je kolem 25 -30 čísel, místy víc, o víkendu tu má připadnout a podmínka je super.
    Kdyby náhodou odpadly LOBy STH, tajk 25.-26. ledna tu dělají zase LOBy, tentokrát to nevypadá na omezení vjezdu do lesa, a do pondělí 20/1 mají 2. termín přihlášek, 1. do 17/1.¨
    Více na http://www.oefol.at/anne/?p=1&q=3&id=2916

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *