Připravuje se nová norma pro piktogramy: změní se kámen i kupka

od | 8. 6. 2017 | Metodika, OB ve světě, Orientační běh

Od příštího roku se pravděpodobně změní popisy kontrol. Podobně jako nový mapový klíč prochází novelizací předpis pro piktogramy, které jsou nezbytné pro každý závod i trénink. V současné době je dokument v připomínkovém řízení, do 15. srpna lze podávat náměty na úpravy nebo změny. Snahou je schválit finální verzi na zasedání Councilu IOF 13. – 14. října 2017 s tím, aby účinnost nových piktogramů byla od 1. ledna 2018. Současná verze popisů kontrol byla naposledy novelizována v roce 2004.

Jaké jsou hlavní změny? Piktogramy zůstávají ve stejném formátu jako doposud, nestane se tedy, že byste dostali na shromaždišti prvního jarního závodu zcela jiné popisy kontrol. Mění se však některé značky. Kámen už nebude v popisech kontrol jako trojúhelník, ale jako vyplněný malý kruh. Tento symbol byl dosud používaný jako kupka. Ta se tedy musí taky měnit, a to konkrétně na vyplněný půlkruh. Pro skupinu kamenů bude použit právě piktogram trojúhelníku, který byl doposud využíván pro kámen. “Důvod je ten, že nyní kámen a skupina kamenů bude v popisech kontrol odpovídat symbolům v mapovém klíči ISOM. Což by hlavně pro začátečníky mohlo být užitečné.  Samozřejmě nevýhoda spočívá v tom, že kupka již tomuto tvaru neodpovídá,” říká David Rosen, předseda IOF komise zabývající se pravidly.

Nové změny v popisech kontrol.

Volitelně se může do popisů dát vzdálenost na mapový start ze startu fyzického, kde jsou umístěné hodiny a koridory. Toto již někteří pořadatelé do popisů dávali, používá se to i při výměně mapy. Není to něco, co by vás mělo rozhodit, naopak spíš pomoci. Podle pravidel OB dnes musí být tento údaj napsán ve startovním koridoru. V popisech kontrol se tento údaj objeví před popisem startu a první kontroly.

Znázornění délky na mapový start v popisech kontrol.

Nově se setkáme s dvěma značkami, které doposud neměly popis: jednak to je příkop (to vychází z nového klíče ISOM 2017) a také značku nepřístupného prostoru. Jedná se např. o kraj květinového záhonku.

Nové značky v piktogramech.

Kromě nových symbolů ale také došlo k odstranění, a to konkrétně symbolu pro TV nebo radio kontrolu. Dále je zde nějakých drobných korekcí, např. značka pro ohyb se přesunula ze sloupce G do sloupce F.

Více informací:
aktuální verze popisů kontrol
nový navržený dokument (měl by platit od ledna 2018)

Jak se vám líbí nové změny v piktogramech pro OB?

Výsledky ankety

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

 

 

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.