Přestupy 2023: “Mimořádná linka” Opava-Kamenice, TUR nabyl a pozbyl

od | 1. 3. 2023 | Analýzy, OB v ČR, OB ve světě, Orientační běh

Okurková sezóna – tak by se dalo ve zkratce popsat letošní přestupové období v českém orienťáku, nebo jak se tato část roku nazývá ve světovém OB, “Silly season”. Po několika turbulentních letech u nás nevznikl žádný nový ambiciózní klub, všichni reprezentanti, reprezentantky, eliťáci a eliťačky jsou konsolidovaní ve velkých klubech, a tak letos obsah tohoto článku musí z větší části zachraňovat každoroční várka čerstvých juniorů a juniorek přestupujících do velkých klubů z nejrůznějších důvodů, mezi které patří začátek studia na VŠ ve větším městě, možnost kvalitního tréninkového zázemí a možnost být součástí kvalitní štafety, přičemž většinou jde o kombinaci těchto faktorů.

Přestupy

Takovým případem je přesně Vít Čech, juniorský reprezentant a loňský juniorský vicemistr ČR na middlu, který je po Borisovi Navrátilovi a Kubovi Glonkovi dalším opavským odchovancem, který bude nově oblékat dres OK Kamenice a posiluje neuvěřitelně široký, kvalitní a hlavně mladý mužský tým, kterým se v současném českém OB může pochlubit málokdo (Glonek, J. Gajda, L. Kettner, V. Kettner, S. Šafka, Semík, Rusý, O. Škvor, A. Škvor, M. Gajda). O jeho loňské sezóně a výhledu do budoucna se můžete dočíst v jeho Sloupku reprezentanta.

Zajímavý odchod se udál na severu Čech. Pavel Hradec, jedna z velkých opor OOB TJ Turnov a dlouholetý držitel titulu Nejlepší nereprezentant v Rankingu, se po dvanácti sezónách v modrobílém dresu vrací zpět do Chrastavy, odkud v roce 2011 do Turnova odcházel. Pája byl součástí silné generace turnovských běžců a běžkyň, jejichž nejvýraznějším týmovým úspěchem je titul klubových mistrů z roku 2013. Nyní dochází v Turnově k úspěšné generační obměně, a velkou posilou za Páju bude Jakub Chupek, slovenský reprezentant, který do loňska oblékal v ČR dres Prostějova.

Takto krásně se Pavlem loučili Turnováci na své facebookové stránce

Důležitou posilou Západočeského sportovního centra je juniorský reprezentant Jirka Donda, dvojnásobný medailista z loňského ME dorostu a odchovanec SKOB Ostrov. Do Tretry Praha přestupuje po několikaletém hostování juniorská reprezentantka Ema Černá, přičemž bude pokračovat osvědčená spolupráce ve štafetě s Emou Bulířovou a Barborou Smolkovou. Do LPU míří z Vrchlabí Kateřina Hanušová a dres mění rovněž Polák Mikolaj Dutkowski, mj. patnáctý muž z předloňského MČR na klasice, který bude nově hájit barvy KOB Choceň (do loňska DOB).

Co se týče české stopy na světové (rozuměj severské) přestupové scéně, Jakub Glonek je novým členem Halden SK (rozhovor s ním si můžete přečíst na webu Haldenu), kde doplňuje už tak početnou českou ekipu (M. Dittrichová, L. Martanová, Roudný, Sieglová), a Matyáš Štregl přestoupil ve Finsku do méně známého, ale kvalitního klubu Ikaalisten Nouseva-Voima, za který běhá mj. Eetu Savolainen, osmý muž loňského longu na ME v Estonsku.

Hostování

Stejně jako loni, i letos v PGP a ZTC hostuje nejvíce mladých závodníků či závodnic, tj. šest, přičemž v těsném závěsu je LPU s 5 dorostenkami a dorostenci. Zajímavostí je situace na východě Čech, kde sestry Chrástovy ze Studence hostují každá v jiném klubu – zatímco mladší Bára bude běhat štafety za Jičín, starší Majda hostuje v Turnově. Níže uvádíme přehled nejdůležitějších hostování, mnohá jména a kluby jsou stejné jako loni:

  • PBM: Brosch (RBK),
  • SJC: Čihák (HOR),
  • TZL: Dittrichová L. (SKM),
  • LPU: Hanuš (VRL),
  • TUR: Matyášová (CHA),
  • VSP: Nouza (SJH),
  • ZBM: Prášil (TTR).

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 30. 3. 2023
a svátek má Arnošt.