Přeskočit nebo oběhnout Taxis? S mapou v prostoru Velké pardubické
Dnes je 18.01.2020

Orientační běh | Závody | 07.06.2018

Celostátní finále Přeboru škol, které se konalo včera za pořadatelství OK Lokomotivy Pardubice, mělo netradiční kulisy. Celé dějství závodu se konalo v dějišti Velké pardubické, dostihovém závodu konající se každou druhou neděli v říjnu právě zde, v dostihovém závodišti v Pardubicích. Mezi školami v celkovém bodování vyhrály školy z Jilemnice a Turnova.

Celostátní finále Přeboru škol bylo vyvrcholením celoroční soutěže, která proběhla v každém ze 14 krajů. V letošním roce byla účast v krajských kolech rekordní – celkem se zúčastnilo 2859 žáků a studentů. Vítěze v jednotlivých krajích naleznete níže. Většina krajských kol proběhla v květnu, proběhlo i několik okresních kol.

Kraj D III + H III + D IV + H IV D V + H V Počet
Praha Gymnázium Budějovická Gymnázium Opatov 314
Středočeský Gymnázium Karla Čapka Dobříš Gymnázium Karla Čapka Dobříš 190
Jihočeský Gymnázium Vítězslava Nezvala Jindřichův Hradec Gymnázium Prachatice 229
Pardubický Gymnázium Dašická Pardubice Gymnázium Vysoké Mýto 115
Královehradecký Biskupské gymnázium Hradec Králové Biskupské gymnázium Hradec Králové 298
Liberecký ZŠ Arbesova Jablonec nad Nisou Gymnázium Turnov 240
Ústecký ZŠ Buzulucká Teplice Gymnázium Teplice 243
Karlovarský Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně 166
Plzeňský Církevní gymnázium Plzeň Gymnázium Luďka Pika Plzeň 248
Vysočina Gymnázium V. Makovského Nové Město na Moravě Gymnázium Jihlava 138
Jihomoravský ZŠ nám. Svornosti Brno 243
Olomoucký Slovanské gymnázium Olomouc Slovanské gymnázium Olomouc 211
Zlínský Gymnázium Zlín – Lesní Čtvrť Gymnázium TG Masaryka Zlín 77
Moravskoslezský ZŠ Englišova Opava Mendlovo gymnázium Opava 147

Vítězové v jednotlivých krajských kolech. Zdroj: KROB.

Celý závod se odehrával v rovinatém terénu (na mapě nebyly skoro žádné vrstevnice a tratě tak měly zanedbatelné převýšení) s různými typy povrchu (tráva, oranice, asfalt), v terénu byla celá řada dostihových překážek a netradičně se mohla překonávat značka 415 (Obdělávaná půda). Startovalo se po minutě a na trati bylo několik křídel motýlka s jednou uzlovkou na první kontrole.

Celostátního závodu se zúčastnilo skoro 450 závodníků. Na startu jsme mohli vidět ostřílené borce a dorostenecké reprezentanty, ale také úplné nováčky (poslední závodnice doběhla dlouho po vyhlášení výsledků). A i o tom je Přebor škol v orientačním běhu.

Závodilo se v šesti kategoriích. V kategorii D7 vyhrála s velkým náskokem Michala Metelková reprezentující Biskupské gymnázium Hradec Králové. Necelé tři minuty ztratila na Míšu Ema Gottsteinová (Gymnázium a SOŠ Jilemnice), třetí skončila Valentina Batani (Gymnázium Zlín – Lesní Čtvrť). Ve stejně staré chlapecké kategorii (H7) vyhrál domácí Filip Haas (ZŠ Benešovo náměstí, Pardubice), který porazil o dvě a půl minuty Jakuba Jandu (Gymnázium K. Čapka Dobříš), třetí místo vybojoval Jan Štefan (ZŠ a MŠ Studenec). Suverénní vítězku měla kategorie D9, kde závod ovládla Anna Karlová (Gymnázium a SOŠ Jilemnice). Skoro čtyřminutové manko měla Kateřina Koberová (Gymnázium Dašická Pardubice), třetí pozice patřila Jolaně Štraitové (Gymnázium Budějovická Praha). Naopak v kategorii H9 to byla o vteřinkách. Nakonec byl o dvě sekundy rychlejší Hubert Waněk (Gymnázium Vrchlabí) před Martinem Šimšou (Gymnázium Opatov), 40 sekundovou ztrátu měl Adam Valík (ZŠ Englišova Opava).
V součtu těchto kategorií vyhrálo Gymnázium a SOŠ Jilemnice (224 bodů) před Biskupským Gymnáziem v Hradci Králové (216 bodů), další 2 body mělo manko na třetím místě ZŠ a MŠ Studenec.

Nejlepší tři základní školy v orientačním běhu 2018. Foto: Jan Picek.

V DS vyhrála Klára Nechanická z Gymnázia Ždár nad Sázavou, na kterou o 52 sekund nestačila Markéta Thořová (Gymnázium Turnov) a o 1:47 Tereza Chrástová reprezentující Gymnázium Vrchlabí. Martin Roudný z Gymnázia Dašická v Pardubicích oběhl trať kategorie HS nejrychleji, když druhého Sebsatiana Filipka (Gymnázium Komenského Třinec) nechal za sebou o 1:17 a třetího Jana Gajdu (Gymnázium Opatov) o 1:40. Souboj o celkové vítězství byl velmi těsný. Nakonec vyhrálo Gymnázium Turnov (123 bodů) o dva body před Gymnáziem Vrchlabí, třetí nejlepší škola je Gymnázium Žďár nad Sázavou (106 bodů).

Sourozenci Thořovi byli základním kamenem turnovského gymnázia, které se doběhlo pro celkové vítězství v kategorii středních škol. Foto: Renata Čermáková.

Školy, které se umístily v redukovaném pořadí na 1. až 6. místě v roce 2017/18, vybojovaly právo startu dvou škol daného kraje v celostátním finále ve školním roce 2018/2019, které se bude konat ve středu 5. června 2019 v Brně. V mladší kategorii se to týká kraje Libereckého, Královéhradeckého, Středočeského, Pardubického, Plzeňského a Prahy. Ostatní kraje mohou nasadit pouze jednu školu. V kategorii středních škol si nominaci dvou škol vysloužil kraj Liberecký, Královehradecký, Vysočina, Ústecký, Pardubický a Moravskoslezský.

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *