Předstartovní horečka: začíná ŽB-Čechy, pokračuje ŽA a ČP 2. a 3. kolem
Dnes je 19.01.2020

Orientační běh | Předstartovní horečka | Závody | 11.05.2017

Orientační běžci se rozdělí v nadcházejícím víkendu na dvě velké skupiny. Ta o trochu menší se vydá na horskou chatu Paprsek, která leží nad Starým Městem pod Sněžníkem na jižním úbočí Rychlebských hor ve výšce 1022 m n. m, aby absolvovala dva závody Žebříčku A, Žebříčku B-Morava a Českého poháru. Právě vysoká nadmořská výška úplně nehrála pořadatelům do karet, až v neděli se rozhodlo, že se zde závody uskuteční. Problémem totiž byla velká sněhová nadílka z poloviny a konce dubna. Zhruba 1400 závodníků se vydá na Liberecko, konkrétně do Křižan, kde klub Slavia orienteering pořádá ŽB-Čechy.


ČP, ŽA, ŽB-Morava (Paprsek)

Účastníky závodů na Paprsku čeká, dalo by se říci, typický jesenický terén plný kupek, vysokého borůvčí, zpravidla dobré průběžnosti a řady nevyběhnutelných kopců. Podobný terén mohli závodníci okusit již v roce 2013, to v Kunčicích proběhlo MČR na krátké trati. Oproti situaci před 4 lety však bude mapa více generalizovaná. “V minulosti byly používány dvě velikosti symbolu pro zmapované kupy, nyní je používána pouze jedna velikost v souladu s mapovým klíčem. Tento přístup si vyžádal větší generalizaci, některé oblasti malých kup tak nejsou mapovány a je pro ně použit rozbitý povrch,” říká hlavní kartograf Luděk Krtička, který se na mapě podílel společně s kolegy Rajnoškem, Potštějnským, Poklopem a Králem. “Generalizovány jsou také vývraty, kdy jsou zmapovány převážně jen ty velké a lesní průseky po harvestorech, které jsou dostatečně výrazné,” dodává Krtička.

Stará mapa z roku 1997 z prostoru závodu.

Stejně jako v roce 2013 postaví nedělní krátkou trať reprezentant Vojtěch Král, sobotní klasiku má na starosti Martin Poklop společně s Vaškem Králem. Na muže čeká 13,7 km a 600 m převýšení v sobotu, 5,7 km v neděli. Ženy zdolají v sobotu 9 km, na krátké trati je pak pro ně připravená trať o délce 4,8 km.

Aby pořadatelé zajistili férový závod pro všechny účastníky sobotní klasické trati, je nutné, aby všichni závodníci dodržovali pokyny k dopravě a parkování. Jediný možný příjezd do centra závodu v sobotu je přes Velké Vrbno s využitím parkovišť organizovaných pořadateli u dolní stanice lanovky. Toto omezení má zamezit průjezdu závodním prostorem, tak aby nikdo nezískal výhodu z lepší znalosti terénu. Vjezd do lesa z Kunčic bude označen jako zakázaný prostor a jeho porušení bude důvodem k diskvalifikaci. Toto platí i pro ubytované na chatě Paprsek.

Více informací:
stránka závodu
– mapa v archivu: 1997, sobota, neděle
předpověď počasí

ŽB-Čechy (Křižany)

Pod Ještědem se koná první dvojzávod žebříčku B-Čechy. Pořadatelé ze Slavia orienteering Liberec nachystali pro závodníky nový prostor v bezprostřední blízkosti míst, kde působila spisovatelka Karolina Světlá, která sem zasadila dějiště svých zásadních románů, a zvlášť na nedělní krátké trati se bude nejspíše konat o skvělý o-zážitek. “Nedělní prostor nabídne divoký horský svah se skalními hřebeny a suťovišti v polootevřené porostové změti, a také hustníky a bažinky. Extrémně složitá místa s limitovanou průchodností a množstvím výrazných objektů jsou náročná na generalizaci,” říká hlavní kartograf Ivo Habán. Oproti tomu sobotní terén bude podle všeho rychlejší, kde se však střídá několik typů terénu. “Sobotní část je porostově proměnlivou kombinací různých druhů lesa, s několika krásnými místy severského typu. Kdysi to byly pastviny. Skalní labyrint zde nečekejte, ale celkově je to velmi hezký les s náročnou podložkou pokrytou převážně borůvčím,” upozorňuje Habán. Jakub Škoda, jeden z testovacích běžců, pro O-news také říká: “Z mapy to místy vypadá jednoduše a nezajímavě, ale v reálu je opak pravdou, navíc se tam během chvilky mění nejrůznější typy terénů.” Současně jeden z našich nejlepších lobařů dodává: “Až mě mrzí, že nebudu závodit.”

Klasickou trať staví zkušený Petr Henych. Pro nejlepší ženy připravil trať dlouhou necelých 9 km (převýšení 250 m), na muže čeká 14,4 km (380 m převýšení). Nedělní tratě si vzal na paškál Michal Horáček, bývalý český reprezentant a stavitel např. SP v Liberci 2011. Se stavbou mu pomohl jeho otec, Mirek Horáček. Z délky hlavní kategorie, H21A, která měří jen 5,1 km, se dá usoudit, že to bude velmi náročný závod. Ženy mají trať dlouhou 4,2 km.

Pořadatelé vydali ve spolupráci s Rudolfem Ropkem, majitelem Turistického deníku a bývalým českým reprezentantem, Absolventskou vizitku Turistického deníku. Závodníci, kteří absolvují alespoň jeden ze závodů a budou mít o vizitku zájem,  dostanou ji jako odměnu zdarma.

Více informací:
stránka závodu
– mapa v archivu:  sobota, neděle
předpověď počasí

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *