Předstartovní horečka: za sprintem do Čáslavi a Pardubic

od | 16. 5. 2019 | OB v ČR, Orientační běh, Předstartovní horečka

Letos se opět do kalendáře hlavních českých o-závodů vrací plnohodnotný sprintový víkend. Tedy M ČR ve sprintu v sobotu a M ČR sprintových štafet v neděli. Vše pod taktovkou OK Lokomotiva Pardubice. Sobotní sprint se běží v Čáslavi a smíšené sprintové štafety v Pardubicích – Polabinách.

Nedělní závod smíšených štafet budou živě snímat kamery České televize. Závod bude probíhat od 10:30 do 11:30, před a po závodě bude ještě televizní studio. Přímý přenos bude komentovat Petr Kubásek s pardubickou závodnicí Janou Knapovou, která vynechává letošní sezónu. Pokud tedy nemíříte přímo do Pardubic, rozhodně si nenechejte přímý přenos na ČT sport ujít!

Vojtěch Král obhajuje titul z loňského MČR v Táboře. Uspěje i v rychlejším závodě v Čáslavi? (Foto: Petr Kadeřávek)

Pojďme ale postupně. Nejprve bude na řadě sobotní sprint v Čáslavi. Centrum pořadatelé situovali za město do sportovního areálu Vodranty. Poběží se historickým centrem, ale i lesoparkem. Pořadatelé slibují rychlé tratě, ale podle stavitele tratí Zbyňka Štěrby rozhodně ne nudné: “Závodníci se proběhnou v podstatě celým městem – během několika minut tak stihnou nádhernou exkurzi do architektury několika posledních staletí. Pod nohama se jim bude měnit povrch kočičí, asfaltový a hliněný, a když bude pršet, tak to asi občas i uklouzne. Nuda to nebude, variabilita zajištěna!”

Mapu Čáslav připravil Jan Fátor, běží se v měřítku 1 : 4 000. Běží se sice částečně i v parcích a lesoparku, přesto pořadatelé doporučují atletickou obuv a je zakázáno běžet s hřeby.

Jak je na MČR zvykem, závodníci MČR mají karanténu, do které se musí dostavit do 13:00 hodin. Karanténa je poměrně daleko od shromaždiště – 1400 m, tak nezapomeňte vyrazit včas.

V ženách obhajuje titul z Tábora Vendula Horčičková. (Foto: Petr Kadeřávek)

A kdo by měl bojovat o vítězství? Obhájce titulu mezi muži je šumperský Vojta Král, náš dlouhodobě nejlepší sprinter a také největší favorit závodu. Mezi jeho největší konkurenty můžeme zařadit určitě medailisty z prvního závodu Českého poháru ze Šumperku, tedy Jakuba Glonka, Marka Mináře a Miloše Nykodýma, stříbro obhajuje Daniel Hájek a uvidíme, jak se zapojí silní loňští junioři, letos již mezi dospělými. I v kategorii žen bude na startu obhájkyně titulu – Vendula Horčičková a opět patří k velkým favoritkám. První sprint sezóny v Šumperku ovládla Adélka Indráková, loňský bronz by chtěla vylepšit Denisa Kosová, z mladých závodnic se nahoru tlačí Tereza Čechová a k orientačnímu sprintu se vrací běžecky velmi rychlá bývalá medailistka z MSJ Tereza Novotná. Velmi dobře běhá letos zatím také Petra Aschermannová. Závodníků, kteří mohou zaútočit na medaili, je však celá řada a ve sprintu však nikdy nejsou překvapení vyloučena.

Informační rozcestník M ČR sprint

Start loňského závodu MČR sprintových štafet ve Zlíně. I letos jej obstarají dámy. (Foto: Jiří Pekárek)

Rychlé sprintové štafety v Pardubicích

V neděli pak přijdou na řadu sprintové štafety, které se poběží v Pardubicích – Polabinách. Centrum závodu je situováno na louce u Labe, kde bývá letní kino. A závod bude velmi rychlý. „Standardní sídliště s různě dlouhými paneláky, školkami, školou v naprosté rovině s loukami v okolí Labe. Tento letecký terén pak rozbíjí slepá ramena Labe s přilehlými remízky, které jsou většinou dosti zarostlé, kde se ale v těch méně zarostlých partiích nachází zajímavé terénní detaily,“ popisuje terén v bulletinu MČR stavitelka tratí Zuzana Klimplová. A hned dodává, že rozhodovat bude rychlý běh a rychlá volba postupu.

Běží se opět na mapě v měřítku 1 : 4 000, kterou tentokrát připravil Petr Fiala. Karanténa je přímo v aréně a závodníci MČR v ní musí být již v 8:50! Nejprve se na trať vydá dorost v 9:00, poté v 10:30 dospělí, jejichž závod bude v přímém televizním přenosu. Až po jeho skončení ve 12:15 vyběhnou na své tratě závodníci Veteraniády ČR. Pořadatelé vyžadují, aby všichni členové štafet MČR nastoupili ve shodném svršku dresu.

Pořadatelé upozorňují i na nezvyklou dělící metodu.

 

Stará mapa části prostoru sprintových štafet.

Titul ze Zlína obhajuje klub SK Severka Šumperk, který i letos bude patřit k favoritům závodu, když za něj nastoupí reprezentanti Vojtěch Král a Tereza Janošíková s Annou Štičkovou. Konkurovat určitě bude i velmi silný tým SK Žabovřesky Brno, loni stříbrná domácí OK Lokomotiva Pardubice, letos silná OK Kamenice nebo dvojnásobní vítězové – SK Praga (vítězové z let 2014 a 2015, loni třetí) a OK 99 Hradec Králové (vítězové z let 2016 a 2017). V kategorii dorostu obhajuje titul OK Lokomotiva Pardubice, která ovšem letos nebude mít tak silný tým.

Nejlepší štafety v kategorii dospělých na loňském MČR sprintových štafet. (Foto: Jiří Pekárek)

Informační rozcestník M ČR sprintových štafet

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.