Předstartovní horečka: ŽA sprint + štafety u Javorníka

od | 18. 5. 2017 | Orientační běh, Předstartovní horečka, Závody

Následující víkend se bude závodit opět u Jeseníků, konkrétně v Rychlebských horách. Dva závody štafet (4. a 5. kolo Českého poháru štafet) se uskuteční v Bílé Vodě, Český pohár + žebříček A ve sprintu se odehraje ve městě Javorník, jehož dominantou je zámek Jánský Vrch.


Sobotní sprint

Netradičně již dopoledne se v 10:00 vydají na start první účastníci závodu ve sprintu. Hostí ho město Javorník, které čítá jen necelé 3000 obyvatel a nepříliš mnoho ulic, ale přesto může poskytnout náročný terén hodný Českého poháru. Záludnou pasáží bude bezpochyby místní zámek, jehož prostor však byl již dříve zmapován. Závod je mimo jiné sledovaným závodem jak na MS dospělých, tak juniorů a také ME dorostu.  Z tohoto důvodu byla tedy pro tyto kategorie zavedena karanténa. Také je součástí Vyzývacího poháru žactva (tuto soutěž vždy vyhrála Východočeská oblast). Rozhovor se stavitelem tratí nejen o stavitelských oříšcích si můžete přečíst zde.

Plánek příchodu do centra závodu

Závody štafet 

Více než 300 štafet bude po oba dny závodit v terénu, ve kterém se loni konaly závody Mistrovství Evropy (semifinále a finále na klasické trati). Na závodníky čeká po oba dny velice kopcovitý terén, který ovšem na štafety na první pohled úplně vhodný není – v lese není příliš mnoho objektů a vymyslet relevantní farstování bude obtížné. Parametry tratí fyzickou náročnost terénu jasně dokazují, například v sobotu čeká na elitní muže 6,6 km a 455 metrů převýšení, tedy stoupání téměř 7 procent. Kompletní prostor závodu pokrývají mapy z loňska Jelen a Muflon.

Díky tomu, že štafety jsou až odpoledne po sprintu, startuje se až 16:00. V neděli je pak start v 10:00. Důležitá informace je pro nejkratší kategorie, kteří běží v neděli z divácké kontroly přímo na sběrnou kontrolu. Týká se to kategorií D12, H12, D195, H195 (všechny tři úseky) a D165, H165 (pouze 2. úsek). Uzávěrka soupisek je vždy ve 21:00 předchozího dne před daným závodem štafet.

Po oba dny poběží vytipované štafety s GPS. K favoritům by měly patřit mezi ženami hlavně silné štafety SK Žabovřesky Brno, dále pak Pardubic, hradeckých oddílů PHK a SHK, v Českém poháru štafet je také velmi vysoko štafeta Chotěboře. V mužích by o nejvyšší příčky měly bojovat štafety SSU, ZBM, PHK, LPU, SHK či LCE.

Mapa ze semifinále klasiky ME 2016.

Mapa z finále klasiky ME 2016.

Více informací:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.