Předstartovní horečka: ŽA Hrabová (ASU), ŽB-ČZ (KRL), ŽB-ČV (SJH)

od | 7. 6. 2018 | Předstartovní horečka, Závody

Letos podruhé nás o víkendu čeká víkend, kdy se uskuteční troje velké závody. Celostátní Žebříček A, zároveň také závody Českého poháru a v neděli i závod Světového rankingu – to vše bude v Hrabové (u Zábřehu na Moravě) pod pořadatelskou taktovkou Magnus Orienteering. Proti těmto závodům bude pořádat SJH Jindřichův Hradec závody Žebříčku B – Čechy východ v Číměři a Kometa Kralovice uspořádá závody Žebříčku B – Čechy západ (asi 15km SZ od Kralovic). 

Český pohár, Žebříček A, Žebříček B – Morava: Hrabová (Magnus Orienteering)

Dva celostátní závody v režii klubu Magnus Orienteering budou míst stejný formát, jako měl předchozí dvojzávod Žebříčku A u Lštěni, tj. v sobotu bude krátká trať, v neděli klasika. Na závody je přihlášena necelá tisícovka závodníků. Shromáždištěm obou závodů bude fotbalové hřiště v obci Hrabová (280 m. n. m.). Závodit se bude na východ od arény, rozdělení prostoru na krátkou trať a klasiku najdete na webu závodů.

Plánek příjezdu, parkování a centra závodů

První závodníci vyběhnout v sobotu do lesa v pravé poledne. Stavitel krátké trati Štěpán Hrobař měl k dispozici svahy kopce Malá Polanka (451 m. n. m.), ve kterých nebude nouze o erozní rýhy všech tvarů, délek, a hloubek. Do převážně bílého lesa zasahují pásy dlouhých pasek (patrně oplocenek), které můžou vytvořit i na krátké trati nejednu volbu. Na start to je 1700 m / 160 m převýšení, na startu bude voda.

V pánské elitě se na trať jako první vydá Marek Minář (ASU), jako jeden z favoritů by měl trať dlouhou 6 km s převýšením 275 metrů proběhnout někam ke 35 minutám. Nebude však jediný, kdo se bude snažit si vyběhnout co nejvíce bodů do Českého poháru. Jeho reprezentační kolegové Vojtěch Král či Miloš Nykodým mu to určitě nedají zadarmo. Na nejvyšší příčky v závodě bude pomýšlet i Švýcar Baptiste Rollier, na jaře skvěle běhající Nožka, ale také Zimmermann, Hájek či Smola.

Ženy mají trať dlouhou 4,7 km s převýšením 185 metrů. Vedení v rankingu si bude chtít určitě pojistit Horčičková, ale nebude to mít jednoduché. Na startu jsou všechny její největší soupeřky – Knapová, Indráková, Mechlová, Kosová či Tužilová.

Nedělní klasická trať bude probíhat v lese severně od toho sobotního. Startu 00 bude už v 9:30! Tratě z dílny Tomáše Bubely by měly směřovat až k vrcholu Bílý kámen (589 m. n. m.) a dále na západ až ke Zmrzlým skalám. Název tohoto vrcholu dává znát, že by se zvlášť na severní straně mapy měly objevit skály a kameny. V nižších partiích lesa by opět měly být rýhy a zářezy. Na trati samozřejmě nebudou chybět občerstvovačky, které mohou být jak na kontrolách, tak na postupech. Muže čeká necelých 16 km s převýšením takřka 600 m, ženy pak desetikilometrová trať s převýšením 370 metrů.

Terén zvládl pořádně odležet. Poslední mapa je z roku 1973!

Informační rozcestník

Žebříček B – Čechy západ: Hluboká (Kometa Kralovice)

Třetí a čtvrtý závod ŽB – Čechy západ uspořádá Kometa Kralovice. Běží se v nádherném a velmi těžkém terénu z MS v roce 1991, ve kterém se odehrál začátek klasické trati. Podstatnou část velmi členitého terénu tvoří prudké a kamenité svahy (místy břidlicová pole) k řece Střele a jejím přítokům se spousty skalek. Vrchní pasáže tvoří hustá síť komunikací a mnoho porostových detailů nebo oplocenek. Pro závodníky bude připraveno kvalitní zázemí na louce v obci Hluboká u Žihle s bohatým výběrem dobrého jídla, pití a sport. oblečení. Počasí předpovídá ideální podmínky pro běhání, ale i na nepřízeň počasí jsou pořadatelé připraveni. Oproti ŽA v Hrabové je připraven obrácený program, tj. v sobotu klasická trať a v neděli krátká trať.

Jako největší favorit sobotní klasiky se na první pohled jeví Jan Šedivý. Poměrně hodně kopcovitou trať 11,8 km / 620 m by měl proletět zhruba za hodinu a půl. Sekundovat by mu měl Šimon Navrátil, případně Tomáš Dlabaja či Michal Horáček. Stavitel sobotní trati Ondřej Pova hned v úvodu přípravy zjistil, že pohled na mapu z domova a v reálu je úplně jiný, než se může na první pohled zdát. “Myslím si, že tohoto terénu je škoda “pouze” na ŽB a chce to mít určitý respekt, než se do něj po hlavě pustíte. V úvodní části tratí zavítají závodníci do těch rovinatějších pasáží lesa a půjde hlavně o hlídání azimutu v čistém lese a nepokazit dohledávku. Prostřední část bude hlavně na volby a nezasekat se v jiném údolí než jste chtěli, jinak budou síly rychle ubývat. I když bude závěr lehčí, doporučuji neztrácet koncentraci”. Podle Ondry by jeho klasická měla prověřit závodníky ve všech dovednostech, nejen těch mapařských a fyzických (mnozí z nich budou muset ukázat i své “plavecké” dovednosti). Odměnou by měl být pro mnohé skvělý zážitek a pro některé i tento krásný pohled přímo při samotném závodě.

Připravte se na jízdu po zadku ze svahů, pokud bude pršet (no možná i když nebude). Tento terén nedá nikomu nic zadarmo a ani největší favorité nemají vítězství jisté. “V mužské a ženské elitě i přes to očekávám splnění směrných časů (aspoň tedy od Šédi),” předpokládá stavitel tratí.. Na nejdelší ženskou trať D21A je přihlášeno pouze dvacet statečných žen. Na trati dlouhé necelých 8 kilometrů by měly svádět souboje o bednu hlavně Kristýna Kolínová s Petrou Aschermannovou.

Aréna závodu

A jak vidí nedělní stavitel tratí Martin Hanák šance na úspěch v nedělním middlu? “Ten, kdo nepřepije nebo nevyleží únavu ze soboty a bude si chtít od kopců ulevit po cestě plné zbylých klacků po těžbě, asi moc nepochodí. Závod se bude odehrávat v malém prostoru, pouze na dvou hřebenech a přilehlých svazích. Očekávejte hodně kontrol, prudké změny směrů nebo seběhy a výběhy (i dohledávka může potrápit). Dle toho jsou upraveny i parametry tratí (lehce kratší než obvykle). Už při lístečkování jsem narazil na spousty zvěře, takže se připravte na úplnou ZOO.” Už při pohledu na parametry tratí je vidět, že jsou oproti souběžnému ŽA kratší. Zatímco v Hrabové čeká muže 6 km / 275 m převýšení, u Kralovic si závodníci dají jen 5,3 km s převýšením 240 m. Do nedělních bojů o nejvyšší příčky by se měl zapojit i Jan Flašar, který však neběží sobotní klasiku. Na ženy čeká čtyřkilometrová trať s převýšením 200 metrů. Oproti sobotě se na startu objeví Ivana Fujáčková, která by měla soupeřit spolu s Aschermannovou a Kolínovou o prvenství.

Informační rozcestník

Žebříček B – Čechy východ: Číměř (SJH Jindřichův Hradec)

Ani východní polovina Čech nebude ochuzena o celovíkendové závody. O uspořádání dvou závodů ŽB – Čechy východ (a také dvou Lig Vysočiny) se postarají jindřichohradečtí. Na závodníky čekají po oba dny terény typické pro Českou Kanadu.

V sobotu proběhne závod na klasické trati. Necelou osmistovku závodníků čeká stavba od Jana Beneše. Hlavní mužskou trať postavil dlouhou 14,3 km s převýšením 260 metrů. Na velmi rychlé a poměrně rovinaté trati by o vítězství měli bojovat hlavně Jan Bořil s Tomášem Udržalem. Porazit se je bude určitě snažit Marek Prášil – ten je ale známý spíše jako middlař a jeho chvíle by měly přijít až v neděli.

   

V ženách je konkurence vyšší. Byť je na startu jen 18 žen, jsou mezi nimi hned tři eliťačky – Zdenka Kozáková, Alena Voborníková a Kamila Gregorová. Porazit se je bude snažit trojice “eRkařek” Zuzana Jedličková, Martina Vališová či Petra Hančová. Trať žen měří skoro 9 kilometrů se zanedbatelným převýšením (125 metrů).

Informační rozcestník

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.