Předstartovní horečka WMTBOC, JWMTBOC 2023

od | 17. 8. 2023 | MTBO, Předstartovní horečka

Ještě nedávejte sbohem fandící náladě, vrcholné akce v Česku Světovým pohárem v OB v České Lípě neskončily. Organizátoři i závodníci věří, že touhle dobou už všichni víte, že se letošní MS koná v Jičíně a že startuje 20. 8. závodem ve sprintu, který bude do vašich obrazovek živě přenášet ČT sport. Mistrovství světa v MTBO se do České republiky vrací po 8 letech. Na šampionát v Liberci v roce 2015 se vzpomíná jako na vydařenou akci, Český pohár MTBO má i v zahraničí pověst kvalitních závodů, a tak jsou očekávání závodníků vysoká.

Co nás čeká 

Program je letos dlouhý a zabere celý týden. Po nedělním sprintu v Jičíně následuje den volna, kdy se závodníci budou moci překalibrovat na lesní terén. Závodní program pak bude pokračovat v Mostku úterním longem a středečním middlem. Ve čtvrtek se budou opět nabírat síly, přesouvat aréna a připravovat hlava na ty “kontaktnější” disciplíny. V pátek se totiž pojede závod s hromadným startem v Jabkenicích a v sobotu šampionát zakončí štafety v Nové Pace. Terény pro jednotlivé disciplíny jsou velmi rozmanité od podhorských lesů přes rovinaté území s pravidelnou sítí cest až po městský sprint. Kromě práce s mapou tedy pečlivě přezkouší fyzičku i techniku jízdy na kole. Medaile se v zámeckém parku v Jičíně rozhodně nebudou rozdávat zadarmo. Na longu na mužskou elitu čeká 38,9 km a 1010 m převýšení, na ženy pak 32,2 km a 815 m. Oproti tomu na mass start bude třeba zařadit jiný rychlostní stupeň, protože, pokud nebude pršet, bude se prášit za koly na tratích s parametry 36 km s pouhými 170 m převýšení pro muže, a 31,3 km se 135 m pro ženy.

Oproti českým MTBO pravidlům je vyhlášen zákaz fikání, tj. přebíhání lesem s kolem v ruce. Závodníci tedy za žádných okolností nesmí opustit cesty. To je pravidlo, které se mění v závislosti na lokálních zvyklostech. Závodníci některých zemí  jsou na to takhle zvyklí, ale v jiných mohou jezdit na kole třeba i lesem. U nás je v pravidlech zakotveno, že se lesem může běhat s kolem zvednutým nad zem, ale organizátoři se rozhodli tohle pravidlo pro MS změnit.

Fanoušci, kteří přijedou závodníky podpořit do arén, se mohou zúčastnit dvou doprovodných závodů po dojezdu elity. Prvním bude sprint v Jičíně v sobotu hned z kraje šampionátu a druhým middle v Nové Pace o týden později opět v sobotu. Veřejně přístupný bude i závěrečný sobotní koncert v zámeckém parku v rámci banketu.

Český tým

Celý český tým se připravoval poctivě. Kolotoč tréninkových kempů začal již brzy na jaře v Portugalsku před ME a po návratu z evropského šampionátu pokračoval celkem čtyřmi víkendovými mapovými soustředěními v různých lokalitách po Česku. Nedílnou součástí přípravy byly samozřejmě MTBO 5 days v Doksech, na které se sjelo mnoho národních týmů.

A kdo nás bude reprezentovat? Složení týmu je díky možnosti nasazení dalších závodníků i do soutěže U23 v některých disciplínách opravdu početné a je následující:

Muži:
Kryštof Bogar
Vojtěch Ludvík
Vojtěch Stránský
Martin Kanta
Jiří Hradil
Jakub Škoda
Tomáš Kamaryt
Jan Hašek (U23)
Matěj Tůma (U23)
Jan Vacek (U23)

Ženy:
Martina Tichovská
Veronika Kubínová
Marie Kamarytová
Romana Kubínová
Valerie Kamererová
Vendula Musilová
Rozálie Kuchařová (U23)
Lucie Nedomlelová (U23)

Juniorky:
Natali Chamraďa
Sofie Stránská
Lucie Messnerová
Tereza Kadlecová
Klára Kurečková
Julie Folprechtová

Junioři:
Jakub Račanský
Adam Černík
Karel  Smolen
Tomáš Zrník
Eduard Toloch
Maxmilian Weber

Kdo má formu?

Český tým prokázal formu již na jarním Mistrovství Evropy, odkud si přivezl mnoho cenných kovů. Hned několik závodníků bude obhajovat přední příčky z loňského MS ve švédském Falunu. Kryštof Bogar si odtamtud přivezl kompletní sbírku medailí – bronz z hromadného startu a štafet, společně s Janem Haškem a Vojtěchem Ludvíkem, stříbro z longu a zlato ze sprintu a krátké trati. Vojtěch Stránský bude obhajovat stříbro ze sprintu a Jan Hašek bronz z middlu. Martina Tichovská si z posledního MS přivezla bronz z mass startu a jak ženská, tak mužská štafeta taktéž vybojovaly bronz. Ani junioři nebudou bez práce. Natali Chamraďa, Tomáš Zrník, Tereza Kadlecová, Sofie Stránská – to  jsou jména z juniorské startovky pro letošní Mistrovství světa, kterým se doma blýská nejedna medaile z jarního evropského šampionátu.

Kdo našim reprezentantům bude přidělávat práci? Zdatných soupeřů je určitě mnoho, jak jsme se mohli přesvědčit již na generální zkoušce MTBO 5 days v Doksech. V ženách zde prokázaly svou výkonnost jak Dánky Nikoline Splittorf a Caecilie Christoffersen, tak vždy perfektně připravená Emily Benham Kvåle reprezentující Velkou Británii, nebo Gabriele Andrasiuniene z Litvy. Svědomitě se připravoval i celý finský tým, který absolvoval přípravné soustředění v okolí Jičína. V mužích jsou dalšími horkými favority na medaile například Švýcaři Simon Hellmuler a Adrian Jäggi  nebo Jonas Vytautas Gvildys z Litvy.

Program

Závod ve sprintu 20.8. – neděle
12:00 – 17:00 Otevřena cílová aréna pro diváky na Valdštejnově náměstí v Jičíně
14:50 – 16:50 Přímý přenos České televize, velkoplošná obrazovka na Valdštejnově náměstí v Jičíně
16:35 – 16:50 Květinový ceremoniál, Valdštejnovo náměstí v Jičíně
17:00 – 19:00 Veřejný závod, prezentace na náměstí; startovné 200,- Kč
17:00 – Koncert kapely v zámecké zahradě v Jičíně
19:00 – Medailový ceremoniál, zámecký park Jičín

Závod na dlouhé trati 22.8. – úterý
10:00 – 15:00 Otevřena cílová aréna pro diváky na fotbalovém hřišti na Mostku
19:00 – Medailový ceremoniál, zámecký park Jičín

Závod na krátké trati 23.8. – středa
10:00 – 15:00 Otevřena cílová aréna pro diváky na fotbalovém hřišti na Mostku
19:00 – Medailový ceremoniál, zámecký park Jičín

Závod s hromadným startem 25.8. – pátek
10:00-14:00 Otevřena cílová aréna na fotbalovém hřišti v Jabkenicích
19:00 – Medailový ceremoniál, zámecký park Jičín

Závod štafet 26.8. – sobota
9:00 – 14:00 Otevřena cílová aréna pro diváky v areálu Máchovka v Nové Pace
14:00 – 17:00 Veřejný závod, prezentace v cílové aréně, startovné 200,- Kč
17:00 – Medailový ceremoniál a slavnostní zakončení, zámecký park Jičín
20:00 – Koncert kapely Big’O’Band v zámeckém parku v Jičíně

Odkazy potřebné ke sledování dění:


Web šampionátu
IOF live (GPS, online výsledky, iof broadcast)
Přímý přenos ČT Sport
Instagram
Facebook

Teď už víte všechno a nezbývá, než fandit našim borcům. Tak fanděte!

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.