Předstartovní horečka: SP ve Švýcarsku
Dnes je 20.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | Předstartovní horečka | 26.09.2019

Po loňské pauze se vrací podzimní kolotoč Světového poháru v orientačním běhu do Švýcarska. Letošní 3. kolo bude mít centrum v Laufenu a na startu bude 130 mužů a 100 žen. Povede se zúročit výborná podzimní forma Vojtu Královi a znovu vyhraje závod v knock-out sprintu stejně jako v Praze? Kolik sil má schovaných Tove Alexandersson? Naváže Miloš Nykodým na svůj triumf na Valdštejně?

Middle, knock-out sprint a sprint. To je program třetí a současně předposlední série Světového poháru, které hostí Švýcarsko od pátku do neděle. Zatímco prvně dvě kolo Světového poháru byla koncipována jako lesní (na jaře v Helsinkách se ale běžely i sprintové štafety, kde třetí místo vybojovali Češi), následující dvě kola (kromě následujícího víkendu čeká reprezentanty ještě výprava do Číny na konci října) jsou v podstatě sprintová, i když vždy bude na programu i krátká trať. Ta páteční se bude odehrávat v kopcovitém smíšeném lesu s řadou cest v nadmořské výšce 400 – 700 m n. m. V prostoru se nachází také kamenité pasáže a vrstevnicové detaily. Oproti SP na Valdštejně je startovní interval dvouminutový a závodníky čeká doběh do města, takže poslední část trati bude možná trochu sprintová, ale na mapě v měřítku 1 : 10 000, která bude mít rozměr A3.

 

Miloš Nykodým loni na Valdštejně vyhrál. Jak se mu bude dařit letos? Foto: Klára Mašínová.

 

V sobotu je v plánu knock-out sprint, který měl premiéru na mezinárodní scéně minulý rok ve Stromovce. Závodníci, kteří se dostanou až do finále, ale mohou potvrdit, že je to spíše vytrvalostní disciplína. Dohromady závodník může naběhnout okolo 25 km za jeden den při započítání různých rozklusů. Historické město Laufen nabízí zajímavý prostor pro orientační běh, kde se střídají menší i větší budovy, parky a úzké uličky. Podobně jako v Praze budou 4 kola, co je však velmi zajímavé, tak finálová trať bude stejně pro muže a ženy. Celé kolo uzavře sprint, rovněž v Laufenu, kde zaujme na první pohled startovní interval, který je devadesátivteřinový, a pro sprinty neobvyklý. Švýcarští pořadatelé tuto změnu vysvětlují přímým přenosem, protože často není v možnostech vše zachytit při menším intervalu. Sprint je však pouze pro 40 nejlepších závodníků, ostatní si zaběhnout finále B, kde je startovní interval pouze půlminutový.

 

Starší mapa prostoru sprintových disciplín z roku 2016.

 

České reprezentace odjela do Švýcarska již ve středu a čítá rovnou 16 běžců (8 žen a 8 mužů). Ve výpravě jsou jak zkušení závodníci, tak nováčci či juniorští reprezentanti. Nominační závody proběhly v první polovině září. “V duchu změn systému MS je podzimní kolo zaměřením vhodné spíše pro sprintery, a tak měl na konečnou nominaci největší vliv sprintový trenér Jan Procházka,” objasňuje šéftrenér Jan Šedivý. Po 6 letech se do reprezentace vrací úspěšná juniorská reprezentantka Tereza Novotná.

 

Český tým na SP ve Švýcarsku

Ženy: Tereza Čechová, Vendula Horčičková, Adéla Indráková, Tereza Janošíková, Denisa Kosová, Lenka Mechlová, Tereza Novotná a Anna Štičková

Muži: Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Tomáš Křivda, Pavel Kubát, Tomáš Kubelka, Marek Minář, Miloš Nykodým a Daniel Vandas

Světový pohár vedou Švédové: v ženách vede s velkým náskokem a navíc s plným počtem bodů Tove Alexandersson (2. Marika Teini, 3. Natalia Gemperle), v mužích je pole vyrovnanější, zatím je nejlepší Gustav Bergman (2. Olav Lundanes, 3. Frederic Tranchand). Nejlepší pozici z českých závodníků má před 3. kolem SP Vojtěch Král. Ten drží sedmou příčku. V ženách je nejvýše postavená Denisa Kosová, která by určitě velmi ráda navázala na skvělé 8. místo z krátké trati z letošního MS. V nejlepší padesátce průběžného hodnocení je ještě 28. Vendula Horčičková, 30. Lenka Mechlová, 34. Pavel Kubát a 43. Miloš Nykodým.

 

Více informací:

Český tým na loňském SP v Česku. Foto: Petr Kadeřávek.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *