Předstartovní horečka: SP v OB Švédsko

od | 25. 5. 2022 | Orientační běh, Předstartovní horečka, Závody

Již od zítřka se uskuteční první kolo letošního světového poháru v orientačním běhu, a to ve Švédsku. Centrem závodu bude město Borås, které se nachází přibližně 60 kilometrů východně od Göteborgu, druhého největšího města této země. Na programu budou pouze sprintové disciplíny. Ze všech závodů pro vás chystáme živé textové přenosy!

Program závodů je následující – zítra, tedy ve čtvrtek, se od 10:30 uskuteční individuální sprint, nejprve poběží společně muži a ženy z nižších pozic světového sprinterského rankingu v intervalu jedné minuty, poté přibližně kolem poledne začne startovat nejlepších 40 mužů ve světovém sprinterském rankingu, a to v intervalu jedné a půl minuty, v tento moment také začne televizní vysílání. Okolo 13:00, tedy těsně před doběhem posledního muže, začne startovat 40 nejlepších žen, předpokládaný doběh poslední ženy je ve 14:15. Poběží se ve čtvrti Sjöbo, která se nachází na severu města a která je tvořena zčásti rodinnými domy, zčásti bytovkami, které mají tři až čtyři patra.

Centrum města Borås, kde se SP uskuteční (Zdroj: hb.se)

Po pátečním odpočinku se v sobotu poběží knockout sprint, tedy v poslední době nejúspěšnější česká disciplína. Na rozdíl od loňského ME ve Švýcarsku se knockout sprint poběží v jediný den. Švédsko je teprve třetí zemí, kde se knockout sprint v rámci velké akce poběží, předchozí knockout sprinty se běžely v Česku a Švýcarsku. Formát závodu je přesto opět úplně jiný, než při minulých KO Sprintech, ráno od 8:00 se poběží kvalifikace, kde závodnice a závodníci budou rozděleny do tří skupin, a z každé skupiny postoupí 12 nejrychlejších do čtvrtfinále. Největší rozdíl oproti předešlým KO sprintům konaných v jeden den je ten, že veškeré vyřazovací boje, včetně čtvrtfinále, proběhnou až odpoledne. Odpolední vyřazovací boje započnou ve 14:30, z každého čtvrtfinále postoupí 3 závodníci do semifinále, která začnou v 16:07. Těsně před tím započne i TV přenos. Z každého semfinále postoupí 2 závodníci do finále, mužské finále proběhne v 17:20, ženské v 17:35. Kvalifikace proběhne v prostoru Byttorp, který se nachází v západní části města, vyřazovací boje pak v samotném centru města. V tomto závodě se v některých kolech dokonce poběží v lese.

V neděli odpoledne pak celé první kolo uzavřou sprintové štafety. Hromadný start je naplánován na 13:10, terén závodu i aréna jsou stejné, jako při vyřazovacích bojích v knockout sprintu. Jako tradičně běží 4 úseky, a to ve složení žena-muž-muž-žena. Vítězný čas na úseku by se měl pohybovat kolem 14-ti minut, vítězná štafeta by měla cíl dosáhnout za 56 minut.

Stará mapa centra Borås

Česká reprezentace na tuto akci vysílá 6 mužů a 6 žen, věkových průměr českých účastníků je možná nejmenší v historii, pouhých 23 let! Hlavně u mužů je při neúčasti Vojtěcha Krále a Miloše Nykodýma tento údaj vidět, protože nejstarší závodník v mužské sestavě je ročník 1995. Mužskou sestavu tedy tvoří Jonáš Hubáček, Jakub Glonek, Vojtěch Sýkora, Tomáš Křivda, Martin Roudný a junior Jakub Chaloupský. V ženách je věkový průměr o dost vyšší, půlka nominovaných má již přes 30 let, ale v druhé půlce zatím nikdo nedosáhl 24 let. V ženách jsou tedy nominovány Jana Stehlíková, Adéla Finstrlová, Denisa Kosová, Tereza Janošíková, Jana Peterová a juniorka Markéta Mulíčková.

Stejně jako loni při ME, tak i nyní se můžete těšit na živé textové přenosy, které přinesou vše podstatné. Sledujte je s námi a fanděte české reprezentaci!

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 5. 6. 2023
a svátek má Dobroslav.