Předstartovní horečka: Prague Easter

od | 28. 3. 2018 | Orientační běh, Předstartovní horečka

Velikonoce ve skalách neboli Prague Easter, to je již zaběhlé spojení pro vícedenní závody, které se v České republice konají již 20 let. Tradiční pořadatelem je Oddíl OB Kotlářka Praha, který letos pořádá všechny tři etapy v Máchově kraji – na Dokesku.

Na závody je přihlášeno téměř 1500 lidí včetně několika zahraničních výprav – na závody přijedou například závodníci z našich sousedních států, Pobaltí, Skandinávie nebo i z Ukrajiny. Největší zahraniční výpravou je ta německá, přijede 182 závodníků z 28 klubů. Mezi favoritky ženské elity, v které všechny etapy běží 13 závodnic, patří Anna Štičková a Kamila Gregorová, která obhajuje vítězství z loňského ročníku. Do celkových výsledků by ale rozhodně mohly promluvit i zahraniční závodnice, například Švédka Falk Beata, která je dvojnásobnou medailistkou z JWOC 2008. Mužskou elitu poběží 26 závodníků a jasným favoritem je český reprezentant Miloš Nykodým.

1. etapa

Páteční první etapa bude mít své centrum v autokempu v Nedamově u Dubé a poběží se na papách Zahájí a Svatá Barbora. Na programu bude zkrácená klasická trať s předpokládaným vítězným časem 60 minut. Poběží se v terénu s množstvím pískovcových skal a delší tratě zavítají i do zaříznutých údolí v severní části prostoru.

Ukázka mapy Zahájí ze závodů z roku 2017

2. etapa

Etapy 2 a 3 budou mít shromaždiště na louce u hlavní silnice mezi obcemi Zahrádky a Jestřebí. Poběží se klasická trať se směrným časem 80 minut v známém terénu Pruského kamene. Terén se oproti první etapě mírně změní, pískovcové skály sice zůstanou, ale terén bude více členitý. Při závodě je nutné dát si pozor na zakázané prostory: čerstvě osázené paseky (v mapě fialové svislé čáry), polomy po vichřici (fialové úhlopříčné křížící se čáry) a sady (mapová značka 412).

Skalní průchody budou provázet všechny tři etapy (foto: web pořadatele)

3. etapa

Den před Velikonočním pondělím proběhne závěrečná třetí etapa, která bude zpestřena hendikepovým startem a stejně jako E2 se poběží klasika. Navíc to  bude etapa jednoznačně královská, mužskou elitu čeká 10,8 km s převýšením 785 metrů! Celkovými vítězi jednotlivých kategorií se stanou ti, kteří jako první protnou cílovou čáru.

Více informací:

Ukázky z nově přimapovaných částí map:

          

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.