Předstartovní horečka: Mistrovství Moravy

od | 19. 4. 2017 | Předstartovní horečka, Závody

Zatímco v Čechách se o víkendu chystá řada oblastním žebříčků a oblastních mistrovství, na Moravě se běží v sobotu tradiční Mistrovství Moravy na klasické trati, v neděli pak Český pohár štafet (C). Obě akce pořádá SKOB Zlín v Otrokovicích.

Přes 700 lidí v sobotu zavítá do Otrokovic do kynologického klubu. První závodníci se do lesa vydají v pravé poledne. A co závodníky čeká? Dle stavitele sobotních tratí Evžena Pekárka na závodníky čekají na pastvinách a loukách v závodním prostoru krávy, ale závodníků se nedočkají. Ne snad, že by měly skončit během následujících týdnů na jatkách, ale máme slíbeno, že budou v den závodu ustájeny v kravíně. A závodníci se mohou těšit na celkem různorodý terén. Vysoký bukový les dalekou viditelností, téměř prostý klacků a větví pod nohama. Louky a pastviny se solitérními ovocnými stromy (pozor na elektrické ohradníky). Zarostlé sady, kde bude záhodno se držet pěšinek a netrefit do zeleného napalmu. No a pro změnu rytmu jsou místy na trati i proklatě zařízlé rýhy či údolí.

Ukázky map pro závod na klasické trati

Na muže čeká 11,9km s převýšením skoro 500 metrů a 29 kontrol. Odhadovaný průměr vítěze je tak zhruba 6:30min/km. A kde hledat favority? Na startu se objeví trojice eliťáků – Štěpán Zimmermann, Petr Horvát a Martin Poklop. Nicméně do předních míst budou chtít promluvit i další závodníci jako Zbranek, Mudrák, Brlica, Chloupek, Argaláš, Mašata, Kantor, Mokrý či Kozak.

V ženách by mohla být situace ještě vyrovnanější. Na trati dlouhé 8,2 km (převýšení 285 m) by mohly o vítězství bojovat eliťačky Hrušková, Tesařová, J. Hlavová, Tužilová, Kabáthová či Chromá (všechny ZBM!)

Zatímco sobotní klasika bude v severních svazích na jih od Širokého potoka, nedělní štafety budou v sesuvových svazích přímo na řekou Moravou. Štafety jsou zařazeny do Českého poháru štafet (C). To znamená, že v kategorii H21 boduje pouze 20 štafet (oproti 35 štafetám při ČPŠ (B)) a vítězná štafeta bere jen 30 bodů (oproti 45). V ženách je situace obdobná. Boduje prvních 15 štafet a vítězná štafeta získá 25 (oproti 25 štafetám a 35 bodům). Je to stejné jako u štafet při Jarním poháru – ke štafetám není druhý celostátní závod, tudíž spadají do skupiny “C”. Jedná se o staronovou věc s platností od letošního roku.

Specialitou nedělních štafet bude část s extrémně členitým svahem, který bude na mapě zobrazený ještě jako extra výřez v měřítku 1:5000

Po oba dny by se mělo částečně běhat i po loukách (či bývalých sadech). Pořadatelé varují před elektrickými ohradníky.

S favorizovanými štafetami začneme v ženách. Už výčet favoritek na sobotní klasiku dává znát, že 2 štafety ZBM budou velkými favoritkami. Boj o “třetí” místo by tak mohly svádět štafety SHK, LCE nebo ZBM3.

V mužích to bude výrazně otevřenější. O nejvyšší příčky budou bojovat štafety ZBM, ASU, SHK a LCE. Samozřejmě překvapit mohou i další štafety.

Rozcestník

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.