Předstartovní horečka: Mistrovství Evropy dorostu

od | 28. 6. 2018 | OB ve světě, Orientační běh

Mistrovství Evropy dorostu (EYOC) začíná již zítra v bulharském Veliko Tarnovo. Na závodníky čeká relativně tradiční program: pátek – sprint, sobota – klasická trať, neděle – štafety. Jak se česká reprezentace připravuje? V jakých terénech se závody odehrají? 

Páteční sprint se běží hned od 10:00. V terénu, který je docela strmý (na trati je převýšení přes 100 m), je řada dlážděných cest, úzké schody a zdí. Poběží se také v pevnosti. 55 km od centra závodů bude sobotní klasická trať na mapě v měřítku 1 : 10 000. Zde čeká reprezentanty mírně strmý terén s řadou terénních tvarů. 80 % závodního území má dobrou průběžnost a je tu dobrá viditelnost. Nejdelší trať (M18) měří 6,6 km s převýšením přes 400 m, odhadovaný čas vítěze se pohybuje mezi 45 a 50 minutami. Náročný závod se očekává také v neděli, kdy jsou na programu štafety. V prostoru závodu je kromě strmější části i plošina, na některých místech jsou kameny, srázy a další různé skalní útvary. Vegetace je velmi rozmanitá. Tratě všech kategoriích mají délku mezi 3-4 km, i když vítězné časy mají být velmi rozdílné.

Ukázky mapy pro sprint.

Kdo nás bude reprezentovat? Tradičně to bude šestnáctka nejlepších, vždy 4 v každé kategorii.  Zajímavostí je určitě nominace mladších dorostenek do kategorie W18. “Uvědomujeme si, že je nominace do W18 netradiční, ale po dlouhých úvahách jsme se pocitově rozhodli takto. Nicméně jsme rádi, že jsme letos při nominacích mohli skloňovat i další jména, třeba právě v případě starších dorostenek,” říkal trenér Marek Cahel po oznámení nominace.

W16: Dittrichová Michaela (SKM), Chrástová Tereza (STH), Karlová Anna (JIL), Mulíčková Markéta (ABM)
W18: Grycová Kateřina (TBM), Nechanická Klára (OSN), Peterová Jana (LPU), Vandasová Adéla (PHK)
M16: Chaloupský Jakub (PHK), Mareček Šimon (OSN), Rücker Jan (HOR), Vitebský Lukáš (TJN)
M18: Filipek Sebastian (TRI), Gajda Jan (KAM), Roudný Martin (LPU), Rusin Jan (LPU)

Mapy pro modelové tréninky.

Jaký je program české reprezentace? Kompletní sestava a realizační tým odjela na šampionát ihned po nedělním MČR na krátké trati. První trénink dorostenci absolvovali v úterý dopoledne (sprint), kde by jedna část mohla být hodně relevantní části embarga závodu. Odpoledne pak navštívili prostor podobné klasické trati, ve středu běhali čeští reprezentanti v prostoru relevantní ke štafetám. Dnes byly na programu dva modely (lesní a sprintová část). “V lese je to hodně zarostlé. Bílý les ještě jde, ale když člověk naběhne do hustníku, tak to je horší,” zaznívá z tábora českých reprezentantů. 

Nominovaní dorostenci s dekretem reprezentanta. Foto: Petr Kadeřávek.

Loňský šampionát na Slovensku se našim závodníkům tolik nepovedl, v celkovém hodnocení dopadlo Česko na 6. místě (v minulosti toto hodnocení několikrát Češi několikrát ovládli), když lepši byly reprezentace Maďarska, Finska, Francie, Švýcarska a Rakouska. V individuálních závodech naši dorostenci nezískali žádnou medaile. Dvě bronzové medaile získalo Česko až ve štafetách (mladší dorostenci i dorostenky). Rok od roku je však konkurence větší a i letos bude velmi těžké vybojovat jakýkoliv cenný kov.

Bronzová štafeta dorostenců na EYOC 2017. Foto: Martin Jonáš.

Více informací:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 6. 2024
a svátek má Květa.