Předstartovní horečka – ME v OB Švýcarsko

od | 11. 5. 2021 | Orientační běh, Předstartovní horečka, Závody

Po více než roční přestávce je to konečně tady! Od čtvrtka do neděle proběhne první mezinárodní akce v OB po více než roce a půl, a to mistrovství Evropy ve sprinterských disciplínách, které se poběží ve švýcarském městě Neuchatel. Ve čtvrtek proběhnou sprintové štafety, v pátek kvalifikace knock-out sprintu, v sobotu ostatní kola knock-out sprintu a v neděli individuální sprint. Česká reprezentace vysílá do bojů 7 mužů a 6 žen.

Celé mistrovství se uskuteční za přísných hygienických opatření, tedy bez přítomnosti diváků v arénách a s povinným testováním a s minimalizací kontaktů mezi závodníky, jak jen to půjde – například volba rozběhu pro čtvrtfinále knock-out sprint či setkání vedoucích týmů bude probíhat dálkově přes platformu Microsoft Teams.

Program započne ve čtvrtek sprintovými štafetami, které se poběží v rovinatém terénu, který obsahuje nižší i vyšší budovy a parky, ve kterých se objevují umělé kopečky. Aréna závodu bude umístěna na netradičním místě – a to na fotbalovém stadionu Stade de la Maladière, který se nachází ve východní části města a leží v blízkosti Neuchatelského jezera. Zároveň v blízkosti stadionu se nachází Neuchatelská univerzita, takže i když se tento závod nepoběží v historickém centru, které bude použito pro ostatní disciplíny, můžeme se těšit na zajímavý závod. Délka tratí u ženských úseků bude v závislosti na farstování 3,7-3,9 km, bude zde 24 nebo 25 kontrol, muži naběhají na svém úseku 4,2-4,4 km a orazí 27 nebo 28 kontrol, převýšení jak u mužů, tak u žen bude 25 metrů a předpokládaný čas nejrychlejší(ho) závodnice/ka bude mezi 14-ti až 15-ti minutami. Start závodu je naplánován na 16:40, tratě pro tento závod připravili Nils Eyer a Kim Hadorn, sestra jednoho z nejlepších švýcarských závodníků Joeya Hadorna.

Fotbalový stadion Stade de la Maladière, kde bude centrum sprintových štafet (Zdroj: lessports.ch)

Knockout sprint bude netradičně rozložen do dvou dnů, kdy v pátek odpoledne se uskuteční kvalifikace a v sobotu také odpoledne ostatní kola. Kvalifikace se uskuteční v pondělí od 15:00 v městečku Saint-Blaise, které je předměstím Neuchatelu. Vzhledem k tomu, že ostatní kola se uskuteční o den později, tak délky tratí budou téměř stejné jako při klasickém sprintu. Pro kvalifikaci jsou připraveny tři rozběhy, každý z nich bude mít vlastní trať. Ženské kvalifikační tratě budou mít délku mezi 2,9 až 3 kilometry, počet kontrol bude 17 až 19 a převýšení dosáhne 50-ti metrů. Mužské tratě budou měřit 3,1 km, převýšení dosáhne 55-ti metrů a počet kontrol bude v závislosti na variantě 20 nebo 21. Jak u mužů, tak u žen by měl čas vítěze rozběhu být mezi 13-ti až 14-ti minutami. Z každého rozběhu postoupí 12 nejrychlejších závodníků, celkem ve čtvrtfinále bude 36 závodníků Po doběhnutí kvalifikačních rozběhů si budou večer závodníci podle svého pořadí v kvalifikaci vybírat rozběhy pro čtvrtfinále.

Pro další kola se centrum přesune do samého centra Neuchatelu, v sobotu od 13:20 se závodníci začnou vydávat na trať čtvrtfinále, a to každých 5 minut, po vystartování posledního čtvrtfinále mužů ve 13:45 začnou ve 13:50 startovat i ženy, poslední ženská čtvrtfinálová šestice se na trať vydá ve 14:15. Zajímavostí je to, že jak muži, tak ženy mají pro všechna vyřazovací kola, tedy čtvrtfinále, semifinále i finále stejnou trať, něco podobného se objevilo i na posledním knockout sprintu, který se konal ve švýcarském Laufenu, tam stejnou trať pro muže a ženy byla ale jen ve finále. Trať čtvrtfinále bude dlouhá 1,8 km s převýšením 40 metrů a bude obsahovat 19 kontrol, čas vítěze čtvrtfinále je stanoven mezi 6 až 8 minut. Z každého čtvrtfinále do semifinále postoupí 3 závodníci, semifinále si tak zaběhne 18 závodníků. Již ve čtvrtfinále bude použita technika self-choice, kdy během 20-ti vteřin si závodník vybere variantu, která mu přijde nejvýhodnější.

Pohled na město Neuchatel z výšky (Zdroj: pinerest.com)

Po doběhu čtvrtfinále začnou v 15:09 na trať semifinále, opět budou nejdříve startovat muži, poté ženy. Délka tratě semifinále bude 1,7 km, převýšení dosáhne 55 metrů a závodníci orazí 12 kontrol, nejrychlejší závodník a závodnice by čtvrtfinále měli zvládnout za 6 až 8 minut. Opět bude použita technika selfchoice a v tomto kole bude i průběh arénou v určité části závodu. Do finále tentokrát postoupí nejrychlejší dva závodníci, finále tedy poběží 6 nejlepších. Jako první na trať finále o délce 1,7 km, převýšení 50 metrů 13-ti kontrolách vyběhnou muži, a to v 16:25. Po květinovém ceremoniálu, který bude hned po doběhu mužského finále, se na stejnou trať vydá v 16:42 i 6 nejlepších žen. Stejně jako v semifinále, tak i ve finále zde bude self-choice i průběh arénou. Staviteli tratí jsou bývalí úspěšní švýcarští reprezenanti Florian Howald a Andreas Kyburz. Tato disciplína je pro českou reprezentaci velice úspěšné, ze dvou závodů, které byly zatím zařazeny do světového poháru, oba vyhrál Vojtěch Král a na posledním knockout sprint byla navíc Tereza Janošíková druhá. Doufejme, že i tento závod se naší reprezentaci velice pořadí.

Program celého ME zakončí v neděli sprint, který bude mít stejnou arénu jako při sobotním knockout sprintu, tedy na náměstí Place des Halles. Podobně jako u knockout spritnu, tak i zde bude použit náročný terén s úzkými uličkami a pěšími stezkami. Mužská trať bude měřit 4,4 km, převýšení dosáhne 85 metrů a závodníci orazí 25 kontrol, ženská trať bude o 400 metrů kratší, převýšení bude zahrnovat 65 výškových metrů a závodnice zde orazí 21 kontrol. V obou závodech se počítá s vítězným časem 15-ti minut. Systém závodu bude následující: Nejprve od 11:30 budou startovat závodníci, kteří nejsou v TOP 40 světového sprinterského rankingu, zde bude startovní interval jedna minuta a startovat budou najednou jak muži, tak ženy, poté ve 13:00 začnou startovat ženy z TOP 40 světového rankingu a v 14:03 vyběhnou muži z téže skupiny, u těchto top skupin bude startovní interval jeden a půl minuty.

Stará mapa prostoru ME

Naši zemi bude reprezentovat 7 mužů a 6 žen, konkrétně Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Tomáš Křivda, Marek Minář, Miloš Nykodým a Vojtěch Sýkora z mužů, nominovanými ženami jsou Tereza Čechová, Vendula Horčičková, Tereza Janošíková, Jana Knapová, Denisa Kosová a Anna Štičková. Pro nejlepší závodníky je připraveno velmi zajímavé prize-money, vítěz získá 1000 euro, ten kdo se umístí na 2. místě, získá 700 Euro, závodník umístěný na 3. místě obdrží za svůj výkon 400 Euro, závodníci mezi 4. až 6. místem si přilepší o 200 Euro.

Ze všech finálových závodů budou pro vás připraveny live textové přenosy, kde budou všechny důležité okamžiky. Přenosy budou spuštěny přibližně 15 minut před startem závodů, tak fanděte s námi české reprezentaci!

Web ME

Web Livecentra

3 Komentáře

 1. Avatar

  Clanok je skvely, ako je uz na o-news zvykom.

  Mna zaujala len vec, ktora je podobna aj v inych sportoch, napr. v bezeckom lyzovani, a to ze vyradovacky bezia najskor muzi a az potom zeny.

  Na tejto sportovej planete ziju len dve bytosti rozneho pohlavia a zeny su uznane ako tie slabsie a pomalsie bytosti.

  Tak preco maju zeny, pocas takychto kratkych vyradovacich sutazi, kratsiu dobu regeneracie medzi jednotlivymi kolami v porovnani s muzmi?

  Inak povedane, preco musia zeny absolvovat tri vyradovacie kola v kratsom case ako muzi? Nemalo by to byt naopak?

  Odpovědět
  • Avatar

   Necítím se v této oblasti odborníkem, ale tipuji, že to není s cílem škodit ženám, ale naopak je důvodem “boj proti gendrovým stereotypům”, aby pořadatelé nemohli být podezíráni, že považují mužský závod za zajímavější a proto ho dávají na konec.

   Odpovědět
 2. Avatar

  Knock-out sprint nestaví Florian Howald, ale Fabian Hertner. Florian Howald je stále v reprezentaci a běží 🙂

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 30. 3. 2023
a svátek má Arnošt.