Od loňského mistrovství Evropy v Portugalsku uplynulo 8 měsíců, a tak je na čase si to zopáknout. Tentokrát se 201 nejlepších MTBO závodníků Evropy sejde v litevské Ignalině ležící v západní části země.
Poslední mezinárodní MTBO akcí, která se v Litvě konala, bylo mistrovství světa v roce 2017 v hlavním městě Vilniusu. I letos jistě Litevci naváží na organizačně perfektně zvládnutou akci. Program pro elitní kategorie letos obsahuje sprint, long a mixové štafety, ve kterých bude česká štafeta obhajovat nepřerušenou šňůru vítězství od jejich zavedení. Pro dorostence a juniory na programu přibude middle a místo mixových štafet si zajedou normální formát štafet.

Jaký mají v Litvě les?
V Ignalině je kromě národního parku Aukštaitija plného jezer také lyžařské, běžkařské a biatlonové středisko, kam se sjíždí sportovci všech pobaltských států. Zároveň je to místo, kde můžeme najít nejvyšší převýšení v Litvě, jelikož rozdíl nejnižšího a nejvyššího bodu na mapě je okolo 100 m. Ani vrstevnice tedy nebudou chybět. Pro všechny disciplíny jsou připravené terény v těsné blízkosti města, i přesto se dá očekávat rozmanitý terén. Pro middle pořadatelé vybrali převážně rovinatý jehličnatý les s rychlými cestami. Sprint se odehraje částečně v městské zástavbě Ignaliny s dojezdem na náměstí a částečně v blízkém lese s množstvím vyšlapaných cestiček. Rovinu už ovšem závodníci nemohou očekávat, jelikož parametry říkají 210 m převýšení pro mužskou elitu na 9,5 km a 140 m převýšení pro ženy na 8,5 km. To bude takovým teaserem pro sobotní long, který se pojede v lese přiléhajicím k běžkařským trasám. Tam, v terénu s množstvím jezer a vrstevnic včetně jednoho z nejvyšších kopců v Litvě Būdakalnis 284,8 m n. m., muži nastoupají 705 m na 44,5 km a ženy 640 m na 34,5 km. Nedělní štafety taktéž využijí prostor longu. Stejně jako vloni ve Finsku a Portugalsku i v Litvě pravidla povolují jízdu mimo cesty. Ovšem stejně jako ve finském a portugalském i v litevském podrostu se dá s kolem zaseknout na pěkně dlouho a fikání musí závodníci vybírat obezřetně.

Na to, co v Ignalině čekat, jsme se zeptali kouče litevského týmu Petrase Andrasiunase:
(přeloženo z AJ)
Už jsi v Ignalině byl?
„Ano. Většina litevských, ale i lotyšských a estonských závodníků tam byla, protože je to v okolí jediné běžkařské centum. Byla tam také litevská mistrovství v roce 2005 nebo 2006 a posledně tam byly závody v roce 2016. Je to prima místo kam zajet a jedno z nejlepších míst pro MTBO v Litvě.“
Hardtail, nebo celoodpružené kolo?
„Já si myslím, že když jednou sedneš na celoodpružené kolo, tak se k hardtailu nevrátíš. Nicméně jsou tam nějaká asfaltová stoupání, na která je hardtail dobrý. Ale jinak si myslím, že celoodpružené kolo je mnohem rychlejší ve sjezdech. A sjezdy tam budou. Takže stojí za to si vzít celopéro a jet s ním z kopce na plný plyn.“
Na kterou trať by ses těšil, kdybys soutěžil?
„To je opravdu těžké říct, protože tratě a terény se hodně liší. Oblast sprintu je hodně zábavná, protože je to kombinace lesa a města a musí se tam pečlivě mapovat v množství cestiček vychozených od lidí. A jsou tam i kopce a sjezdy, díky kterým je to zábavnější. Myslím, že sprint bude jeden z nejlepších MTBO zážitků, který tam můžete absolvovat. Na longu pravděpodobně budou nějaké složité volby mezi jezery nebo kopci, nějaký mapováníčko. Je tam docela řídká síť cest, nemnoho křižovatek, hodně kopců, a tak bude složité vymyslet optimální postup. Jediný terén, o kterém si myslím, že je nudnější, je middle pro juniory a dorostence, ale pokud jsi eliťák, máš štěstí a jezdit tam nemusíš.“
Fikat, nebo nefikat?
„Musíš vědět, kde je možné fikat. Takže pokud máš nějaké předchozí zkušenosti…jsou tam oblasti, kde se vyplatí fikat, a jsou tam oblasti, kde pokud budeš fikat, budeme tě v noci hledat s vrtulníkem. Pamatuji si, že někdo z francouzského týmu chtěl fikat na longu ve Vilniusu mezi jezery. Můžete mrknout na GPS záznam, jak tam někdo z Francie vjíždí do jezera a pak se vrací, protože takhle přes jezero si to jen s kolem a buzolou nezkrátíte. Musíte mít taky loď.“
Jak vidí ambice českého týmu kouč dospělé reprezentace Jiří Vraný?
Hned několik našich závodníků má šanci na medaili – Kryštof Bogar vyhrál ze tří posledních sprintů ve světovém poháru dva (MS Finsko 2021, SP Německo 2019) a jednou byl druhý (ME Polsko 2019). Vojta Ludvík mohl tehdy ve Wroclavi dokonce vyhrát, kdyby ovšem nepřehlédl v mapě zakázanou cestu. Sprinty ale rozhodně umí, stejně jako Vojtěch Stránský, který vyhrál MČR v Kutné Hoře. Všichni tři mohou ale stejně tak získat medaile i na longu.
Martina Tichovská má sprintových úspěchů na svém kontě již také slušnou řádku, ale o longu to platí také, takže naději na medaili má na obou individuálních tratích. Bez šancí na dobré umístění nejsou ani ostatní naši závodníci. Katka Nováková – vítězka MČR ve sprintu v Kutné Hoře, Honza Hašek – pátý na longu při loňském MS ve Finsku nebo Jirka Hradil, který ve Finsku získal stříbro v závodě s hromadným startem.
České barvy na ME 2022 budou hájit:
Dospělí:
Vojtěch Ludvík
Kryštof Bogar
Vojtěch Stránský
Jiří Hradil
Martin Kanta
Jan Hašek
Matyáš Ludvík
Martina Tichovská
Kateřina Nováková
Valerie Kamererová
Vendula Musilová
Junioři:
Lucie Nedomlelová
Natali Chamraďa
Karel Smolen
Adam Černík
Dorostenci:
Tereza Kadlecová
Sofie Stránská
Tomáš Zrník
Eduard Toloch
Kdy se soustředit na fandění:
(v závorce Litevský čas)
Čt 19. 5. – Middle první start 9:00 (10:00) (pouze junioři a dorostenci)
Pá 20. 5. – Sprint první start 9:00 (10:00)
So 21. 5. – Long první start 8:00 (9:30)
Ne 22. 5. – Štafety první start 9:00 (10:00) (dospělí mixové Štafety, dorostenci a junioři normální štafety)
web závodu: https://emtboc2022.lt
živé přenosy budou ke sledování tady: https://orienteering.sport/event/emtboc-2022/welcome/
Tak nám fanděte!
0 komentářů