Předstartovní horečka: ME, JME, MED a MS veteránů MTBO Portugalsko

od | 6. 10. 2021 | MTBO, Předstartovní horečka

Letošní mistrovství Evropy mělo proběhnout v Rusku, nicméně ze známých důvodů bylo zrušeno a na poslední chvíli přesunuto do Portugalska, které mělo hostit podzimní světový pohár. Pro pořadatele to jistě nebyl jednoduchý úkol přetavit světový pohár na šampionát dospělých, juniorů, dorostenců i veteránů v neuvěřitelně krátkém čase. Na výsledek jejich úsilí si ještě pár dní počkáme, podívejme se prozatím na to, co závodníky čeká a nemine.

Portugalská krajina se proměňuje. Původní borovicové lesy nahrazují plantáže jednoho z nejrychleji rostoucích stromů, eukaliptu. Místní jej pěstují pro pravidelný výdělek, kdy každé tři roky své výpěstky odprodají papírenskému průmyslu. Proto dnes okolo čtvrtiny portugalských lesních ploch patří těmto australským hostům. Eukalipty vesele vysávají půdu, a protože dobře hoří, způsobují rozsáhlé požáry. Nejdůležitější pro naše reprezentanty ale je, že z nich padá spousta bordelu. Na zemi se válí klacky, listí i pruhy kůry. Nebude tedy na škodu přibalit si pár patek navíc. Dále se ve společnosti eukaliptů dobře daří suchomilným rostlinám jako je vřes a především, svého jména hodný, hlodáš evropský. Dovolme si zde malou citaci z Wikipedie pro dokreslení obrazu: „Hlodáš evropský je dekorativní dřevina keřovitého vzrůstu s listy přeměněnými na trny. Tento druh vytvářející souvislé neprůchodné porosty pochází ze západních a jižních částí Evropy.“ Bulletin ale slibuje vynikající turistické podmínky a dobře sjízdné cesty, tak doufejme, že tam hlodáše moc nebude.

Abrantes, kde se bude nacházet centrum závodu, leží téměř přesně v polovině Portugalska na řece Tejo , která zemi rozděluje na sever a jih. Závodníci budou mít možnost závodit na obou březích. Severní Portugalsko bude hostit oboje štafety a middle, na jižní části budeme moct sledovat sprint, long a mass start. Poloha šampionátu zaručuje teploty mezi 15 a 34 °C. A jak tedy ty portugalské terény vypadají? Letmým pohledem na mapu v okolí Abrantes rozpoznáme zvlněný terén. Detailnějším přiblížením odhalíme hustou síť cest a prohlédnutím starých map už jsme si jistí pestrostí terénu s cestami rozličných klasifikací, kombinací lesa se zastavěnými plochami a nepřehledností vrstevnic. Ačkoli dle parametrů nečekají na závodníky žádné tratě vysokohorského převýšení, je celkem jisté, že po rovině to taky nebude.

Co se od MS ve Finsku nemění je pravidlo „můžeš jezdit všude“ a pořadatelé spolu s tím upozorňují na možnost kontrol na dobře dostupných místech i mimo cesty. Na minulých ročnících závodů v Portugalsku se toto pravidlo někteří odvážlivci rozhodli využít a společně s místňáky vzkazují, že je dobré si to rozmyslet dvakrát. Nikdo se nechce dostat do spárů hlodáše. Když si dovolíme ještě jedno srovnání s poslední vrcholnou akcí ve Finsku, kde zážitek z perfektně uspořádaného šampionátu mohli znepříjemnit snad jedině mračna komárů, na jihu se připravme na mouchy, sice nekoušou, ale otravovat umí pořádně.

A kdo vlastně bude v Portugalsku bojovat o čest a slávu v českých barvách?

Nominace na Mistrovství Evropy dospělých proběhly na závodním víkendu ve Vidnavě, kde si účast vítězstvím vybojovali Ewa Haltof, Jakub Škoda a Martin Kanta (který by měl konečně dorazit). Přímé nominace pak patří Veronice Kubínové, Kryštofu Bogarovi, Janu Haškovi (onemocněl a nahradí ho Lukáš Chmelař), Jiřímu Hradilovi a Vojtěchu Ludvíkovi. Dospěláckou sestavu doplní Vendula Musilová, Romana Kubínová a Vojtěch Stránský.

V juniorských a dorosteneckých kategoriích si pak pro přímou nominaci na JMS dojeli Lucie Nedomlelová (W20), Sofie Stránská (W17) a Adam Černík (M17). Tento tým doplní Rozálie Kuchařová (W20), Tereza Kadlecová (W17), Lucie Messnerová (M17), Matěj Tuma (M20), Tomáš Zrník (M17) a Antonín Svoboda (M17).

Program:

Program je rozdílný pro všechny tři šampionáty, které se v rámci akce konají. 
* (portugalský čas)

Dospělí:
8. 10. Middle –  start 10:00  (9:00)
9. 10. Long – start 10:00 (9:00)
10. 10. Smíšené štafety – start 13:00 (12:00)

Junioři a dorostenci:
7. 10. Sprint – 10:00 (9:00)
8. 10. Middle – start 10:00  (9:00)
9. 10. Long – start 10:00 (9:00)
10. 10 Štafety – start 11:00 (10:00)

MS veteránů:
7. 10. Mass start – start 14:00 (13:00)
8. 10. Middle – start 14:30 (13:30)
9. 10. Long – start 13:00 (12:00)
10. 10. Sprint – 9:30 (8.30)

Tradičně se portugalcům daří pořádat kvalitní soutěže, tak držme Orange machine, jak se portugalským pořadatelům přezdívá, palce, ať všechno klape jak má. A hlavně nezapomeňte fandit!

Web závodů

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.