Předstartovní horečka: MČR ve sprintu

od | 17. 5. 2018 | OB v ČR, Orientační běh, Předstartovní horečka

Již tuto sobotu se poběží druhé letošní individuální MČR v orientačním běhu. Tentokrát ve sprintu a šampionát bude hostit jeden z nejlepších českých sprintových terénů vůbec – historické centrum města Tábor. To už samo o sobě je velká pozvánka, která přilákala ke startu přes 1200 závodníků. O tom, jaký vliv měla na účast i změna zaběhlého programu, tedy že MČR ve sprintu nedoprovází letos v jednom víkendu MČR sprintových štafet, ale netradičně nedělní lesní závod na krátké trati, můžeme jenom spekulovat. Každopádně nás čeká jistě sprinterská lahůdka doplněná o nedělní lesní proběhnutí.

Veliká změna oproti loňskému roku čeká hlavně kategorii dospělých. MČR ve sprintu letos není dvoukolové jako loni v Brně, ale pouze jednokolové. Pořadatel původně chtěl pořádat MČR i s kvalifikací, avšak nakonec bylo rozhodnutí vedení ČSOS jiné. Hlavním důvodem je především to, že závod mužů a žen bude přenášet živě Česká televize, která měla vyhrazené vysílací okno v dopoledních hodinách. Důvodů bylo ale více. Dvoukolové MČR nás ostatně nečeká ani v příštím roce v Čáslavi, kde to pořadatel deklaruje od samého začátku.

Program tedy začne již dopoledne, kdy se postaví na start dospělí, kteří poběží pod dohledem televizních kamer. V 10:30 se vydá na trať první žena, v 11:15 pak první muž. Přenos bude ukončen ve 12:15 dekorováním nejlepších. Od 12:15 zároveň začnou startovat další kategorie MČR, tedy dorost a junioři, kteří budou od rána v karanténě. Posléze naváží v odpoledních hodinách veteráni a veřejný závod. Pro veterány a veřejný závod karanténa není a mohou fandit v aréně a sledovat přenos ČT.

Program

  • 10:30 začátek přímého přenosu, start žen
  • 10:30 uzavření karantény pro závodníky MČR
  • 11:15 start mužů
  • 12:15 flower ceremony, konec přenosu ČT, start DH16-20
  • 14:15 start Veteraniády a veřejného závodu
  • 16:15 vyhlášení výsledků

Novou mapu v měřítku 1 : 4000 připravil reprezentační trenér Radek Novotný, který také postavil tratě. “Taková výzva na druhou – nejen postavit náročnou, férovou a hlavně inspirativní trať, ale navíc pro elitu odlišnou od těch, které jsme už běželi. Možná trochu překvapivou? Až se startem televizního přenosu uvidíme, zda se to povedlo,” popisuje Radek Novotný v oficiálním Bulletinu. V Táboře běžela dva sprinty v jeden den česká reprezentace v roce 2012 a právě Radek Novotný oba tyto sprinty stavěl. Tady si ostatně můžeme dvě jeho tratě z roku 2012 prohlédnout, protože stavitel slibuje, že letošní tratě, budou odlišné. Tak uvidíme.

A co umělé překážky? “Budou? Odpověď pořadatele bývá neurčitá jak úsměv Mony Lisy. Hned vzápětí si ale většinou prohlédneme, jak by mohla taková uzavírka vypadat, kdyby tam náhodou byla. Takže asi tak… Každopádně doporučuji důkladně nastudovat závodní pokyny,” dodává stavitel tratí. Budou, říkají i pokyny: “V závodě jsou použity účelové uzavírky některých komunikací. Tyto zákazy průběhu jsou v mapě vyznačeny purpurovým rastrem (symbol 714.000, viz. obr.) a v terénu nebudou vyznačeny žádnými pevnými ploty. Pro zamezení mylného proběhnutí vinou navigační chyby však bude v terénu každá taková uzavírka zvýrazněná viditelnou přítomností pořadatele v reflexní vestě (zeleno-žlutá) a plastovou páskou (červeno-bílá), která bude viditelně položena na zemi. Pořadatelé nebudou na závodníky mluvit. Je primární zodpovědností každého závodníka neprobíhat takovým místem. Proběhnutí takovým místem = diskvalifikace. Mylné vběhnutí a okamžité vyběhnutí zpět trestáno nebude. Na tratích je dále použitý jeden umělý plot o délce cca 30 m vytvořený z plastové pásky, v mapě vyznačený běžnou značkou pro nepřekonatelný plot 524.000.”

 

Loňské tituly obhajují Jana Knapová a Vojtěch Král. Šlapat jim budou na paty jistě další reprezentanti z nedávného ME. V ženách hlavně Vendula Horčičková, Denisa Kosová či Adélka Indráková (loňská medailistka Tereza Janošíková běží svou kategorii juniorek). V mužích se teď ve skvělé formě prezentuje Miloš Nykodým, sprinty výborně umí Jan Procházka, ze Švýcarska přijel Baptiste Rollier a ukázat se budou chtít i další reprezentanti z nedávného ME – Kubát, Hájek, Minář, Kubelka a další. Můžeme se těšit na skvělé boje. Favority v dorostu a juniorech hledejte na čelních místech Inov-8 Cupu, Žebříčku A.

 

Informační rozcestník

Závod ČP, ŽA a WRE na krátké trati

V neděli se netradičně závodníci přesunou za město do lesa, kde stejný pořadatel – SC vebr-sport – připravil krátkou trať na Pintovce. Tu staví Jan Picek. Necelých 1200 závodníků čekají prudké svahy nad řekou Lužnicí, které postupně k jihu přechází v lehce zvlněný terén náhorní plošiny. Centrem závodu je louka u místní části Tábora – Horky.

Mapa pro závod bude nová, podle aktuálního mapového klíče ISOM 2017 a v měřítku 1 : 10 000. Na rozdíl od sobotního sprintu se bude razit kontaktně, krabičky tedy budou přeprogramovány a v posledním koridoru na startu bude SIAC-off krabička, kterou bude závodníkům s čipem SIAC deaktivováno bezdotykové ražení. Její oražení je povinné. Závod startuje v neděli v 10:00.

Informační rozcestník

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.