Předstartovní horečka: MČR štafet a klubů
Dnes je 17.02.2020

OB v ČR | Orientační běh | Předstartovní horečka | 03.10.2019

Klubový vrchol sezóny je tady. Další sezóna utekla jako voda. Máme říjen, listí se barví do podzimních barev a orientačním běžcům skončí o nadcházejícím víkendu sezóna celostátních závodů. Jejím tradičním vrcholem je sobotní Mistrovství ČR štafet a nedělní MČR klubů a oblastních výběrů žactva. Oba dny se poběží v Tisu u Blatna pod pořadatelskou taktovkou SK Praga.

V ženách loni zvítězila štafeta Severky Šumperk. Letos se předpokládá totožné složení a opět boj o příčky nejvyšší. (Foto: Petr Kadeřávek)

Na závodníky čeká smíšený, mírně kopcovitý les s velkým množstvím situačních detailů, jako jsou kameny, skalky či porostové detaily. Les je vesměs dobře průběžný a jak nasvědčují parametry, tak i poměrně rychlý. Místní les se od oběhaného okolí Sklárny trochu liší. Kup a kopečků s balvany je tu míň, kameny jsou občas záludně poschovávány v hustnících, za nohy může zatahat skoro švédská bažinka,” popisují pořadatelé v oficiálním Bulletinu. „Terén je to vhodný pro všechny lesní disciplíny, které máme a dovoluji si tvrdit, že pro štafety také. Jsou to štafety, tak bude rozhodovat především fyzická připravenost, ale v některých místech (všude) se dá určitě udělat chyba,“ říká v rozhovoru stavitel sobotních štafet Jakub Veselý. Kontroly jsou v lese opravdu pro všechny. Vedle toho, že je terén v prostoru závodu plný situačních detailů (hlavně kamenů) a místy dosti nepřehledný, což je žádoucí, je také porostově různorodý a se středně hustou sítí komunikací, což umožňuje postavit také ty orientačně jednodušší tratě,“ doplňuje stavitel nedělního závodu Pavel Procházka s tím, že některé úseky kategorie MIX jsou tentokrát vhodné i pro méně zkušené a začínající orienťáky.

Takto to bude vypadat ve svažitých kamenitých partiích terénu, kde se poběží zejména v sobotu. (Zdroj: SK Praga)

 

Stará mapa Jelení skok z letních závodů z roku 2006. Předtím terén hostil závod AMS 2004, jinak nic. Oproti jižněji situované a dost oběhané Sklárně je tedy poměrně odpočatý.

 

Ukázky nové mapy pro letošní MČR.

 

Sobotní závod se poběží na mapě Blatenský svah a její obrys napovídá, že to bude ve východní části prostoru. Nedělní závod pak na mapě U sv. Jiljí a zavede závodníky na delších kategoriích až k vrchu Čertovka v SZ cípu závodního prostoru. Tam dosud žádná o-mapa nebyla. Obě mapy jsou v měřítku 1:10000 pro všechny kategorie a vodovzdorně upraveny. Věnujte v pokynech pozornost řazení map ve výdejně na startu.

Pořadatelé evidují přes 600 přihlášených štafet na sobotu a přes 300 družstev na neděli, což znamená, že se v aréně mistrovského víkendu bude pohybovat na 2000 lidí. Loni byly trochu problémy na předávce, kde byl velký nával a fronta. Letos pořadatelé reagují rozdělením předávkového území na tři sektory. Zvlášť tedy budou předávat kategorie MČR, kategorie veteránů a kategorie žactva + MIX. Sektory budou označeny.

Soupisky na sobotní mistrovský závod tříčlenných štafet lze zadávat do páteční 20. hodiny večerní, na nedělní závod družstev pak do 20. hodiny v sobotu. Zkontrolujte si správnost zadaných údajů, zejména čipů! Změny soupisek až na prezentaci budou zpoplatněny a vystartování se špatným číslem čipu může být důvodem k diskvalifikaci!

A kdo by měl bojovat o vítězství? Favority na sobotní závod MČR štafet hledejme v popředí aktuálního pořadí Českého poháru štafet. Tam v ženách i v mužích zatím kralují štafety SK Žabovřesky Brno a i v sobotu budou tyto týmy nabité reprezentanty horkými favority na titul. Loni v mužích bral stříbro tým OK 99 Hradce Králové a bronz SK Severka Šumperk. V ČPŠ se vpředu drží ještě štafety Lokomotivy Pardubice a Slovanu Luhačovice. Z těchto týmů by se papírově měli rekrutovat medailisté. Držet krok se budou snažit ale i další: TBM, KAM, DOK, PGP, TUR, CHC či béčka velkých klubů. V ženách vloni zvítězila štafeta SK Severka Šumperk, letos ovládla několik závodů ČPŠ a předpokládá se, že bude ve stejném složení bojovat opět o zlato. Stříbro obhajují ženy z SK Žabovřesky a bronz z OK 99 Hradec Králové. V ČPŠ jsou dále vysoko týmy CTB, LPU, LCE, SHK, TBM či PGP.

V dorostu byl loni nejlepší klub OK Lokomotiva Pardubice, tam však většina opor odešla do juniorů. Favoritů je mnoho – ZBM, TBM, DKP, KAM, TJN, PHK, STH či TUR. (Foto: Petr Kadeřávek)

 

V kategorii dospělých se loni z titulu radoval tým OK 99 Hradec Králové a i letos bude jedním z favoritů na medaile. (Foto: Petr Kadeřávek)

Na nedělní závod družstev se pořadatelé rozhodli lehce zamíchat délkami úseků a poslední úsek je tak v mistrovských kategoriích dorostu a dospělých nejkratší. To hraje do karet obhájcům titulu – OK 99 Hradec Králové, naopak to určitě nevyhovuje favorizovanému týmu Severky Šumperk. Horkými favority na titul jsou ale mimo to samozřejmě také závodníci SK Žabovřesky Brno, kteří budou mít ty nejvyšší ambice a složení úseků je nejspíše nijak nerozhodí. O přední příčky budou dále bojovat i týmy Luhačovic, SK Praga, Tesly Brno a další. Závod je to dlouhý a stát se může cokoliv.

Titul v MČR oblastních výběrů žactva bude obhajovat Jihomoravská oblast. (Foto: Petr Kadeřávek)

O mistrovské medaile budou bojovat také osmičlenné týmy oblastních výběrů žactva. Titul z Krajníčka letos obhajuje Jihomoravská oblast a i letos bude velmi silná. O medaile budou zajisté ještě bojovat družstva Ještědské, Východočeské, Středočeské a Pražské oblasti. Překvapení však ani tady nejsou vyloučena.

Informační rozcestník

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *