Předstartovní horečka: MČR štafet a družstev

od | 11. 10. 2018 | Orientační běh, Předstartovní horečka

Letošní sezóna se nezadržitelně chýlí ke svému konci. Minulý týden v Česku skončil kolotoč Světového poháru v OB a následující víkend patří posledním dvěma mistrovstvím v sezóně: VŠTJ Ekonom Praha a OOB TJ Sokol Pražák pořádají na louce na západním okraji obce Krajníčko MČR štafet a družstev. 

Kam že se to o víkendu jede? Zdroj: Mapy.cz.

Kdyby byl Bavorov, co jsou Vodňany, dal bych ti hubičku, na obě strany. Tak začíná lidová píseň, která nás zavede právě do oblasti letošních nejprestižnějších šampionátů s rekordním počtem startujících. Běží se v členitém lesní hřebenu (530 – 660 m n. m.), v jižní a střední části s množstvím skalních výchozů, věží a kamenných polí, střídající se pasáže průběžného jehličnatého a listnatého lesa. Prudšími svahy mohou závodníci proběhnout v okolí zříceniny hradu Helfenburk, severní část je porostově rozmanitější. Obecně v prostoru je poměrně málo cest. Prostor nikdy nebyl zmapován, novou mapu pro letošní šampionáty připravili Radim Ondráček a Zdeněk Janů. Pořadatelé se však musí potýkat s velkými problémy před závody. V prostoru závodu probíhá kácení kvůli kůrovcové kalamitě. “Už jsem podruhé předělával tratě a teď jedu znova do lesa na revizi,” řekl O-News.cz jeden ze stavitelů Radim Ondráček. Během týdne se však v prostoru mohou objevit další nové paseky, které nejsou vyznačeny v mapě. Podél cest se pak mohou vyskytovat velké nepřekonatelné hromady klád, které nejsou v mapě zakresleny. Vzhledem k množství kamenných polí v prostoru mapy jsou zřetelné hranice vegetace kresleny zelenou čárkovanou čárou namísto černé tečkované. Vývraty nejsou zmapovány.

Ukázky mapy

Sobotní start je naplánován od 12 hod, běží se po vlnách, jako první odstartují závodníci H21, naopak nejlepší dámy mají start až v 12:15. Úsek mužské trati měří 8 km (340 m převýšení), časový limit na zdolání tratí je 240 min na štafetu. Průměrně tak bude muset každý závodník běžet min. rychlostí 10 min/km, aby celá štafeta stihla časový limit a uzavření cíle. Dámy čeká šestikilometrová porce zábavy, na které najdou 22 kontrol a vystoupají 290 m převýšení.
Nedělní celý program začíná již v 9:00, jako první do lesa se vydá kategorie DH21 (dospělí), startuje se znovu po vlnách až do 9:30. Časový limit je tentokrát dvojnásobný, tedy 480 minut a uzavření cíle je v 17:30. Tentokrát každý úsek má jinou délku. V dospělých je nejdelší ten pátý (8,9 km / 355 převýšení / 26 kontrol).

řazení map

Každý rok je velmi důležitým faktorem počasí – vzpomeňme si na loňský Moravský Karlov, kde pořadatelé museli díky povětrnostním podmínkám přestavovat celé centrum, nebo předloňský Dolní Prysk, kde závodníci chodili celou dobu v bahně kvůli silnému dešti. Letos zatím předpověď je slibná, bez srážek a v neděli by nejvyšší teploty měly dosáhnout až 22 °C.

Favoritů závodů je celá řada a vždy dojde k několika překvapením. Na MČR štafet 2017 uspěly v ženách dvě štafety SK Žabovřesky Brno, třetí místo obsadila SK Praga. V mužích vybojovala titul štafeta PHK (2. OK Lokomotiva Pardubice, 3. SK Praga). Trať MČR družstev loňský nejlepší tým, OK 99 Hradec Králové, zdolal za 291 minut. Kolik bude letos vítěznému družstvu trvat oběhnout 46,9 km? Zajímavé souboje lze očekávat také v kategorii oblastních výběrů žactva. K triu nejlepších z loňského roku (Praha, Východočeská oblast a Západočeská oblast) je potřeba určitě počítat i s Ještědskou, Jihomoravskou nebo se Středočeskou oblastí.

Více informací:

 

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.